Рейтинг міста Чернігів 2018:

67.4%

Індекс публічності

75%

Публічність міського голови

63%

Публічність виконавчих органів

65%

Публічність депутатів

Резюме міста:

За результатами дослідження Індексу публічності місцевого самоврядування у 2018 році Чернігівська міська рада посіла 13-е місце у рейтингу 24 обласних центрів з показником 67,37%. У  2017 році місто займало 7-му позицію у рейтингу публічності з результатом 70%. Попри зниження показника майже на 3 %, у відповідності до методології дослідження, муніципалітет і надалі залишається у категорії міст із задовільним рівнем публічності. Що стосується суттєвого зниження позиції Чернігівської міської ради у рейтингу (з 7 на 13), то це обумовлено тим, що інші досліджувані органи місцевого самоврядування оперативніше впроваджують нові практики, що сприяють прозорості, відкритості та підзвітності. Наприклад, Житомирська міська рада покращила свій результат на 19 %, Івано-Франківська та Одеська – на 9 %.

Показники публічності у розрізі окремих суб’єктів владних повноважень Чернігівської міської ради також не показують позитивної динаміки. Зокрема показник публічності міського голови помітно знизився з 82% до 74,55%, органів виконавчої влади – з 67% до 63,15%, і лише депутатського корпусу – зріс з 63 % до 65,43%.

Міський голова

За результатами вимірювання Індексу публічності 2018 року головна посадова особа Чернігова втратила статус «публічного міського голови» та перемістилася з другої на одинадцяту сходинку у рейтингу міських голів. Водночас порівняно з іншими суб’єктами владних повноважень міської ради (виконавчими органами і депутатським корпусом), його результат є помітно вищим, орієнтовно на 10%. Порівняно сильними сторонами діяльності міського голови Чернігова є практики, що відповідають принципам прозорості та підзвітності (84% і 78% відповідно), слабшими – відкритості (55%).

Падіння показника публічності Владислава Атрошенка пояснюється зниженням рівня взаємодії мера міста з представниками місцевих ЗМІ, а також – територіальною громадою (складнішою стала процедура запису на особистий прийом) тощо. Міський голова не ініціював проведення громадських слухань, дослідження громадської думки, у місті не функціонує телефонна «гаряча лінія» для оперативного звернення громадян.

Сприяє публічності міського голови систематичне висвітлення його діяльності на офіційному сайті ради, інформування про виїзні зустрічі та інше. Як і в попередні роки, значна увага надається оприлюдненню інформації про бюджет міста, а також розміщенню нормативних документів міської ради. У 2019 році розпочав роботу оновлений сайт муніципалітету https://chernigiv-rada.gov.ua/. Серед позитивних змін можна відзначити розділи «Публічна інформація», де розширився перелік офіційних документів міської ради, «Фінанси», де зібрана інформація про бюджет і податки. Водночас ні на старому, ні на новому сайті не створено умов для користування веб-порталом людьми з вадами зору. Також на сайті не оприлюднено декларації про майновий стан міського голови, остання, що була опублікована на сайті у форматі PDF, стосувалася даних за 2015 рік.

Також було враховано окремі пропозиції, що стосуються оприлюднення документації ради. Відповідно до розпорядження міського голови від 09.10.2018 № 275-р «Про забезпечення відкритості в роботі комісій та робочих груп» протоколи засідань комісій та робочих груп, підготовлені за їх результатами, оприлюднюються на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради в розділі «Публічна інформація» не пізніше десяти робочих днів після їх проведення. У 2017 році протоколи не публікувалися на сайті у повному обсязі.

У Чернігівській міській раді діє інструмент електронних петицій, для закупівлі товарів і послуг застосовується система PROZORRO.

Виконавчі органи

У рейтингу Індексу публічності показник виконавчих органів влади Чернігівської міської ради відповідає «задовільному» рівню з результатом 63,15%, що на 4% менше, ніж у 2017 році. На вебсайті ради оприлюднено більшість рішень виконавчого комітету та проектів регуляторних актів. Наявна інформація про кількісний і персональний склад виконавчих органів. На сайті НАЗК оприлюднено декларації про майно, доходи та витрати заступників міського голови, проте ця інформація на момент проведення дослідження була відсутня на сайті міської ради (остання інформація за 2015 рік). Як і минулого року залишилось не вирішеним питання про набори даних, які підлягають оприлюдненню у форматі відкритих. Міська влада надалі не публікує бази даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, не було створено і власного порталу відкритих даних. Ці індикатори діяльності Чернігівської міської ради було оцінено найнижче.

На порталі Чернігівської міської ради оприлюднена інформація про програму соціально-економічного розвиту міста та про цільові програми, які фінансуються з бюджету міста. У підрозділі «Публічна інформація» є вкладка «Фінанси», у якій є можливість переглянути інфографіку про стан виконання бюджету за доходами та видатками.

Щодо надання адміністративних послуг, на вебсайті ЦНАПу наявна інформація про безоплатний Реєстр адміністративних послуг, який розміщений на Урядовому порталі, про функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки, а також інформування суб’єктів звернення через засоби масової інформації.

Низькими є показники щодо звітувань про результати діяльності виконавчих органів міської ради. Також варто звернути увагу  на проблему відсутності можливості пошуку документів на сайті ради за різними критеріями (вид, назва, слово із тексту), що значно ускладнює доступ до нормативних документів Чернігівської міської ради. Щодо запитів, які були надіслані як електронною, так і звичайною поштою, відповідь було отримано лише щодо чверті з них. Решта інформації так і залишилася не з’ясованою на 100%, адже пошукова система сайту не зручна для користування.

