Рейтинг міста Львів 2014:

49.3%

Індекс публічності

50.3%

Публічність міського голови

56.3%

Публічність виконавчих органів

41.4%

Публічність депутатів

Резюме міста:

У порівнянні з минулим роком, позиції місцевого самоврядування Львова в рейтингу публічності погіршилися. Міська рада тепер потрапила у категорію «низький рівень публічності», а самі результати вимірювання знизилися більш, ніж на 10% – з 61% до 49%.

Якщо розглядати отримані бали у рейтинговій шкалі, то у 2014 році Львів зайняв 11 місце з 24 обласних центрів. Від лідера – Івано-Франківська – Львів відділяє 18%. Цього року у розрізі оцінювання трьох суб’єктів самоврядування – міського голови, виконавчих органів та депутатського корпусу – найменший показник знову отримав депутатський корпус (41%). Трохи кращий результат показали мер та виконавча структура ради – 50 % та 56 % відповідно.

В першу чергу, такий низький рейтинг пов’язаний з неналежною практикою звітування усіх трьох суб’єктів, які підпадали під оцінювання. Так, жодна з постійних депутатських комісій не звітувала про свою роботу за минулий рік. На порталі депутатів ЛМР також немає звітів жодного з 90 обранців. Окрім того, рада не затверджує графіки звітування депутатів і не володіє інформацією про кількість депутатів, які провели звітування перед громадами, про результати обговорення таких звітів, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу міської ради.

Андрій Садовий, у свою чергу, продовжує практику закритого звітування перед обмеженим колом громадськості, в той час, як законодавча норма визначає формат відкритої зустрічі з громадою міста. Звіту про роботу виконавчих органів також немає на офіційній веб-сторінці ЛМР. Те саме стосується практично усіх департаментів, управлінь та відділів міської ради, які не надали звіти про свою роботу за рік для оприлюднення.

На позицію міста в рейтингу публічності також вплинула відсутність актуальної інформації на веб-сторінці ради, що стосується програми соціально-економічного й культурного розвитку міста, цільових програм, бюджету, які були прийняті радою, , протоколів постійних комісій тощо. Не оновлено також дані щодо складу і повноваження виконавчого комітету, заступників міського голови. Мешканці Львова не знайдуть й інформацію про радників мера Садового.

Попри те, на веб-сторінці ради можна без додаткових зусиль знайти документи, що приймаються органами місцевого саморврядування – розпорядження, рішення, ухвали. Більшість документів розміщуються на ресурсі вчасно й у повному обсязі. Винятком є лише розпорядження міського голови з кадрових питань.

Вітається також практика відеозвернень мера до мешканців та інформування про новини міста. Для покращення особистої взаємодії з громадою міста варто було б також збільшити час, виділений на прийом мешканців міським головою, чи запровадити практику зустрічей з окремим ініціативними групами. Окрім цього, ефективним механізмом співпраці, який можна було б використовувати, є робочі експертні групи, створені міським головою чи виконавчими органами задля розробки конкретних політик чи документів (наприклад – Статуту територіальної громади, адже чинний вже давно не відповідає потребам міста).

Вчасне оприлюднення декларацій про майно та доходи основних посадових осіб сприяє прозорості роботи Львівської міської ради. Окрім міського голови, скановані копії декларацій також надали його заступники та керівники підрозділів Львівської міської ради. Актуальний документ не надав лише секретар ради – Василь Павлюк.

Добре структурованою є інформація про виконавчі органи міськради – на веб-сторінці ради наявна інформація про керівників та працівників структурних підрозділів, графіки прийому та процедуру запису; інформація про всі функції й завдання структурних підрозділів ради та перелік підприємств, що належать до сфери управління міської ради. Управління також проводять звітування, відповідно до затвердженого графіку. Високо оцінена і робота Центру надання адміністративних послуг.

Вичерпними є також дані про депутатський корпус (хоч на сайті досі є інформація про осіб, які склали повноваження депутатів). Щоправда, сама взаємодія депутатів з громадою є не надто ефективною. Наприклад, міські обранці за рік не ініціювали жодного громадського слухання з важливих питань, що турбували мешканців міста.

Принцип прозорості?

Міський голова71%

Інформація про міського голову та його діяльність?79%

Практично усю інформацію, що стосується міського голови Львова, можна безпроблемно знайти на офіційній сторінці Львівської міської ради в Інтернеті. Мешканці міста можуть ознайомитися з детальною біографічною довідкою Андрія Садового, а також декларацією про його доходи у спеціальній рубриці на сайті. Відскановані сторінки декларації розміщено разом з коротким резюме, що містить інформацію про прибутки усіх членів сім’ї міського голови. Щоправда, декларацію не було опубліковано у друкованих засобах масової інформації й відсутні дані про видатки родини міського голови. У відповідь на запит нам повідомили, що документ також розсилали представникам ЗМІ.

Потрапити на прийом до міського голови можна винятково за попереднім записом. Для цього слід отримати інформацію про дні прийому (перший вівторок місяця, 14:00-18:00) та пройти відповідну процедуру запису, визначену розпорядженням міського голови №193 від 26.05.2008 «Про організацію особистого прийому громадян керівниками Львівської міської ради та її виконавчих органів». Відповідно до документу, міський голова проводить лише особистий прийом мешканців й не практикує проведення окремих прийомів для ініціативних груп чи інших груп інтересів (представників громадських організацій, профспілок тощо).

