Рейтинг міста Чернігів 2015:

47%

Індекс публічності

43%

Публічність міського голови

61%

Публічність виконавчих органів

37%

Публічність депутатів

Резюме міста:

Попри те, що за останній рік Чернігівська міська рада підвищила свій Індекс публічності на 3%, це не допомогло посадовцям перетнути межі низького рівня відповідно до запропонованої методології. За загальним рейтингом місто знаходиться практично на найнижчих позиціях, відповідно Індекс публічності Чернігова складає 47% (у 2014 році цей показник був 44%). Слід зазначити, що на сьогодні муніципалітет розділив 17 місце разом із Черкасами та Дніпропетровськом, що призвело до пониження в загальному рейтингу на одну сходинку порівняно з попереднім роком. Така ситуація зумовлена, у першу чергу, несуттєвими нововведеннями Чернігівської міської ради в контексті публічності влади, а також частковим впровадженням рекомендацій, основаних на результатах попередніх двох досліджень.

Коефіцієнти публічності міського голови, як і в попередні роки, характеризують його діяльність, як непублічну. За результатами даного вимірювання мер міста набрав 43%, як і рік тому. Разом з тим, регрес за деякими показниками, недотримання рекомендацій, наданих в рамках попередніх кампаній, призвели

до того, що на фоні очільників інших обласних центрів Чернігівський міський голова зайняв третє місце з кінця.

Попри те, що у 2014 році у цьому контексті був зроблений певний ривок у сфері публічності, цьогорічні тенденції нівелювали будь-які інші можливі прориви. Так, у 2014 році на сайті Чернігівської міської ради з’явився розділ «Патронатна служба», біографічні довідки членів виконавчого комітету та інші важливі відомості. Разом з тим, досі на офіційному веб-порталі відсутній генплан та інформація про більшість помічників і радників мера. Також, за офіційними даними, міський голова провів усього два прийоми з громадянами та звітувався про роботу місцевого самоврядування з порушенням законодавства. Більше того, використовувати соціальні мережі для комунікації з містянами посадовець почав тільки під вибори.

Однак доброю практикою, як і в минулий рік, залишається те, що типова форма декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру міського голови доступна на веб-порталі ради. Також у рубриці «Розвиток міста» оприлюднена Стратегія розвитку міста Чернігова на 2007–2015 роки та актуальна програма соціально-економічного розвиту.

Як і раніше показники публічності виконавчих органів у розрізі міста на фоні інших суб’єктів дослідження є найбільш високими. Нині вони складають 61%, що наслідує тогорічну ситуацію. Більш ніж вполовину діяльність виконавчої структури публічніша за депутатський корпус та на 18 % більша за оцінку діяльності міського голови. Зважаючи на це, рівень публічності виконаних органів є задовільним. Високі оцінки тут, як завжди, надані критеріям «Адміністративні послуги» та «Доступ до публічної інформації».

Поряд з тим, існують системні проблеми в питаннях підзвітності досліджуваного суб’єкту. Заключні та проміжні звіти про виконання місцевих цільових програм, звіти про виконання програм соціально економічного та культурного розвитку, а також інші звітні матеріали відсутні на сайті Чернігівської міської ради або не акумульовані відповідним чином. Попри надані в минулому році рекомендації, досі не полегшена роботі з інформацією – не оприлюднюються відповіді, які надаються на всі запит. Також не створена спеціальна онлайн-форма для подачі інформаційного запиту на офіційному веб-сайті.

Депутатський корпус Чернігівської міської ради вкотре став найменш публічним суб’єктом дослідження на рівні міста Чернігова. Разом з тим, у розрізі загальнонаціонального рейтингу даний представницький орган посів 17 місце. Дещо вищі позиції цього колегіального органу в питаннях публічності у відсотковому відношенні. Так, депутатський корпус набрав на 10% більше, ніж тогоріч. Зрушити в загальному рейтингу депутатам допомогло впровадження системи електронного голосування та відповідно оприлюднення результатів поіменного голосування, а також повна публікація проектів і самих рішень ради.

Разом з тим, на сайті Чернігівської міської ради, як і раніше, відсутні біографічні відомості про депутатів, типові форми декларацій всіх представників депутатського корпусу та актуальна інформація про графік прийому громадян. Склад депутатських фракцій та його зміни, межі мажоритарних округів, від яких обиралися депутати, звіти про використання депутатських фондів – всю цю інформацію також неможливо знайти у відкритому доступі. Відповідно такі випадки закритості представницької влади не могли не вплинути на загальний Індекс публічності муніципалітету.

Принцип прозорості?

Міський голова47%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ69%

ДЕПУТАТИ І РАДА52%

Принцип відкритості?

Міський голова42%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ75%

ДЕПУТАТИ І РАДА43%

Принцип підзвітності?

Міський голова34%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ42%

ДЕПУТАТИ І РАДА3%

Залишити відповідь