Рейтинг міста Тернопіль 2017:

65%

Індекс публічності

69%

Публічність міського голови

66%

Публічність виконавчих органів

61%

Публічність депутатів

Резюме міста:

Тернопільська міська рада четвертий рік поспіль є об’єктом вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування, який проводить Громадянська мережа ОПОРА. За результатами моніторингу спостерігається прогрес показників публічності суб’єктів владних повноважень Тернопільської міської ради. У порівнянні з попереднім роком загальний показник публічності міської ради у 2017 році  зріс на 5,9% і становить 65,3%, що відповідно до методології дослідження відповідає задовільному рівню публічності. Позитивна тенденція також простежується у розрізі окремих суб’єктів владних повноважень, кожен з яких покращили свої показники: найвищий результат публічності у міського голови Тернополя – 69%, у виконавчих органів – 66% та найнижчий у депутатів міської ради – 61%.

Проте варто зазначити, що у порівняні з 2016 роком Тернопільська міська рада опустився у загальноукраїнському рейтингу на три позиції та посіла 12 сходинку з-поміж 24 муніципалітетів. Таку ситуацію можна пояснити тією обставиною, що інші обласні міські ради  активніше впроваджують позитивні практики публічності, адже і кількість міст із задовільним показником суттєво зросла. Важливим позитивним моментом є той факт, що з лютого 2017 року запрацював оновлений сайт Тернопільської міської ради (rada.te.ua) з  оновленим меню та зручнішою системою пошуку необхідної інформації та документів.

Міський голова

Індекс публічності міського голови Тернополя за 2017 рік зріс на 4% і становить 69%, що дозволило йому посісти 9-ту сходинку у загальному рейтингу міських голів. На сайті міськради, у відповідному розділі, біографію мера доповнено інформацією про відсутність судимості та є гіперпосиланням на пункти “Статуту територіальної громади м.Тернополя” з описом його повноваження. Позитивною практикою залишається публічне звітування Сергія Надала за рік своєї роботи перед територіальною громадою міста. Також річний звіт було опубліковано у газеті “Вільне життя” та  на окремому веб-порталі, а відео самої зустрічі розміщено на відеосервісі  YouTube. На сайті міської ради систематично висвітлюється діяльність очільника міста, а також наявна інформації про місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв’язку, адресу електронної пошти міського голови. Високо було оцінено, як і минулого року, проведення прямих ефірів на місцевій радіохвилі.

На сайті Тернопільської міської ради наявна інформація про патронатну службу, але не вказано позаштатних радників міського голови, яких, як вказано у відповіді на інформаційний запит, налічується 14 осіб. Щодо кадрової політики, то на веб-сторінці міськради не пресдтавлена інформація про оголошення конкурсів на всі вакантні посади та немає протоколів засідання конкурсної комісії щодо результатів таких конкурсів. У розділі ”Нормативні документи” можна ознайомитись із розпорядженнями міського голови. Також оприлюднено інформацію про бюджет міста, “План стратегічного розвитку” та “Генеральний план міста”, проте останній документ містить інформацію з обмеженим доступом. На сайті ради немає функції електронного звернення громадян та на момент проведення дослідження була відсутня інформація про будь-який порядок звернення громадян.

Виконавчі органи

Порівняно з попереднім роком виконавчий органи міської ради збільшили показник публічності на 10% та отримали 66% від 100% максимально можливих. Такий показник вдалося досягнути завдяки підвищення відкритості у своїй діяльності. Зокрема, на веб-сайті ради оприлюдненно положення з описаном повноваження виконавчих органів, інформація про графік прийому громадян керівниками виконавчих органів та процедуру запису. Також наявна інформація про персональний склад виконкому та опубліковано його рішення. Також на сайті Тернопільської міської ради публікуються у відкритому доступі документи, що стосуються регуляторної політики.

Водночас не у всіх профайлах заступників міського голови наявні біографічні відомості та номери засобів зв’язку, а також відсутні посилання на сайт НАЗК з деклараціями про майно, доходи та витрати. Порядок денний засідання виконкому переважно оприлюднюється невчасно (за один день). На сайті немає зведеної інформації про пільги для різних категорій населення, таку інформацію можна знайти у інформаційних повідомленнях. Остаточно не вирішеним залишається питання збору та оприлюднення інформації у форматі відкритих даних. Своїм рішенням №759 від 18.10.2017 виконавчий комітет Тернопільської міської ради погодив “Стратегію розвитку відкритих даних в місті Тернополі на 2017-2018 роки”, також є розпорядження міського голови “Про набори даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних”, проте на Єдиному веб-порталі відкритих даних наявна вибіркова інформація і не у форматі відкритих даних. На веб-сайті ради є гіперпосилання на ресурс data.gov.ua, але не створено окремого порталу відкритих даних Тернопільської міської ради.

Депутати міської ради

У порівнянні з 2016 роком депутати Тернопільської міської ради покращили свій показник публічності лише на 3% та отримали 61%. На час моніторингу у профайлах депутатів була наявна інформація про номери засобів зв’язку, графік прийому громадян, але відсутня інформація про судимість та сімейний стан. На сайті оприлюднено Регламент роботи Тернопільської міської ради та є у вільному доступі положення про роботу постійних депутатських комісій. У підрозділі “Депутатські фракції та об’єднання” вказано склад депутатських фракцій, керівництво, але не зазначено зміни, які відбулись у них.

Позитивною залишається практика аудіо- та відеотрансляцій пленарних засідання ради. Протоколи та рішення, які прийняті депутатами, вчасно оприлюднюються на сайті ради. У раді наявна електронна система голосування “Віче”, результати яких оприлюднюються в окремому розділі. Інформація про реєстрацію депутатів на пленарних засідань висвітлюється лише у протоколах сесії.

Негативним фактором залишається відсутність на сайті інформації про використання коштів депутатських фондів для потреб громадян, а також тексту депутатських запитів. З відповідей на інформаційні запити стало відомо, що рада не затверджувала графіку звітування депутатів перед виборцями. На веб-сторінці міськради не опубліковано текстів звітів депутатів. Лише близько половини депутатського корпусу ведуть регулярний прийом громадян у відповідності до графіка зазначеного на веб-сайті ради.

Принцип прозорості?

Міський голова81%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ63%

ДЕПУТАТИ І РАДА84%

Принцип відкритості?

Міський голова41%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ71%

ДЕПУТАТИ І РАДА60%

Принцип підзвітності?

Міський голова81%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ64%

ДЕПУТАТИ І РАДА14%