Слід зазначити, що на прийом до міського голови можна потрапити лише з тими питаннями, які не можуть вирішити інші посадові особи. Щоправда, на порталі ради відсутня інформація про повноваження міського голови, тому мешканцям може бути не до кінця зрозуміло, які ж питання відносяться до компетенції головної посадової особи міста.

Прийом Садовий проводить у малій сесійній залі (каб. №202). Інформацію про розміщення органів самоврядування, поштову адресу, номери кабінетів, телефонів та електронні адреси можна знайти на сайті ЛМР у рубриці «Телефонний довідник».

Безпосереднім інформуванням мешканців про діяльність міської ради і, в тому числі, міського голови, займається прес-служба ЛМР. Завдяки роботі відділу офіційна веб-сторінка ради щодня активно оновлюється. Окрім того, сам міський голова достатньо часто спілкується з засобами масової інформації на офіційних прес-заходах, рідше – у неформальному середовищі. Мер також продовжує практику відеозвернень до львів’ян, під час яких інформує про основні події, що сталися в місті протягом тижня.

Інформація про служби міського голови та кадрова політика?64%

Всього у Андрія Садового двадцять двоє радників, з них – троє штатних і дев’ятнадцять позаштатних. Знайти інформацію щодо усіх радників чи сфери їх відповідальності на офіційному порталі ради непросто, адже окремого розділу для патронатної служби немає. Прізвища цих осіб можна дізнатися подавши запит на інформацію або ж на сайті у рубриці контактів (щоправда, і там не для всіх визначено сферу роботи).

Отож, штатними радниками Андрія Садового є Оксенчук Н.В., Шевців А.В., Браславський І.Л. Позаштатними радниками числяться Бабак А.В., Бойко Л.Л., Бондарєв Т.Б., Винницька-Осипович О.-А., Рибальський Я.В., Дзюбанський Т.Б., Засадний О.М., Зубрицький Л.М., Зятик Б.М., Катериняк І.Б., Косів В.М., Кузьмін О.Є., Курилишин К.Б., Лаврик О.В., Пушкарьов В.Л., Татарський Р.В., Шеремета П.М., Шмід О.Е., Яким С.С. Багато з них, до слова, мають досвід роботи у органах місцевого самоврядування. Так, Надія Оксенчук очолювала управління освіти Львівської міськради, Олег Засадний був директором департаменту «Євро 2012», Василь Косів – заступником міського голови Львова з гуманітарних питань. Андрій Шевців одночасно є і позаштатним радником Садового і начальником управління внутрішньої політики ЛМР.

Як і минулого року, загалом контактну інформацію усіх працівників міської ради та більшості підпорядкованих їй структурам можна знайти у відповідному розділі на порталі ЛМР – «Познайомся з посадовцем». Каталог має зручну навігацію й презентує вичерпну інформацію про службовців – прізвище та ім’я, посаду, номер телефону, адресу підрозділу, номер кабінету та електронну скриньку.

Особи, які бажають працювати у органах місцевого самоврядування, можуть знайти інформацію про конкурси на відповідні вакансії у тематичному розділі на порталі ЛМР. Розділ містить інформацію про документи, які слід подавати на конкурс, а також сам перелік вакансій. Натомість розпорядження міського голови з кадрових питань на веб-порталі ради не розміщуються взагалі.

Основні програмні (концептуальні) документи муніципалітету?66%

На офіційному порталі ЛМР оприлюднено Стратегію підвищення конкурентноспроможності Львова – документ, що за змістом та формою нагадує Стратегію розвитку міста. Коротку анотацію до документу можна знайти у відповідному розділі, проте повний текст там не розміщено (лише у базі даних нормативно-правових документів ЛМР – ухвала № 3460 від 7 травня 2010 року). Стратегія визначає розвиток міста з 2010 по 2015 рік й базується на двох «китах» – кластері туризму та бізнес-послуг. Для кожного з кластерів у додатках до Стратегії можна знайти пріоритизацію, напрями розвитку, цілі та завдання обох компонентів. Окрім цього, для роботи над цим створено робочі групи, з переліком учасників яких можна також ознайомитися на сайті.

Генеральний план міста затверджено у 2008 році. Документ разом з детальними планами територій міста знаходиться серед інших документів управління архітектури. Усі додатки (малюнки-схеми) доступні у великому розширенні, що спрощує ознайомлення з ними. Схеми у приміщенні міської ради наочно не представлені.

Слід зазначити, що відповідно до ЗУ «Про містобудівну документацію», матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом а бути обмеженими в доступі. Проте, у відповідь на запит на отримання публічної інформації стало відомо, що окремим частинам Генерального плану Львова надано гриф «Для службового користування», а саме: (1) загальна пояснювальна записка. Том ІІ. Транспорт та інженерне обладнання; (2) опорний план; (3) схема розташування міста в системі розселення (з приміською і зеленою зонами); (4) схема водопостачання та каналізації.

Попри те, що на порталі ради функціонує окремий розділ, присвячений бюджетній політиці («Бюджет»), саме рішення про затвердження бюджету на поточний рік необхідно шукати серед інших нормативно-правових документів ЛМР. У базі документів слід також шукати і зміни до бюджету. Зведеної версії документу з актуальною інформацією на веб-сторінці немає. У розділі «Бюджет» представлені лише анотації та звіти на виконання бюджету, а також інструкції щодо заповнення форм бюджетних запитів.