Депутати міської ради

Депутатський корпус Чернігівської міської ради незначною мірою покращив показник публічності, який становить 65,43 (у порівнянні з 63 % у 2017 році), що дозволило йому зайняти лише 18-ту сходинку у загальнонаціональному рейтингу депутатів місцевих рад. На сайті оприлюднюють усі біографічні дані і контактну інформацію депутатів міської ради. Також оприлюднена інформація про права та обов’язки депутата. Натомість не вичерпною є інформація про графік та місце прийому громадян депутатами (на новому сайті ця частина даних вже вдосконалена). Щодо декларацій про майновий стан місцевих депутатів, то на момент проведення дослідження були оприлюднені лише декларації за 2015 рік.

На веб-сайті ради одночасно із рішеннями сесії міської ради оприлюднюються результати поіменного голосування. Доброю практикою є ведення відео трансляції засідань сесії (ведеться постійно на сайті Чернігівської міської ради за адресою http://www.chernigivrada.gov.ua/info/7553)

Серед негативних факторів, які вплинули на показники публічності діяльності депутатів Чернігівської міської ради, є відсутність на сайті даних про реєстрацію депутатів на пленарному засіданні. Показник підзвітності депутатів про результати своєї діяльності становить лише 27%. Відповідно до інформації, отриманої у відповіді на запит, Чернігівська міська рада не затверджувала графіку проведення звітування депутатів перед виборцями за свою роботу протягом останнього року.

Важливим аспектом діяльності депутатів є впровадження Кодексу етики. Проект рішення «Про затвердження Кодексу етики Чернігівського міського голови та депутатів Чернігівської міської ради» було включено додатковим питанням до порядку денного 14 сесії міської ради сьомого скликання, однак рішення не було прийняте. Щодо взаємодії з громадськістю, у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року громадських слухань, ініційованих депутатами Чернігівської міської ради, не проводилось.

Принцип прозорості?

Міський голова84%

Інформація про міського голову та його діяльність?76%

На офіційному веб-порталі міської ради оприлюднені біографічні відомості про Чернігівського міського голови у повному обсязі. У розділі “Виконавчий комітет” зазначені контакти, поштова адреса, номери засобів зв’язку міського голови, а також описані основні функції та його напрямки роботи.

Декларація про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру міського голови доступна на сайті НАЗК, проте відсутня на офіційному вебсайті міської ради (остання декларація про доходи міського голови була опублікована у форматі PDF ще у 2015 році).

На офіційному сайті Чернігівської міської ради (ЧМР) у розділі «Як звернутись» оприлюднено графік, згідно з яким відбувається прийом громадян керівництвом міської ради та виконкомом. Наявна інформація про правила запису на прийом в повному обсязі: місце, дні та часи прийому. Щодо міського голови, то на сайті позначено «виїзні прийоми відповідно до графіку», а самого графіку знайти не вдалося. 

На офіційному сайті міської ради у вкладці Структурні підрозділи (Прес-служба Чернігівської міської ради) зазначено, що пресслужба Чернігівської міської ради взаємодіє з міськими осередками політичних партій, громадських організацій та релігійними громадами, але окремих годин прийому не виділено.

Прес-служба Чернігівської міської ради – підрозділ, який відповідає і займається інформаційним висвітленням діяльності міського голови. Розділ “Новини” на вебпорталі міської ради оновлюється щоденно. Окрім веб-сайту прес-служба проводить інформування громадян про свою діяльність через офіційну фейсбук сторінку https://www.facebook.com/radacn/   і це є сильною стороною діяльності мера. Щодо брифінгів, то вони скликаються за потреби: під час спалахів інфекційних хвороб, надзвичайних ситуацій, питань реконструкції міста тощо. Так

Інформація про служби міського голови та кадрова політика?79%

На офіційному вебсайті Чернігівської міської ради у розділі “Патронатна служба” відсутня інформація про штатних та позаштатних радників мера. Під час дослідження показника публічності у 2017 році наголошувалося на необхідності заповнення цього розділу відповідною інформацією. На момент підготовки звіту запущено оновлений сайт ЧМР, де розділу «Патронатна служба» взагалі немає. 

Що стосується інформації про керівників структурних підрозділів, то вона наявна у відкритому доступі. Оприлюднені дані про працівників міської ради та підпорядкованих раді структур. Є в наявності контактна інформація та процедури звернення в разі потреби, основні функції та завдання підрозділу.

Інформація про порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад, оголошення про наявні конкурси на заміщення вакантних посад оприлюднюються в повному обсязі у підрозділі офіційного веб-порталу “Вакансії” та публікуються у виданні “Чернігівські відомості”. Розпорядження міського голови про призначення або заміщення керівних посад не зібрані в окрему рубрику, а з’являються в розділі “Нормативні документи”, а також “Вакансії”.

Відповідно до розпорядження міського голови від 09.10.2018 № 275-р «Про забезпечення відкритості в роботі комісій та робочих груп» протоколи засідань комісій та робочих груп складені за їх результатами оприлюднюються на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради в розділі «Публічна інформація» не пізніше десяти робочих днів після їх проведення. При дослідженні показника публічності минулого року, згідно отриманої інформації з ними можна було ознайомитись у відділі кадрової роботи Чернігівської міської ради. Тому це розпорядження є свідченням помітного поступу до підвищення публічності.

Основні програмні (концептуальні) документи муніципалітету?83%

На офіційному сайті міської ради оприлюднена Стратегія розвитку міста до 2020 року. Вона була розроблена на основі широкого діалогу та співпраці різних партнерів: жителів міста та громадських активістів, представників влади, ділових кіл, підприємців та освітян, науково-експертного середовища. Було проведено дві стратегічні сесії, які відвідало більш ніж 400 жителів міста, проведено тренінги з працівниками відділів та управлінь міської ради. Мета Стратегії: до 2020 р. у Чернігові має бути створена та впроваджена система розвитку, використання якої сприятиме успішному та збалансованому функціонуванню та процвітанню міста.  Вона містить аналіз соціально-економічного розвитку міста, перелік стратегічних цілей розвитку міста та механізм оцінки її виконання.

