Рейтинг міста Чернівці 2017:

72%

Індекс публічності

81%

Публічність міського голови

67%

Публічність виконавчих органів

69%

Публічність депутатів

Резюме міста:

У порівнянні з 2016 роком, Індекс публічності Чернівецької міської ради зріс на 9,8 %. Водночас у загальноукраїнському рейтингу позиція Чернівців залишилась незмінною, оскільки і в інших містах України відбувалися позитивні зрушення, що стосуються підвищення публічності, підзвітності та відкритості міських рад. Тому Чернівці вже третій рік поспіль займають шосту позицію в рейтингу Індексу публічності міст України, який формує Громадянська мережа ОПОРА.

Публічність чернівецького міського голови, в порівнянні з 2016 роком, теж зросла на 9,8 %. Це сприяло тому, що головна посадова особа Чернівців увійшла в трійку найбільш публічних міських голів України, поступившись позицією своїм колегам з Чернігова та Івано-Франківська. Такий високий рейтинг зумовлений тим, що чернівецький міський голова регулярно взаємодіє з громадськістю та ЗМІ. Минулого року на сайті з’явилась інформація про штатних та позаштатних радників міського голови. В Чернівцях розпочалася активна робота з оприлюднення інформації у форматі відкритих даних.

Міський голова регулярно взаємодіє в мешканцями м. Чернівці, проводячи особисті прийоми, спілкуючись у соціальних мережах, а також організовуючи опитування, громадські слухання та обговорення різних питань життєдіяльності міста. Спільно з громадськістю в Чернівцях було розроблено Статут територіальної громади міста, який забезпечив прогресивні механізми участі громадськості в процесі прийняття рішень. У Статуті також врегульовано процедуру звітування міського голови. Слідуючи їй, міський голова звітував про свою роботу перед мешканцями на відкритому публічному заході.

Раніше в місті була запроваджена система управління якістю (ISO), однак термін дії її сертифікату закінчився ще у 2011 р. і в муніципалітеті досі не було вжито заходів для його поновлення. Рекомендуємо повернути можливість ознайомитися з бюджетом міста у формі інтерактивних графіків, а також скоригувати структуру сайту міської ради, зробивши її більш зручною для користувача.

Рівень публічності виконавчих органів Чернівецької міської ради за рік підвищився на 7,8 % і місто Чернівці у рейтингу виконавчих органів піднялося на восьму сходинку, тоді як минулого року вони займали дванадцяту позицію. На сайті є схема структури управління містом та інформація про місцезнаходження, контакти та повноваження виконавчих органів. В окремому довіднику міської ради можна побачити інформацію про персональний склад виконавчих органів, хоча вона не завжди актуальна. В порівнянні з минулими роками, на сайті міської ради з’явилася більш вичерпна інформація про комунальні підприємства Чернівецької міської ради та послуги, які ними надаються, але і досі немає інформації про вартість цих послуг. Також, у форматі відкритих даних з’явилася інформація про заклади соціальної сфери (освітні, медичні заклади), що належать до сфери управління виконавчих органів.

На сайті міської ради в повній мірі публікується інформація щодо роботи виконавчого комітету. Всі рішення щодо земельних торгів оприлюднюються разом з іншою документацією і містять дуже обмежені дані. Відсутня фінансова звітність суб’єктів господарювання комунальної власності. У форматі відкритих даних оприлюднено інформацію про комунальне майно міської ради, перелік земельних ділянок у користуванні ринків, перелік виданих містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, перелік перевізників на автобусних маршрутах громадського транспорту, перелік конструкцій зовнішньої реклами та інші.

Позитивно, що виконавчі органи активно взаємодіють з громадськістю, проводять громадські слухання, включають представників громадськості в робочі групи та не обмежують участь громади міста у процесі прийняття рішень. В місті створено Центр надання адміністративних послуг, який працює досить ефективно і в якому створено зручні умови для отримання адміністративних послуг. В міській раді повідомили, що виконавчі органи регулярно звітують про свою роботу, проте письмових звітів всіх виконавчих органів на сайті немає.

Індекс публічності депутатів Чернівецької міської ради цьогоріч становить 69,2 %, що на 11,2 % більше, аніж минулого року. Такий результат забезпечило те, що на сайті можна знайти контактні номери телефонів всіх депутатів, окрім депутата Р. Білика та Б. Ковалюка, а також є електронні адреси депутатів. На сайті оприлюднені всі нормативні документи, які регулюють роботу депутатів, а також є вичерпна інформація про роботу депутатських комісій. Всі проекти рішень, порядок денний та власне рішення публікуються на сайті.

Попри те, що в раді запроваджена електронна система голосування, на сайті не завжди вчасно оприлюднюються дані щодо реєстрації та результатів голосування депутатів, а також не публікуються депутатські запити. В раді немає жодних перешкод щодо участі громади міста в процесі прийняття рішень – кожен мешканець може вільно відвідувати пленарні засідання та засідання депутатських комісій і навіть виступати на них. В порівнянні з минулими роками, значно покращилась ситуація щодо проведення депутатами особистого прийому виборців, проте і досі, більшість депутатів не надто активно комунікують зі своїми виборцями, жоден з депутатів не виступив ініціатором проведення громадських слухань.

Незважаючи на те, що в Статуті територіальної громади міста чітко визначено процедуру звітування депутатів Чернівецької міської ради, майже ніхто з депутатів не дотримується її. Тільки окремі депутати звітували перед виборцями про свою роботу, а на сайті розміщено звіти тільки двох депутатів та двох постійних депутатських комісій за 2017 рік. Також на сайті немає графіка звітування депутатів, як і інформації з біографічними даними депутатів.

Принцип прозорості?

Міський голова70%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ52%

ДЕПУТАТИ І РАДА80%

Принцип відкритості?

Міський голова90%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ77%

ДЕПУТАТИ І РАДА84%

Принцип підзвітності?

Міський голова89%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ74%

ДЕПУТАТИ І РАДА31%