У розділі «Стратегія» на порталі ради розміщено неактуальну програму – за 2011-2013 роки. Але серед документів ради можна знайти програму соціально-економічного та культурного розвитку на 2014-2016 роки, затверджену 10 квітня 2014. Відповідно до документу, виконавчі органи ради мають забезпечити виконання основних завдань для досягнення цілей і показників Програми, а також інформувати департамент економічної політики про хід її виконання. Після цього департаментом проводиться узагальнення інформації та розміщується на веб-сторінці ЛМР. Окремого розділу для розміщення такої інформації на сайті ради немає.

Ця програма охоплює три роки – з 2014 по 2016. У відповідності до постанови Кабінету міністрів №621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету» програми та прогнози розвитку мали б розроблятися на інший період час – 1 рік та 5 років відповідно. Проте, таких документів міська рада не приймала.

Окрім цього, на сьогодні стандарти ISO 9001:2008 впроваджено в роботу апарату виконавчого комітету Львівської міської ради. 8 жовтня минулого року ЛМР отримала відповідний міжнародний сертифікат якості. У вересні 2014 року було проведено зовнішній аудит щодо відповідності роботи виконкому стандартам ISO. За результатами аудиту, прийнято рішення про продовження дії сертифікату. Види діяльності (область сертифікації), передбачені документом, стосуються надання адміністративних рішень. На жаль, сам сертифікат на сайті ради не оприлюднено.

Нормативні документи муніципалітету?80%

У Львові досі немає Статуту територіальної громади, який би відповідав потребам міста. Спроби удосконалити документ розпочалися у 2009 році – тоді ж було створено робочу групу, яка працювала під головуванням секретаря ради. Розроблений Статут був затверджений радою, проте й досі не зареєстрований міським управлінням юстиції. Текст цього документу розміщено лише на веб-порталі депутатів ЛМР поруч з текстом чинного Статуту 2002 року.

Розпорядження міського голови вчасно оприлюднюються на веб-сторінці ради у розділі «Документація». Однак розпорядження з кадрових питань у базу документів не вносяться. Завдяки зручному пошуку, документи у розділі «Документація» можна знаходити відповідно до дати, назви, слів з тексту тощо.

У рубриці «Публічна інформація» не оприлюднено розпорядження міського голови на виконання відповідного закону. На сайті також немає інформації про структурний підрозділ ЛМР, який відповідає за цей сегмент роботи. Щоправда, скориставшись пошуком, серед документації ради можна знайти розпорядження Андрія Садового (№ 274 від 22.06.2011), яке визначає управління інформаційної політики та зовнішніх відносин департаменту «Адміністрація міського голови» відповідальним за забезпечення доступу до публічної інформації.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ60%

Інформація про виконавчі органи та їх керівників?90%

Інформацію про склад, повноваження та роботу виконавчих органів можна знайти на веб-сторінці Львівської міської ради у розділі «Познайомся з посадовцем» та «Структура ЛМР». Там же розміщені дані про місцезнаходження, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти, розклад роботи департаментів, управлінь та відділів, що функціонують у раді, а також районних адміністрацій. Також там наявна інформація про керівників та працівників структурних підрозділів, графіки прийому громадян та процедуру запису. Зазвичай, начальники підрозділів приймають двічі на місяць по чотири години. Процедура запису доволі проста – необхідно заповнити на веб-сайті електронну анкету, яка надсилається адміністратору Центру надання адміністративних послуг. Пізніше адміністратор Центру надсилає на вказану у анкеті електронну адресу підтвердження запису та повідомляє про час та місце прийому. До слова, процедура запису не розповсюджується на прийоми міського голови та його заступників.

У міського голови Львова троє заступників – перший заступник Олег Синютка, заступник з питань містобудування та інфраструктури Володимир Шевчук та в.о. заступника з гуманітарних питань Олег Березюк, який замінив на посаді Василя Косіва в кінці 2013. Березюк тепер поєднує дві посади: окрім посади заступника мера, він також очолює департамент гуманітарної політики.

Інформацію про заступників міського голови розміщена у однойменному розділі на веб-сторінці ради, проте вона не відповідає дійсності (відмінна від тієї, яка отримана у відповідь на інформаційний запит). Там розміщено біографічні довідки та досвід роботи чиновників. Додатково можна ознайомитися з деклараціями про доходи посадових осіб за 2013 рік. Окрім заступників міського голови, декларації у вільний доступ надали також керівники підрозділів Львівської міської ради.

Інформацію про всі функції й завдання структурних підрозділів ради розміщено на веб-сторінці ЛМР. Окрім цього, можна ознайомитися з переліком підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міської ради (довідка по комунальним службам міста, приймальні соціального захисту тощо). Усі дані подані з значенням контактних номерів телефонів та сфери обслуговування підприємств. На додачу, на офіційному порталі мешканців можна ознайомитися з підприємствами та інституціями, що діють у Львові відповідно до декількох категорій (освіта, бізнес, відпочинок і спорт, подорожі і житло тощо).

Інформація про виконавчий комітет міської ради?62%

Розділ «Виконавчий комітет» містить доволі мало інформації про цей колегіальний орган. Так, на сайті ради можна ознайомитися з персональним складом виконкому, проте контактних номерів телефонів чи електронних скриньок там не знайти.