Також на вебсайті оприлюднений Генеральний план міста у повному обсязі та містить графічну й описову частини, не містить інформації з обмеженим доступом.

У розділі “Публічна інформація” на офіційному сайті міської ради є рішення ради про затвердження міського бюджету на поточний рік. Також періодично публікуються рішення про затвердження змін до бюджету міста. Готовий та актуальний документ з усіма додатками є у вільному доступі. Рішення, які стосуються виконання бюджету та затвердження змін, також знаходяться у розділі «Публічна інформація», підрозділі «Фінанси».

На офіційному вебсайті Чернігівської міської ради оприлюднено актуальну програму соціально-економічного розвиту міста. У розділі “Розвиток міста”, підрозділі “Міські програми”  також доступні довідки про виконання програми соціально-економічного розвитку.

Міською радою, як і в попередньому році, не запроваджувалася система управління якістю (ISO). 

У місті функціонує система електронних петицій https://e-dem.in.ua/chernihiv. Станом на 7 жовтня 2019 року надано відповідь на 345 петицій

Прийнято програмний (стратегічний) документ, який визначає пріоритетні напрямки розвитку сфери відкритих даних. Порядок доступу до відкритих даних розпорядника інформації регулюється Законом України «Про доступ до публічної інформації», Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р.№ 835, розпорядженням Чернігівського міського голови від 12.03.2016 року № 83-р «Про забезпечення виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Міській раді рекомендовано запровадити систему управління якістю ISO, створити портал відкритих даних. А також вдосконалити пошукову систему сайту для підвищення доступу громадян до публічної інформації.

 

Нормативні документи муніципалітету?97%

На офіційному вебсайті в розділі “Розвиток міста” оприлюднений Статут територіальної громади міста разом з положеннями до Статуту. Статут територіальної громади міста Чернігова був затверджений сесією Чернігівської міської ради 11 жовтня 2007 року, зареєстрований Чернігівським міським управлінням юстиції 10 грудня 2007 року. Понад 5 років над його проектом працювала Комісія з підготовки проекту Статуту міста Чернігова у складі науковців та депутатів, посадових осіб місцевого самоврядування та представників громадськості.

Розпорядження міського голови оприлюднюються на офіційній вебсторінці ради в розділі “Публічна інформація” у термін, визначений процедурою. На оновленому веб-сайті усі розпорядження зібрані за роками підписання. Хоча сайт не дає можливості пошуку за різними критеріями.

Формат відкритих даних дає практичні можливості підвищення активності бізнесу та комфорту громади – це глобальна світова практика, яка вже не одноразово довела свою ефективність. Закон України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI від 13.01.2011 регламентує питання відкритих даних. Інформацію про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835. Новий сайт містить підрозділ «Відкриті дані», але він не містить інформації.

Відповідно до рішення міської ради від 28.12.2015 №2/VII-5 діє Програма реалізації громадського бюджету (бюджету участі) у місті Чернігові на 2016-2020 роки. На офіційному сайті міської ради в розділі “Громадянам” доступні документи та рішення про врегулювання процедури участі у громадському бюджеті. Автори можуть подавати свої пропозиції (проекти) в електронному вигляді.

Міська рада та її структурні підрозділи використовують систему електронних закупівель PROZORRO та PROZORRO.Продажі.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ57%

Інформація про виконавчі органи та їх керівників?78%

Інформація про місцезнаходження, номери засобів зв’язку, розклад роботи виконавчих органів, у тому числі керуючого виконавчим комітетом Чернігівської міської ради, знаходиться на офіційному сайті. Наявна також інформація про структуру та персональний склад виконавчих органів, проте її не можна назвати вичерпною. Оприлюднені загальні відомості про керівників виконавчих органів, у тому числі їх повноваження, а також основні функції та напрямки роботи керуючого виконавчим комітетом. 

Наявні також біографічні дані заступників міського голови, а  також контактна інформація. Є графік прийому громадян та відсутня процедура запису на прийом. Водночас відсутні адреси особистих електронних скриньок фактично всіх членів виконавчого комітету, які є заступниками міського голови.

На сайті міської ради відсутні декларації про майно, доходи і видатки заступників міського голови, відсутні також посилання на сайт НАЗК, де оприлюднені декларації.

На вебсайті ради доступна інформація про персональний склад виконкому та його повноваження, а також біографічні відомості членів виконавчого комітету. Також у відкритому доступі є інформація про місцезнаходження (місце засідань), номери засобів зв’язку керуючого виконавчим комітетом. 

Інформація про повноваження виконавчих органів є в наявності, але її не можна назвати вичерпною.

На офіційному сайті міста наявна інформація про всі підприємства, установи та організації. Доступна інформація про керівників, контактна інформація, та зазначена сфера діяльності, всіх організацій що належать до сфери управління виконавчих органів, та закладів соціальної сфери. Гарною практикою є публікація Е-декларацій керівників комунальних підприємств, чого не можна сказати про керівників структурних підрозділів ЧМР.

Інформація про виконавчий комітет міської ради?100%

На офіційній вебсторінці міської ради оприлюднена інформація про персональний склад виконкому та його повноваження, а також біографічні відомості членів виконавчого комітету. Також наявна інформація про адресу, номери засобів зв’язку та електронну пошту керуючого справами.

У розділі “Публічна інформація”, а саме у рубриці “Плани засідань виконкому” за час проведення дослідження вчасно оприлюднювалася актуальна інформація про місце та час засідань виконавчого комітету. На сайті міської ради відсутні дані про декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру заступників міського голови (останні декларації 2015 року, розміщені у форматі PDF). Надалі, як і в попередні періоди дослідження, відсутні персональні електронні адреси заступників міського голови для можливості прямої або опосередкованої комунікації з представниками виконавчого комітету.