Як інформує сторінка на сайті ЛМР, до складу виконавчого комітету входить п’ятеро осіб начальник міського управління ГУМВСУ у Львівській області Станіслав Броневицький, керуюча справами виконкому Марта Литвинюк, заступник міського голови з питань містобудування та інфраструктури Володимир Шевчук, перший заступник міського голови Олег Синютка та сам міський голова Львова. Оприлюднено біографічні відомості про цих членів виконавчого комітету, в т.ч. дата народження, освіта, досвід роботи, сімейний стан, судимість, наявні їх фото. Проте, бракує інформації загалом про сферу відповідальності виконавчого комітету – які питання вирішує орган, яку роботу координує тощо. У відповіді на запит у ЛМР повідомили, що до виконкому входять також ще двоє осіб – колишній заступник міського голови Василь Косів та секретар ради Василь Павлюк.

Час та місце засідань органу можливо знайти лише у рубриці «Анонси». Також у відповідних рубриках анонсів та оголошень про засідання повідомляють львівські ЗМІ. Зазвичай, виконком засідає щоп’ятниці о 15:00.

Рішення та документація виконавчих органів?48%

Рішення виконавчого комітету розміщуються у рубриці «Документи ЛМР». Натомість, проектів рішень, які виносяться на засідання виконавчого комітету, на веб-сторінці ради немає. Завчасно можна ознайомитися лише з проектами порядків денного наступних засідань.

6 лютого цього року Андрій Садовий своїм розпорядженням затвердив план прийняття регуляторних актів на 2014 рік. Документ доступний на сайті ради у розділі «Регуляторна політика». Також там можна ознайомитися з такими ж документами за минулі роки. Плани містять всю необхідну інформацію – визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів.

У розділі розміщено проекти регуляторних актів. Документи місять тексти рішень та аналіз регуляторного впливу. Повідомлення про оприлюднення проектів регуляторних актів за 2014 рік на сайті немає. Такі повідомлення мали б містити коротку інформацію про зміст акту, дату та спосіб оприлюднення проекту, адресу підрозділу, що приймає зауваження і пропозиції щодо регуляторного документу, а також термін, на який вони приймаються.

Річний план державних закупівель для підрозділів ЛМР та комунальних підприємств вчасно оприлюднюється на веб-сторінці ради у розділі «Тендери». Там же можна отримати інформацію про усі оголошені тендери та їх результати.

Деяку інформацію про послуги, які мешканцям пропонує міська рада, можна також дізнатися на веб-порталі ЛМР. У розділі «Справи комунальні» та «Каталог-Комунальні служби» наявна інформація про тарифи на тепло, газ та квартплату, а також контактні дані львівських комунальних служб та підприємств.

Серед документації ради можна знайти ухвалу про затвердження програми соціально-економічного та культурного розвитку на 2014-2016 роки від 10 квітня 2014. Документ містить усі додатки, в т.ч. звіт про виконання цілей програми за минулий період. До речі, Програма за 2011-2013 роки досі розміщена як актуальна у розділі «Стратегія». Програми на менший період часу не приймалися.

На офіційній веб-сторінці ради працює загальний пошук серед новин та іншої інформації, яка розміщена на сайті. Окрім цього, можна здійснювати пошук серед документації ради – ухвали, розпорядження, рішень (відповідно до суб’єкту прийняття), дати, номеру документу, фраз, які вживаються в тексті документу чи назві.

Комунальне майно та земля муніципалітету?22%

У Львові регулярно відбуваються земельні торги, про що повідомляє сайт міської ради. Рішення про проведення аукціонів можна знайти лише в розділі «Документація». Більшість таких документів містять інформацію про земельну ділянку, стартову ціну продажу на земельних торгах (аукціоні), крок аукціону, визначено відповідальну особу за організацію проведення земельних торгів. Інформаційні блоки щодо проведених аукціонів розміщуються у рубриці новин «Земельна політика». Попри те, що інформація перед проведенням земельних торгів активно доводиться до відома жителів громади, рішення про результати земельних торгів не оприлюднюються на веб-сайті міста. За 2014 рік жоден звіт про проведення торгів не був оприлюднений.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.03.2007р №111 внесено зміни до рішення виконавчого комітету від 18.12.2006р №1434 «Про затвердження Положення про управління архітектури Львівської міської ради та його структуру». На даний час в структуру управління архітектури входить відділ містобудівного маркетингу, в якому виділено окремий сектор «містобудівної документації та містобудівного кадастру». В повноваження управління внесено організацію ведення містобудівного кадастру міста, створення і ведення архіву містобудівної документації, матеріалів містобудівного кадастру.

На виконання Закону України «Про регулювання містобудівної документації», постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011р №559 «Про містобудівний кадастр» сектором містобудівної документації та містобудівного кадастру ведеться реєстрація та внесення до бази даних містобудівного кадастру виданих містобудівних умов та обмежень забудови і будівельних паспортів.

Проте, сам кадастр ще не функціонує. Для розроблення електронної міської геоінформаційної системи ведення містобудівного кадастру та закупівлю програмного забезпечення, управління архітектури звернулось в департамент економічної політики для передбачення в міському бюджеті на 2015 рік фінансування згаданих потреб.

ДЕПУТАТИ І РАДА68%

Інформація про депутатів міської ради?61%

Депутати Львівської міської ради користуються власним інформаційним порталом. Веб-сторінка містить всю інформацію про кожного з 90 депутатів – приналежність до політичної партії, повну біографічну довідку, поіменний перелік помічників та депутатських запитів, поданих депутатом. Окрім цього, мешканці можуть зв’язатися з депутатом за допомогою електронної форми звернення. Для мажоритарників також наводяться межі округу, від якого їх було обрано.

Щоправда, не вся інформація, подана про депутата є актуальною. Наприклад, у депкорпусі далі числиться Богдан Панкевич, який склав повноваження ще в лютому минулого року.

На сайті не оприлюднені декларації про майно, доходи і видатки фінансового характеру депутатів, що також мають містити відповідну інформацію про членів їх сімей. Інформація про графік прийому депутатами громадян наявна не в повному обсязі.

Структура та організація роботи представницького органу місцевого самоврядування?78%

З регламентом роботи міської ради і положенням про роботу постійних комісій можна ознайомитись на порталі депутатів. Також там можна переглянути інформацію про склад постійних депутатських комісій, час та місце їх засідань, куратора комісії від управління «Секретаріат ради». Окрім цього, доступні дані про функції комісій ради.

Інформацію про секретаря ради можна знайти у відповідній рубриці. Розділ місить лише біографічні дані Василя Павлюка. Його декларації за 2011 та 2012 роки розміщені на сайті ЛМР. Актуальної декларації про майно, доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру (яка містить відповідну інформацію про членів сім’ї) секретаря ради за 2013 рік немає.

Карту одномандатних округів, від яких було обрано депутатів, розміщено на порталі. Клікнувши на округ, львів’янин зможе перейти на сторінку депутата, який мав би представляти його інтереси в окрузі.

Склад депутатських фракцій є також у вільному доступі. Проте, інформація щодо окремих фракцій є неактуальною.

Інформація про обов’язки та функції секретаріату ради, його місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв’язку та електронної пошти також доступні лише на інформаційному порталі. Окрім цього, на сайті ЛМР можна ознайомитися з декларацією про майно, доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру начальника управління «Секретаріат ради» Любомира Зубача.

Пленарні засідання міської ради?68%

Розпорядження міського голови Львова про скликання сесії ради та чергових засідань публікуються на веб-сторінці ради вчасно, тобто не пізніш як за 10 днів до її проведення. Окрім цього, на сайті ради та засобах масової інформації ближче до дня засідань розміщуються анонси засідань.

Відповідно до Регламенту ради, порядок денний сесії формує міський голова не пізніше як за 10 днів до початку сесії після проведення консультацій з Колегією. Проте, Регламент не визначає терміну оприлюднення такого порядку денного. Те саме стосується і порядків денних пленарних засідань, які визначає та подає на розгляд Колегії секретар не пізніше як за 8 днів до дати пленарного засідання. Колегія розглядає документ не довше одного дня, а за результатами розгляду секретар формує документ й подає на його підпис міському голові. Як показує практика, порядки денні засідань оприлюднюються менше, ніж за тиждень до засідання.

Портал депутатів містить окремий підрозділ під назвою «проекти ухвал». Щоправда, документи, розміщені там, не оновлювалися з кінця липня 2014 року. Натомість з проектами ухвал можна ознайомитися у рубриці, де розміщуються порядки денні сесій. Усі вони публікуються на сайті менше, ніж за 20 днів до дня засідань.

В міській раді діє система електронного голосування «Віче». Результати поіменних голосувань, по кожному питанню порядку денного, вчасно оприлюднюються на порталі депутатів. Поіменних даних про реєстрацію депутатів на пленарних засідань немає.

Засідання ради можна послухати в режимі реального часу. За інформацією, отриманою у відповідь на запит ще минулого року, з листопада 2013 мала бути запроваджена відео трансляція засідань, однак вона досі відсутня. На сайті ради можна також ознайомитися з аудіо-записами з попередніх планерних засідань.

Нормативно-правові акти та інша документація міської ради?61%

На веб-сайті ради вчасно оприлюднюються всі рішення, які приймаються на пленарних засіданнях. Протоколи засідань постійних депутатських комісій та засідань ради не публікуються взагалі.

На сторінках депутатів на порталі можна ознайомитися з запитами, які подавали конкретні обранці. Список запитів постійно оновлюється.

Серед документації ради можна знайти ухвалу ЛМР, яка регулює розмір депутатських фондів на виконання повноважень та процедуру їх використання. Інформацію про депутатську допомогу можна отримати і на порталі депутатів. Проте, звіти за використання таких фондів можна отримати лише надіславши запит на отримання публічної інформації. У Львові не застосовується практика виконання депутатами доручень виборців.

Принцип відкритості?

Міський голова54%

Участь громадськості?54%

У порівнянні з минулим роком, кількість часу, яку міський голова Львова виділяє на прийом мешканців міста, не збільшився. Львів’яни мають можливість поспілкуватися безпосередньо з Андрієм Садовим лише чотири години на місяць, а саме – з 14:00 по 18:00 кожного першого вівторка місяця.

Прийом громадян міським головою здійснюється лише з питань, які не можуть бути вирішені іншими посадовими особами міської ради та її виконавчих органів. Порядок запису на прийом міським головою регулюється розпорядженням №193 від 26.05.2008р. «Про організацію особистого прийому громадян керівниками Львівської міської ради та її виконавчих органів». Потрапити на прийом до Андрія Садового не легко: спершу у Центрі надання адміністративних послуг мешканцю слід оформити заяву на ім’я міського голови з детальним описом проблеми та додати до неї попередні відповіді від виконавчих органів, рішення суду тощо. Окрім того, працівник ЦНАПу повинен з’ясувати прізвище, ім’я та по батькові заявника, адресу чи місце роботи, соціальний статус, зміст порушеного питання, до яких посадових осіб чи виконавчих органів він звертався, і яке було прийняте рішення. До речі, на прийом до інших посадовців (окрім міського голови та його заступників) громадяни можуть записатися у електронній формі.