 

Рішення та документація виконавчих органів?66%

Проекти рішень виконавчого комітету оприлюднюються на офіційному сайті Чернігівської міської ради. Рішення виконкому публікуються і з ними можна ознайомитись у розділі “Публічна інформація”. На оновленому сайті усі рішення зібрані у 10 категорій по роках, починаючи з 2010 року. Проект порядку денного засідань виконкому розміщується вчасно з усіма змінами та доповненнями, переглянути його можна у розділі “Публічна інформація” – “Проекти рішень виконкомів” (аналогічна ситуація зі структуруванням – чотири категорії, починаючи з 2016 року).

Також на офіційній сторінці ради оприлюднений план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на наступний календарний рік. План включає в себе необхідну інформацію та містить додаток, в якому зазначені види та назви проектів з зазначенням цілей, строку підготовки та найменування органу, підрозділу, та прізвища посадової особи, відповідальної за розроблення проекту регуляторного акту. Діяльність виконавчого комітету з підготовки проектів регуляторних актів у 2018 році стосувалася: «Про визначення відновної вартості зелених насаджень для м. Чернігова», «Про встановлення розміру плати за послуги з оформлення документації з обстеження та знесення зелених насаджень для м. Чернігова», «Про вартість проїзду у міському пасажирському  автомобільному транспорті», «Про Детальний план території багатоквартирної житлової забудови в кварталі обмеженому вулицею Любецькою, територією молокозаводу та залізничною колією», «Про Детальний план території. Функціонально-планувальна організація території лісопарку «Кордівка» з міським парком». 

Повідомлення про оприлюднення проектів регуляторного акту публікуються вчасно, але не містять вичерпної інформації. Рішення регуляторних актів також публікуються у друкованому вигляді у газеті  “Чернігівські відомості”.

План закупівель і зміни до нього оприлюднюються половиною виконавчих органів на сайті міської ради та на сайті prozorro.gov.ua.

Інформація про усі послуги, що надаються комунальними підприємствами та їхня вартість розміщена на офіційній сайті міської ради. Також на вебресурсі доступна інформація про пільги для різних категорій населення міста. Проте відсутня інформація, що містить формули розрахунку тарифів на комунальні послуги.

Програма соціально-економічного розвитку оприлюднена на вебсайті та містить усі необхідні додатки. Також оприлюднені місцеві цільові програми, які фінансуються з місцевого бюджету. А саме: Комплексна цільова Програма розвитку житлово-комунального господарства м. Чернігова на 2017-2020 роки, Програма підтримки народжуваності у місті Чернігові на 2017-2022 роки, Програма реалізації громадського бюджету (бюджету участі) у місті Чернігові на 2016-2020 роки тощо.

На сайті наявна система пошуку інформації. Проте система індексує контент ситуативно, а отже, не завжди ідентифікує необхідну запитувану інформацію.

Рекомендовано плани закупівель та зміни до них публікувати всіма виконавчими органами. Також розмістити на сайті формули розрахунків тарифів, ця інформація користується попитом у громадян.

Комунальне майно та земля муніципалітету?33%

Рішення про проведення в місті земельних торгів оприлюднюються у розділі “Рішення міської ради”. Після оприлюднення документі зазначається місце знаходження, стартова ціна, крок аукціону, розмір гарантійного внеску та умови користування земельною ділянкою. Результати про проведення торгів відсутні на сайті міської ради, але з незначним запізненням оприлюднюються у ЗМІ. 

У місті функціонує містобудівельний кадастр. Відділ містобудівного кадастру управління архітектури та містобудування міської ради відповідальний за створення, наповнення, формування та ведення містобудівного кадастру м. Чернігова. На сайті міської ради відсутня інформація у форматі відкритих даних.

Загальна інформація щодо майна та землі муніципалітету склала 33% і потребує додаткового опрацювання з метою досягнення необхідного рівня прозорості та відкритості у функціонуванні цього сегменту.

Щодо рішень міської ради про порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради при унітарних комунальних підприємствах відповідь на запит не надійшла. Хоча відомо, що станом на 14.03.2018 Чернігівська міська рада рішення про порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядових рад комунальних підприємств міської ради не приймала.

Також рішень про перевірку незалежними аудиторами річної фінансової звітності комунальних підприємств станом на 14.03.2018 не було.

 

ДЕПУТАТИ І РАДА76%

Інформація про депутатів міської ради?54%

На офіційному вебсайті міської ради оприлюднена інформація про номери засобів зв’язку, адреси офіційного вебсайту та електронної пошти депутатів Чернігівської міської ради. Розміщені біографічні відомості про  депутатів та їх фотографії. На жаль, інформація про майновий стан депутатів (декларації про майно, доходи і витрати) не доступна на веб сторінці міської ради (наявна у деяких у форматі PDF за 2015,2016 роки, а в деяких взагалі відсутня). 

На веб-сайті у підрозділі «Депутати міської ради» не визначено права та обов’язки депутатів. Посилання з попередньої версії сайту на оновленому не активне.

З графіком прийому та місцем, де проводиться прийом депутата можна ознайомитись на офіційному сайті міста у розділі Міська рада, підрозділі «Депутати міської ради». Велика частина депутатів зазначили періодичність та години прийому громадян «за попередньою домовленістю», що не дає чіткого бачення системності роботи депутатів.

Структура та організація роботи представницького органу місцевого самоврядування?77%

На офіційному вебсайті Чернігівської міської ради оприлюднено Регламент, Положення про роботу постійних депутатських комісій, яких налічується 6, вони прописані у Положенні про постійні комісії Чернігівської міської ради сьомого скликання та затверджені рішенням міської ради в грудні 2015 року. Оприлюднені дані про склади комісій та їхній керівний склад? Чи є дані про зміни у складі комісій.

На сайті оприлюднені відомості про біографічні дані, повноваження та  графік прийому секретаря ради. Натомість відсутня інформація про майно, доходи та витрати і зобов’язання фінансового характеру секретаря ради, яка проте доступна на сайті НАЗК.

Комісії створюються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду та  подальшої підготовки питань, які належать до її відання, здійснюють контроль за виконанням рішень ради, та виконавчого комітету.

На сайті присутня інформація про склад депутатських фракцій, яких налічується 7 (під час дослідження показника публічності минулого року на відсутності інформації про склад наголошувалося). Також з’явилися фотографії депутатів та інформація щодо меж округів, у яких були обрані депутати міської ради. Зміни у складі постійних депутатських комісій вносяться в окреме поле профілю депутата, який розміщений на офіційному веб-порталі ради.

На сайті наявна інформація про обов’язки та функції секретаря ради. Є інформація про місце знаходження та номер телефону, але відсутня адреса електронної пошти.

Пленарні засідання міської ради?76%

Рішення про скликання сесії ради оприлюднюється на вебсайті міської ради не пізніш як за 10 днів до її проведення у розділі “Новини” старого сайту; на оновленому порталі у розділі «Публічна інформація» є підрозділ «Оголошення про скликання сесій». Проекти рішень оприлюднюються на сайті ради у підрозділі “Проекти рішень міської ради”.

У міській раді діє електронна система реєстрації депутатів на пленарних засіданнях, на оновленому порталі міської ради дані реєстрації оприлюднюються. Результати поіменного голосування оприлюднювалися на вебресурсі ради в розділі “Міська рада” підрозділі «Депутати міської ради» ( або в день голосування, або наступного дня).

Ведеться лише відеотрансляція засідань міської ради, проте відсутній архів записів засідань. Протоколи та стенограми засідань сесій міської ради не публікуються на офіційному сайті міської ради, але ведеться аудіозапис та опlіпе-трансляція сесії міської ради через офіційний сайт.

Згідно ч.7 ст.48 Регламенту Чернігівської міської ради VII скликання міський голова, секретар ради, депутат зобов’язані вживати всі можливі заходи щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів. У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у зазначених осіб, за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання, вони не мають права брати участь у прийнятті рішення. Також на початку кожного пленарного засідання сесії міський голова нагадує депутатам міської ради про дотримання антикорупційного законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Після чого у разі наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів депутати самостійно публічно оголошують про це під час засідання ради.

Етичний кодекс Чернігівською міською радою не приймався. Проект рішення «Про затвердження Кодексу етики Чернігівського міського голови та депутатів Чернігівської міської ради» було включено додатковим питанням до порядку денного 14 сесії міської ради сьомого скликання, але міська рада рішення щодо цього питання не прийняла. Етична поведінка депутатів – важливий  чинник демократизації політичного життя міста. Посада  депутата вирізняється широкими можливостями для впливу на формування суспільної ситуації, а, отже, надзвичайною мірою відповідальності. Депутат бере участь у  вирішенні долі своєї громади та приймає важливі рішення в суспільних справах, розпоряджаються громадськими коштами та майном, тому до депутатського корпусу пред’являються найвищі моральні вимоги з огляду на це прийняття етичного кодексу було б доречним, та необхідним.

Нормативно-правові акти та інша документація міської ради?100%

Протоколи та стенограми засідань сесій міської ради не публікуються на офіційному сайті міської ради, але ведеться аудіозапис та оnlіпе-трансляція сесії міської ради через офіційний сайт.

На сайті вчасно та в повному обсязі оприлюднюються усі рішення прийняті на пленарному засіданні. Також наявні протоколи засідань постійної комісії.

На веб-сайті раді оприлюднюються протоколи усіх засідань постійних депутатських комісій, вони доволі змістовні та вчасно оприлюднюються.

Також оприлюднюються усі запити депутатів міської ради, вони  акумульовані у розділі, що стосується інформації про кожного з депутатів окремо.

Принцип відкритості?

Міський голова55%

Участь громадськості?55%

Наявна інформація про правила запису на прийом в повному обсязі: місце, дні та часи прийому. Щодо міського голови, то на сайті позначено «виїзні прийоми відповідно до графіку», а самого графіку знайти не вдалося. Така ж інформація наявна у вкладці Відділу звернень громадян Чернігівської міської ради.

Міський голова використовує у своїй комунікації з громадою сучасні інформаційно-комунікаційні технології, зокрема соціальну мережу Facebook. Однак свої сторінки він не веде особисто, а активність її за останній рік зменшилась.

На оновленому сайті є окремий розділ «Чернігівський міський контакт-центр» http://www.chmkc.com.ua/, де є номер гарячої лінії, висвітлюється актуальна інформація: мапа  ремонтних робіт, оголошення щодо відключення води, житлову субсидію тощо.

Падіння показника публічності міського голови пояснюється зниженням інтенсивності взаємодії мера міста з представниками місцевих ЗМІ, зменшилася відкритість мера перед громадою (складнішою стала процедура запису на особистий прийом) тощо. Для прикладу, на ранковій нараді у Чернігівській міській раді 11 червня міський голова Владислав Атрошенко не пустив на нараду чернігівця похилого віку. Більше того, мер дав вказівку охороні не пропускати людей на «чиновницькі» посиденьки. https://www.youtube.com/watch?v=4QKmRCF1Db4.

У Чернігові протягом останніх двох років громадські слухання були проведені лише один раз (міський голова підписав розпорядження про проведення громадських слухань щодо реконструкції Валу та Алеї героїв). 

На офіційному вебсайті громадяни можуть оформити електронне звернення, через відповідну вкладку https://igov.gov.ua (система працює в тестову режимі для деяких областей). Є на сайті у вкладці “Структурні підрозділи” контактна інформація “Відділу звернення громадян” доступна адреса, телефони та електронна пошта. Зазначений перелік функціональних обов’язків відділу, але відсутня інформація щодо процедури звернення громадян.