Про остаточні час і дату проведення прийому заявника повідомляють листом-запрошенням та в телефонному режимі. Орієнтовний термін, через який мешканець таки потрапить на прийом – два місяці. Такий термін спричинений невідповідністю між кількістю годин, виділених для прийому, та складністю справ, з якими звертаються мешканці. Прес-служба ЛМР інформує населення про кількість звернень до міського голови. Так, за перше півріччя 2014 року Садовий провів 6 особистих прийомів, на яких прийняв 267 громадян.

Окремих годин для прийому, наприклад, ініціативних груп чи представників громадських організацій й інших інституцій у графіку міського голови не зазначено. Те саме стосується і виїзних зустрічей.

Окрім як прийшовши на прийом, з міським головою Львова можна поспілкуватися через соціальну мережу Facebook, активним користувачем якої він є. На офіційному сайті ради також є можливість надіслати електронне звернення. У відповідь на звернення виконавчі органи нададуть консультацію щодо запитуваної інформації чи проблеми. У разі, якщо питання, яке цікавить мешканця, має не лише консультативний характер, то працівники міськради можуть порадити звернутися до відповідних виконавчих органів.

Термін надання такої відповіді – не більше 7 діб після його надсилання. Протягом цього часу можна перевірити стан виконання звернення через спеціальну електронну форму. Щоправда, така функція доступна лише для тих звернень, які подані на «гарячу лінію міста» – 15-80.

З 1 липня 2013 по 1 липня 2014 року міська рада організувала 27 громадських слухань, проте жодне з них не було ініційоване міським головою. Громадські ради та робочі групи були утворені розпорядженнями міського голови, проте сам Садовий не бере участі у їхній роботі.

В структурі міської ради продовжує функціонувати окремий підрозділ, який відповідає за налагодження та координацію співпраці влади із громадськими організаціями. Окрім цього, відділ громадського партнерства оголошує та адмініструє конкурси соціально-культурних проектів ЛМР, відповідає за організацію та проведення громадських слухань.

Робочі групи чи громадські ради при міському голові не функціонують.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ71%

Участь громадськості?42%

Для того, аби бути присутніми на засіданні виконавчого комітету ЛМР, слід заздалегідь подати письмову заяву в Центр надання адміністративних послуг. Чітко визначених термінів, за скільки часу необхідно подати заяву немає, проте у ЦНАПі радять прийти мінімум за три дні. Для журналістів засідання повністю відкриті.

До усіх інших приміщень виконавчих органів ради члени територіальної громади мають вільний доступ. Це стосується кабінетів відділів, управлінь та департаментів. Також у приміщенні ради знаходиться ЦНАП (праворуч від центрального входу), що сприяє швидкому розгляду питань мешканців.

На сайті міської ради відсутня інформація про детальну процедуру проведення громадських слухань чи інших механізмів громадської участі (місцева ініціатива, загальні збори громадян), адже міська рада не прийняла окремих положень, які б регулювали ці процедури, немає її також у чинному Статуті міста Львів. На інформаційному порталі депутатів є лише процедура проведення громадських слухань містобудівної документації та слухань щодо проекту положення (рішення, ухвали).

Оголошення про заплановані слухання оприлюднюються на сайті ради вчасно. Також існує Уся інформація про вже проведені громадські слухання (інформаційні повідомлення, матеріали розгляду та протоколи відповідних слухань) є на сайті Львівської міської ради у відповідному розділі – «громадські слухання»). Інформація добре структурована, тому легко орієнтуватися у проведенні та результатах таких заходів.

Доступ до публічної інформації?81%

Розділ на сайті ЛМР під назвою «Публічна інформація» містить лише порядок складення та подання запитів на інформацію у Львівській міській раді. Зокрема, в порядку визначено способи подачі запиту: (1) в письмовій формі особисто до ЦНАПу, (2) в усній або письмовій формі – на особистому прийомі громадян посадовій особі, яка здійснює прийом, (3) електронною поштою на адресу agu@city-adm.lviv.ua, (4) факсом за номером (032) 297-57-47 та (5) телефоном за номером (032) 297-59-11 або 1580.

Також на сайті можна завантажити форми для подання письмових запитів від фізичної та юридичної особи, й від об’єднання громадян. Порядок оскарження рішень (дій чи бездіяльності) розпорядників інформації відсутній. Через спеціальну електронну форму запит можна подати дистанційно. Для цього потрібно вказати дані про запитувача, вид (назву, реквізити, зміст) документа, що запитується й описати затребувану інформацію.

Зазвичай інформація, що запитується, надається виконавчими органами вчасно. Якщо ж запит потребує довшого часу на розгляд, про це додатково повідомляється. Щоправда, не всі запити мережі ОПОРА, подані до ЦНАПу електронно, було доставлено до адресата, а тому необхідно було їх дублювати чи надсилати поштою.

На веб-порталі ради розміщена єдина база обліку публічної інформації структурних підрозділів Львівської міської ради. Однак, для більшості управлінь така інформація давно не оновлювалася.