При міському голові, відповідно  до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» створено та працюють спеціалізовані  робочі групи. До роботи в групах долучаються представники громадянського суспільства, представники громадських організацій міста. Щодо діяльності робочих груп за звітний період, відповідь на запит не надійшла.

Відсутня окрема структура, яка відповідає за налагодження співпраці з організаціями громадянського суспільства, відповідальною за цю роботу у Чернігівській міській раді виступає Прес-служба Чернігівської міської ради.

Актуальним залишається створення окремої черги для категорій осіб або об’єднань, зокрема організацій громадянського суспільства для забезпечення прийому міським головою. А також рекомендовано вдосконалити процедуру електронного звернення громадян, розмістити графік прийому громадян міським головою у приміщенні міської ради та графік виїзних прийомів та забезпечити доступ до опису процедури прийому  громадян міським головою.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ71%

Участь громадськості?57%

Громадськість та представники медіа можуть бути присутніми на засіданнях виконкому (відповідно до додатку до рішення виконавчого комітету міської ради 6 лютого 2019 року № 57 під час засідань Виконавчого комітету має право бути присутня будь-яка особа, що виявила відповідне бажання, з урахуванням особливостей перебування під час засідань Ради, визначених статтею 4 Регламенту Чернігівської міської ради VII скликання). Доступ до приміщень ради, до кабінетів та відділів вільний.

Інформація про порядок проведення громадських слухань – процедуру ініціювання і проведення слухань, а також врахування їх результатів – узагальнено в Положенні “Про проведення громадських слухань у місті Чернігові”, яке розміщене на офіційному сайті Чернігівської міської ради. Відповідно до нього Громадські слухання проводяться з ініціативи Чернігівського міського голови, депутатів Чернігівської міської ради та з ініціативи жителів міста. Громадські слухання з ініціативи жителів міста проводяться за наявності колективного звернення з відповідною вимогою. Рішення про проведення громадських слухань приймає Чернігівський голова.

31 липня 2015 року відбулося чергове засідання Робочої групи з питань розробки основних положень та принципів громадського (партисипаторного) бюджету в місті Чернігові, на якому заступником начальника фінансового управління Чернігівської міської ради було презентовано основні засади запровадження громадського бюджету (бюджету участі) у місті Чернігові. Ця практика із залучення громадськості є успішною дотепер. 

Також на сайті розміщено Положення “Про місцеві ініціативи в місті Чернігові”. У Статуті територіальної громади м. Чернігова зібрано відомості про інші механізми громадської участі, зокрема, загальні збори, однак, вони не деталізовані. Також на порталі можна ознайомитись з Положенням «Про місцеві ініціативи в місті Чернігові». У Статуті територіальної громади м. Чернігова зібрано відомості про інші механізми громадської участі, зокрема, загальні збори. Згідно Положення ініціювати громадські слухання може міський голова, депутати міської ради в кількості не менше третини від загального складу ради, та мешканці  міста – ініціативна група в кількості не менше 30 осіб, які мають право голосу на виборах в органи місцевого самоврядування. Ініціатива проведення заходу можлива при наявності підписів не менш як 3 тисяч осіб. Після цього міським головою видається розпорядження, про що протягом 3 робочих днів письмово повідомляється ініціативній групі.

Громадських рад при виконавчих органах у період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року створено не було. Розпорядженням міського голови № 53-р від 21.02.2017 року «Про створення Громадської ради при міському голові» створено Громадську раду церков і релігійних організацій при Чернігівському міському голові.

Доступ до публічної інформації?60%

На офіційному сайті Чернігівської міської ради створений окремий розділ “Доступ до публічної інформації”, також створено систему обліку публічної інформації. Запит на доступ до публічної інформації можна подати як традиційно у письмовому вигляді, так і через електронну форму. На сайті доступна спеціальна on-line форма для подання запиту. У розділі “Публічна інформація” у підрозділі “Доступ до публічної інформації” є можливість переглянути кількість запитів, які надійшли до Чернігівської міської ради протягом попередніх років. Кількість запитів, які надійшли до ЧМР станом на 31.12.2018 рік складає 397. Наявна інформація про місце та процедуру роботи запитувачів з документами, що містять публічну інформацію в міській раді.

Виконавчі органи дотримуються терміну надання відповідей на інформаційні запити. Щодо запитів, які були надіслані як електронною, так і звичайною поштою, відповідь надійшла лише на чверть із них. Решта інформації так і залишилася не з’ясованою на 100%, адже пошукова система сайту не зручна у пошуку.

Радою визначений розмір витрат на копіювання та друк відповіді на запит обсягом більше 10 сторінок. Вартість копіювання або друку копій документів формату А4 та меншого розміру, у тому числі двосторонній друк, складає 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки, копіювання або друк копій документів формату А3 та більшого розміру, у тому числі двосторонній друк – 0,2 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки, копіювання або друк копій документів будь-якого формату, якщо в документах поряд з відкритою інформацією міститься інформація з обмеженим доступом, що потребує її відокремлення, приховування тощо у тому числі двосторонній друк – 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки.

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника інформації розміщений на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради.

Система навігації не занадто зручна, для недосвідчених користувачів використання системи пошуку складна та забирає багато часу. Сайт не пристосований для використання людьми з особливими потребами, зокрема для людей із слабким зором.

Формат відкритих даних – це  спеціальний стандартизований  формат кодування інформації, який дозволяє автоматизовану обробку оприлюдненої інформації електронними програмами. Публічна інформація у форматі відкритих даних може бути використана будь якою особою для особистих цілей і навіть у комерційних інтересах з посиланням на джерело отримання даної інформації. Питання відкритих даних регламентує Закон України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI від 13.01.201. Щоб інформація була представлена у форматі відкритих даних, органи влади мають кодувати її в потрібні формати. Та формат відкритих даних не використовується в роботі міської ради. На новому сайті створено окремий підрозділ «Відкриті дані», але він порожній.

Адміністративні послуги?100%

Центр надання адміністративних послуг у місті Чернігові діє з 26 вересня 2012 року. Приміщення центру знаходиться у зручному місці,  ЦНАП має власний веб-сайт, що містить інформацію про порядок надання адміністративних послуг та послуг, що надаються виконавчими органами. На вебресурсі ЦНАПу оприлюднена інформація про безоплатний Реєстр адміністративних послуг, який розміщений на Урядовому порталі і про функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки та інформування суб’єктів звернення через засоби масової інформації. На інформаційних стендах ЦНАПу оприлюднені інформаційні картки про порядок отримання кожної окремої адміністративної послуги.

У Центрі проводиться прийом громадян відповідно до норм законодавства (прийом проводиться не менше 6 днів на тиждень та 7 годин на день, без перерви на обід; не менше двох днів на тиждень здійснюється прийом до двадцятої години), а також організовано електронну чергу. У приміщенні ЦНАПу доступні довідково-інформаційні матеріали про адміністративні послуги. Існує можливість отримати інформацію про послуги за допомогою засобів телекомунікації. У приміщенні ЦНАПу облаштовані інформаційні стенди із зразками відповідних документів. Наявні бланки для заповнення (зразки) з метою отримання адміністративних послуг. 

Створено окремий Портал адміністративних послуг міста Чернігова, який дозволяє мешканцям отримувати адміністративні послуги on-line, їх перелік можна отримати за посиланням: https://www.admincher.gov.ua/info/services. Кожна з послуг мають можливості «Замовити послугу» та «Запис на прийом».

Також є скриньки для висловлення суб’єктами звернень зауважень і пропозицій щодо якості надання адміністративних послуг.

У місті створений та працює центр надання безоплатної правової допомоги. Відвідати центр можна за адресою:вул. П’ятницька, 39, оф. 711, м. Чернігів, можна скористатись доступом до сторінки у соціальній мережі Фейсбук https://www.facebook.com/chernihiv.legalaid, або за телефонами, які оприлюднені на сайті https://chernihiv.legalaid.gov.ua.

ДЕПУТАТИ І РАДА79%

Участь громадськості?79%

Мешканці міста мають можливість вільно та безперешкодно відвідувати пленарні засідання міської ради відповідно до Статуту територіальної громади міста. Процедура, яка дозволяє мешканцям виступати під час пленарних засідань міської ради також декларується нормою Статуту територіальної громади міста Чернігова, проте окремо не зазначена на сайті міської ради. Перед початком сесії бажаючі можуть зареєструватись для її відвідування, але це процедура скоріше формальна. Кожен бажаючий може потрапити на засідання без перешкод.  Мешканці активно користуються цією можливістю та відвідують засідання міської ради, під час відвідування піднімають питання, які потребують уваги депутатів.

 

Процедура доступу громадян до засідань депутатських комісій прописана у Регламенті Чернігівської міської ради. Громадяни вільно можуть бути присутні на засіданнях постійних комісій пройшовши формальну реєстрацію. Згідно регламенту Чернігівської міської ради визначено процедуру, яка регулює доступ мешканців міста до засідань депутатських комісій.

 

Лише частина депутатів проводить особистий прийом виборців у зазначений час та у визначеному місці. Відсутня будь-яка форма запису на прийом до депутатів. Про прийом громадян інформацію можна отримати з повідомлень на офіційному сайті міської ради, але це ситуативно і не є постійною практикою. Частіше про прийом громадяни довідуються із неофіційних джерел. Прийом громадян відбувається частіше за все ситуативно, з ініціативи виборців. У кількох депутатів працюють приймальні, де постійно знаходиться помічник, який може надати консультативну допомогу, або записати на особистий прийом.

 

Статутом територіальної громади врегульовано процедуру проведення громадських слухань, Також в Статуті прописано процедуру подання місцевих ініціатив та процедуру проведення загальних зборів громадян. Прийнято окреме Положення “Про проведення громадських слухань у м. Чернігові” та Положення “Про місцеві ініціативи в місті Чернігові”. Порядок утворення та функціонування консультативно-дорадчих органів ради врегульовано у Статуті територіальної громади.

У період з 1 січня 2018 року до 31 грудня 2018 року громадських слухань, ініційованих депутатами Чернігівської міської ради, не проводилось.

Принцип підзвітності?

Міський голова78%

Фінансові ресурси муніципалітету?94%

На вебсайті Чернігівської міської ради оприлюднено річний звіт про виконання бюджету, який містить усю необхідну інформацію про стан виконання основного фінансового документу міста, а також інформація про перелік та ставки місцевих податків і зборів, що є доброю практикою муніципалітету протягом останніх років дослідження показника публічності.

На єдиному вебпорталі використання публічних коштів розміщена інформація про використання публічних коштів більшою частиною структурних підрозділів.

На сайті міської ради оприлюднена інформація про перелік та ставки місцевих податків і зборів. Місцеві податки можна знайти за категоріями:

Плата за землю

Рішення про місцеві податки

Туристичний збір

Єдиний податок

Збір за місця для паркування транспортних засобів

Транспортний податок

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Звіт про результати діяльності міського голови?76%

Міський голова через веб-сайт інформує громаду про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку міста. Програми соціально-економічного та культурного розвитку приймаються один раз на рік, результати їх виконання розглядаються на засіданні виконавчого комітету міської ради та оформлюються у вигляді рішень виконкому, схвалюються сесією міської ради та узагальнюються у вигляді рішень міської ради. Щодо інформування міським головою населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку на відкритій зустрічі, то відповіді на запит з даного питання не надійшло.