Рішенням №731 від 01.08.2011 затверджено Порядок відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитами на інформацію. Відповідно до рішення, відшкодування здійснюється у разі копіювання чи друку більше, ніж 10 сторінок. Суми відшкодування фактичних витрат визначають виконавчі органи міської ради, які є розпорядниками запитуваної інформації, на основі затверджених адміністративно-господарським управлінням розцінок на послуги з копіювання та друку однієї сторінки документа формату А4, які надає Львівське комунальне підприємство «Міський центр інформаційних технологій».

На перший погляд, інтерфейс сайту є зрозумілим, хоч і перевантаженим. З головної сторінки можна зайти відразу на дві під-сторінки: офіційний портал львівської міської ради та офіційний портал мешканців. Окрім цього, функціонує окремий сайт, присвячений діяльності депутатського корпусу. На обох ресурсах не передбачено можливість користування для людей зі слабким зором.

Адміністративні послуги?66%

У Львові функціонує Центр надання адміністративних послуг. Проте ЦНАП не має власного веб-сайту, на якому громадянам було б запропоновано різні інформаційні картки та перелік послуг, які можна отримати. Очевидно, що відсутня також інформація про безоплатний Реєстр адміністративних послуг, який розміщений на Урядовому порталі, про функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки та інформування суб’єктів звернення через засоби масової інформації.

Натомість, дані про роботу центру мешканці можуть знайти лише на веб-порталі міста. Там можна отримати інформацію про регіональні підрозділи ЦНАПу у різних районах міста та їх контакти. Окрім цього, для ознайомлення наведено перелік послуг, які надають виконавчі органи, та які можна отримати за посередництва ЦНАПу. Якщо мешканець міста знає, до якого органу йому слід звернутися, то перейшовши за посиланням, можна завантажити заяву про надання послуги та інформаційну картку.

Прийом громадян у Центрі проводиться шість днів на тиждень та у години, відповідно до норм, визначених законодавством. У середу та четвер орган працює до 20:00. Прийому громадян відбувається в реальному часі, попередній запис для отримання певної послуги у ЦНАПі Львова неможливий ні телефоном, ні через мережу Інтернет.

Кращу ситуацію спостерігаємо з облаштуванням Центру необхідними матеріалами – скриньками для відгуків, стендами, інформаційними матеріалами, зразками документів для самостійної роботи з ними. Наявні також необхідні для заповнення бланки. Окрім скриньок, роботу Центру можна також оцінити дистанційно, заповнивши опитувальник на сайті ради. Таким чином, рада намагається дослідити якість обслуговування відвідувачів.

На місцевому рівні не створено установи з надання безоплатної первинної правової допомоги громадянам.

ДЕПУТАТИ І РАДА33%

Участь громадськості?33%

Мешканці Львова можуть вільно і безперешкодно бути присутніми на пленарних засіданнях міської ради. Єдиною формальністю, яку має виконати львів’янин – не пізніш як за день до пленарного засідання подати заяву до секретаріату Ради для оформлення дозволу на присутність члена територіальної громади м. Львова. Відповідно до Регламенту, право члена територіальної громади бути присутніми на пленарному засіданні може бути обмежено лише за відсутності вільних місць або відповідно до законодавства України в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законами України.

Натомість Регламент не визначає процедуру, яка б надавала можливість мешканцю міста виступити на пленарному засіданні. Документ лише передбачає, що надання слова можливе лише особам, які запрошені на засідання. А отже члену територіальної громади необхідно звертатися до депутата міської ради, який на пленарному засіданні має право оголосити звернення/заяву/пропозиції члена територіальної громади та внести пропозицію про запрошення особи до залу засідань для надання їй слова.

Положення про постійні депутатські комісії ЛМР не містить норми, яка б визначала гласність й відкритість роботи комісії. Окрім депутатів-членів комісії, на засіданні, у тому числі закритому, можуть брати участь без права ухвального голосу депутати, що не є членами цієї постійної комісії ради. Процедура доступу громадян до засідань комісій не є визначеною.

У приміщенні Львівської міської ради, у тому числі, де проходять засідання ради створені умови доступу для неповносправних осіб.

Більшість депутатів Львівської міської ради ведуть регулярний особистий прийом виборців у визначений час.

Статут територіальної громади чи положення ради не містять детального порядку проведення громадських слухань, місцевої ініціативи, загальних зборів громадян, порядку утворення та функціонування консультативно-дорадчих органів ради. У чинному Статуті територіальної громади міста Львова прописані лише їх загальні положення.

Відповідно до аналізу переліку громадських слухань, що були проведені у 2014 році, жодне з обговорень не було ініційовано депутатами міськради чи постійними депутатськими комісіями.

Принцип підзвітності?

Міський голова9%

Фінансові ресурси муніципалітету?100%

У розділі «Бюджет» на порталі ЛМР розміщено квартальні, піврічні та річні звіти про виконання місцевого бюджету. Окрім цього, наявна інформація щодо видаткової та дохідної частини та анотації до загального стану виконання бюджету.

Звіт про результати діяльності міського голови?0%

У відповідь на запит на отримання публічної інформації ЛМР повідомила, що міський голова звітував про діяльність виконавчих органів перед територіальною громадою 26 грудня 2013 року о 18:00 на стадіоні «Арена-Львів». Насправді ж це звітування відбувалося перед окремим представниками громадськості, які заздалегідь отримали повідомлення про запланований захід – журналістами, підприємцями, громадськими діячами, представниками духовенства тощо. Звітування Андрія Садового не передбачало відкритого формату, як цього вимагає ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Захід відбувався у конференц-залі стадіону, який би не міг вмістити усіх бажаючих заслухати звіт міського голови. Зустріч не було публічно проанонсовано.