Міський голова щорічно звітує перед міською радою про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами ради, розміщуючи відповідні звіти на веб-порталі. Також в друкованих ЗМІ оприлюднюється щорічний звіт про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами. План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів міської ради затверджено рішенням  міської ради від 26 жовтня 2018 року №35/VII-21, а План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів виконавчого комітету міської ради затверджено рішенням виконавчого комітету від 15 листопада 2018 року № 581.Прийняті Плани на 2019 рік публікувались у засобах масової інформації та на офіційному веб-порталі міської ради у порядку, передбаченому чинним законодавством.

У Статуті територіальної громади зазначено обов’язок міського голови звітувати перед громадою, але відсутня деталізація процедури звітування. Звітування відбувається як особисто, під час зустрічі очільника міста з громадою, так і через засоби масової інформації, зокрема прямий ефір. Міський голова використовує ЗМІ для звітування та проведення прямих ефірів. Медійну, та он-лайн присутність міського голови можна оцінити як достатню.

Міський голова щорічно звітує перед радою про роботу виконавчих органів. Звіт міського голови  про роботу виконавчих органів, в повному обсязі, оприлюднюється на веб-сторінці ради або в друкованому виданні.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ60%

Звітування про результати діяльності виконавчих органів ради?34%

Виконавчі органи не звітують про свою діяльність перед територіальною громадою, хоча цей обов’язок прописаний в Статуті територіальної громади Чернігова. Відповіді на жоден із запитів щодо звітування про результати діяльності виконавчих органів, на жаль, не надійшли. З переважною більшістю відповідних звітів про діяльність виконавчих органів можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Чернігівської міської ради у розділі “Новини”. 

На сайті оприлюднений звіт про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, довідка про виконання Програми економічного і соціального розвитку міста Чернігова на 2018 рік оприлюднена на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради в розділі «Розвиток міста», у підрозділі «Міські програми» можна ознайомитися з вичерпним переліком програма в підрозділі «Рішення міської ради про програми» – ознайомитися з текстом та правками. Там же оприлюднено й довідку про виконання цієї програми 2018 рік. У звіті відображено інформацію щодо виконання доходної частини міського бюджету  м. Чернігова, (млн. грн.) у порівнянні з минулим роком, його кількісні показники, характеризуються основні джерела доходу. Характеризуються видатки на соціальне забезпечення, охорону здоров’я (у т.ч. на оздоровлення громадян, ремонти установ тощо), освіту (вагому частину звіту займає інклюзія та реалізація проектів громадського бюджету), характеризується мережа закладів культури та туризму, її діяльність.

Виконавчі органи подають раді письмові звіти про хід та результати відчуження комунального майна, а саме: транспортні засоби, об’єкти нерухомості, які були приватизовані чи продані. Ця інформація є загальнодоступною для городян і містить графічну частину, перелік об’єктів, місце розташування, та фотографії, з якими теж можна ознайомитись. Висвітлення діяльності фонду комунального майна Чернігівської міської ради здійснюється через офіційний вебсайт міської ради, на якому розміщується інформація та роз’яснення за всіма напрямами діяльності фонду комунального майна Чернігівської міської ради.

Звіти щодо розгляду запитів на інформацію оприлюднюються, проте не містять вичерпної інформації та є занадто узагальненими. У них є інформація щодо кількості запитів на публічну інформацію, які надійшли до Чернігівської міської ради протягом 2018 року, щомісяця та їх загальна кількість (станом на 31.12.2018 рік 397 запитів).

Фінансові ресурси муніципалітету?77%

На офіційному сайті Чернігівської міської ради оприлюднена детальна, актуальна інформація про структуру та обсяг видатків місцевого бюджету. У вкладці «Публічна інформація», розділ «Фінанси» наявна деталізована інформація щодо виконання бюджету та зміни до нього. Також на сайті можна ознайомитись з квартальними звітами про виконання бюджету.

На веб-сайті публікуються звіти виконавчих органів про хід та результати відчуження комунального майна. З результатами самого звіту та результатами голосування можна ознайомитись у вкладці «Рішення міської ради» (але необхідно знати номер сесії, на якій відповідне рішення приймалося, адже пошук не досконалий).

Регуляторна політика?100%

На офіційному вебсайті міської ради оприлюднюються звіти про відстеження результативності регуляторних актів. З ними можна ознайомитись у розділі «Регуляторна політика». У звітах доступна інформація про вид та назву регуляторного акту, інформація про виконавців, зазначені цілі прийняття акту. Також наявна інформація про строки виконання, наявні кількісні та якісні показники результативності.

ДЕПУТАТИ І РАДА27%

Звіти про результати діяльності?27%

Відповідно до рішення міської ради VII скликання від 28 грудня 2015 року N 2/УІІ—8 “Про Регламент Чернігівської міської ради VII скликання” проведення звітів депутатів здійснюється орієнтовно з 1 січня по 15 березня наступного за звітним року. Звіт про діяльність на останній рік повноважень Ради проводиться не пізніше як за тридцять днів до дня проведення наступних місцевих виборів.

Чернігівська міська рада не затверджувала графіку проведення звітування депутатів перед виборцями за свою роботу протягом останнього року.

На офіційному сайті міської ради в підрозділі “Депутатські фракції” наявні актуальні звіти п’ятьох депутатів, які не можна назвати вичерпною. Інформація про звітування більшості депутатів відсутня. Помітно покращити показник публічності може налагодження процесу звітування депутатів перед громадою згідно графіку, який би був оприлюднений на офіційному порталі, та оприлюднення змісту депутатських звітів на веб-порталі міської ради.

На веб порталі розміщені протоколи засідань постійних депутатських комісій, але, на жаль, немає жодного звіту із шести комісій.

Коментарі закриті.