Варто звернути увагу, що звітність міського голови за 2012 рік відбувалася також перед обмеженим колом жителів територіальної громади, на що ОПОРА звертала увагу у минулорічному звіті. Однак пропозиції не були враховані міським головою.

Окрім цього, Садовий досі не прозвітував про роботу виконавчих органів перед депутатським корпусом. Питання декілька раз переносили з порядку денного сесійних засідань. У цьому звіті також повинна була міститися інформація щодо здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами ради.

Що стосується інформування про хід виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, а також цільових програм, то як повідомили у раді, таку діяльність повинні забезпечувати виконавчі органи. Що стосується виконання програм, контроль за виконанням яких покладений на постійні депутатські комісії, то таке звітування має відображатися у звітах комісій. Проте, останні не оприлюднюються ні на сайті ЛМР, ні на порталі депутатів.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ42%

Звітування про результати діяльності виконавчих органів ради?50%

Усі виконавчі органи (управління) Львівської міської ради звітують про свою діяльність безпосередньо перед територіальною громадою. Графік слухань звітів затверджується розпорядженням Львівського міського голови, а інформація про місце та час звітування заздалегідь оприлюднюється на веб-сайт ради, у місцевих ЗМІ, на дошках оголошень комунальних підприємств. За роботу у 2013 році виконавчі органи звітували у лютому-березні 2014-го. Такі терміни встановлювалися відповідно до розпорядження міського голови №43 від 3.03.2014 року.

Якщо минулого року практично усі звіти управлінь за 2012 рік були доступні на сайті ради, то звітні документи за 2013 рік присутні далеко не у всіх підрозділів. Так, вдалося знайти тексти лише двох звітів.

На веб-сайті Львівської міської ради не оприлюднюється окремий звіт про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку. Такий звіт додається до програми на наступний період. До прикладу, звіт за виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку за 2011-2013 роки є додатком до Програми на 2014-2016 роки, яку можна знайти серед документації ради.

Також немає окремих проміжних та заключних звітів про хід виконання цільових програм. У відповідь на запит, ЛМР повідомила, що проміжні та заключні звіти щодо виконання місцевих цільових програм 2013 року не були надані розпорядниками інформації в управління інформаційної політики та зовнішніх відносин для оприлюднення на офіційному сайті Львівської міської ради.

Протягом січня-вересня 2014 року звіти про хід та результати відчуження комунального майна на засіданнях міської ради не заслуховувалися. У відповідь на запит, управління комунальної власності пояснило це тим, що не отримувало відповідних доручень.

На веб-сайті ради оприлюднюються вичерпні звіти (вказаний запитувач, тематика запитів) щодо розгляду запитів на публічну інформацію.

Фінансові ресурси муніципалітету?41%

Попри те, що на порталі ради створено окремий розділ з назвою «Бюджет», ухвалу Львівської міської ради «Про бюджет міста Львова на 2014 рік» з усіма необхідними додатками можна знайти на веб-сайті лише у розділі «Документи». Також тут є всі рішення про внесення змін до бюджету на поточний рік. Однак, немає документу, який би відображав актуальні дані про бюджет (враховуючи останні зміни).

У додатках до ухвали оприлюднено детальну інформацію про структуру та обсяг видатків місцевого бюджету із зазначенням розпорядників бюджетних коштів. Зокрема, інформацію про фінансові ресурси (структуру та обсяг видатків місцевого бюджету, порядок та механізми їх витрачання), які витрачаються на забезпечення діяльності органу місцевого самоврядування і, зокрема, на виконавчі органи.

На веб-сайті Львівської міської ради також оприлюднюються квартальні та піврічні звіти про виконання дохідної та видаткової частини бюджету міста. Але територіальна громада не отримує публічної інформації про результати виконання бюджету, а також звіти виконавчих органів про хід та результати відчуження комунального майна.

Регуляторна політика?0%

Звіти про відстеження результативності регуляторних актів не публікуються ні на веб-сайті Львівської міської ради, ні в друкованих виданнях ради. У однойменному розділі «Регуляторна політика» за 2014 рік є лише План здійснення заходів з відстеження результативності регуляторних актів на поточний рік. Самі звіти відсутні.

ДЕПУТАТИ І РАДА3%

Звіти про результати діяльності?3%

На сайті ради та порталі депутатів ЛМР не розміщено жодного звіту постійних депутатських комісій. Процедуру звітування депутатів Львівської міської ради не врегульовано ні в Статуті міста, ні в окремому рішенні ради. Як пояснили в ЛМР у відповідь на запит, звітування перед виборцями є обов’язком кожного депутата місцевої ради.

На порталі депутатів функціонує окремий підрозділ «Звіти», проте там не розміщено жодного актуального документу. Загалом у мережі Інтернет вдалося знайти звіт лише одного депутата.

До управління «Секретаріат ради» від депутатів ЛМР не надходила інформація щодо графіків проведення звітувань, строків, часу та місць проведення звітувань, повідомлень про їх результати. Те саме стосується і інформування ради та її виконавчих органів про результати обговорення звітів депутатів, зауважень та пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів.

У вільному доступі немає також інформації про кількість коштів, виділених з депутатських фондів на потреби громадян.

Залишити відповідь