Рейтинг міста Полтава 2018:

51.7%

Індекс публічності

46%

Публічність міського голови

54%

Публічність виконавчих органів

54%

Публічність депутатів

Резюме міста:

Полтавська міська рада зайняла останнє місце у рейтингу Індексу публічності 24 муніципалітетів обласних центрів України з результатом 51,73%. В порівнянні 2017 роком, публічність органу місцевого самоврядування зросла на 2%, однак такий темп зростання виявився нижчим, ніж у інших містах, які минулого року мали низький рівень публічності (Черкаси – зростання на 5,55%, Запоріжжя – на 6,95%, Одеса – на 9,67%). Відтак Полтавська міська рада другий рік поспіль замикає рейтинг Індексу публічності.

У 2018 році на 4 % зріс показник публічності і місцевих депутатів, і виконавчих органів, натомість на 4 % знизився рівень публічність міського голови. Щодо рейтингу останнього, то таку негативну тенденцію пов’язуємо із невиконанням протягом частини року своїх обов’язків міським головою Олександром Мамаєм. У вересні 2018 року депутати Полтавської міської ради проголосували за його відставку і з того часу місто очолює секретар міської ради Олександр Шамота. Проблемним аспектом діяльності усіх трьох суб’єктів владних повноважень є практика звітування про свою роботу. Ні міський голова, ні депутати, ні виконавчі органи не звітують публічно перед громадою міста як це передбачено чинним законодавством, і лише поодинокі звіти розміщуються на сайті ради.

Рівень публічності міського голови знизився, в порівнянні з 2017 роком, з 50% до 46,45%. Поряд з тим, що обов’язки міського голови виконує секретар ради, є ряд інших причин, які зумовили те, що головна посадова особа Полтави займає останню сходинку у рейтингу мерів. Непублічною залишається кадрова політика: на веб-сайті відсутня інформація про порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад, не публікуються результати таких конкурсів та протоколи засідань конкурсної комісії. Генеральний план міста досі містить матеріали з грифом «Для службового користування». Лише частково публічною є інформація щодо бюджету міста – хоча на сайті є окремий розділ «Бюджет міста», він містить лише інформацію щодо виконання бюджету. Саме ж рішення про затвердження бюджету та рішення про внесення змін до бюджету доступні лише у пошуку серед документів ради. Публікація зведеної актуальної редакції бюджету (з внесенням змін) не практикується.

Разом з тим, у 2018 році був прийнятий стратегічний план розвитку міста у вигляді Концепції інтегрованого розвитку міста «Полтава 2030» з окремим сайтом 2030.poltava.ua.  Цьогоріч також з’явився окремий ресурс для подачі електронних петицій – petition.rada-poltava.gov.ua.

В.о. міського голови використовує соціальну мережу Facebook як один з майданчиків для спілкування з громадянами. В той же час більшість публікацій на сторінці, стосуються привітань чи  критики політичних опонентів, а не інформуванню громади про місцеві справи чи для спроб залучити мешканців до обговорення нагальних проблем чи пріоритетів, отримання зворотного зв’язку.

У Полтаві відсутня практика розміщення декларацій про статки місцевих чиновників (мера, виконавчого комітету, депутатів) на офіційному веб-сайті міста.

Публічність виконавчих органів Полтавської міської ради зросла з 49,58% (2017 рік) до 54,38%. Серед основних недоліків – несистематизованість інформації, розпорядником якої є муніципалітет, або ж її відсутність у загальному доступі, зокрема це стосується даних про земельні та фінансові ресурси. Також на сайті відсутня інформація про підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління виконавчих органів та про установи і заклади соціальної сфери (освітні, медичні заклади, соціальні служби, заклади культури тощо).

У Полтаві функціонує окремий портал відкритих даних міської ради, однак він не оновлюється регулярно та не містить значної кількості необхідних даних. У розділі «Комунальні підприємства» з‘явилася інформація щодо фінансових даних підприємств у форматі інтерактивного додатку. Тут містяться дані щодо балансу та фінансових результатів. Однак частина інформації досі відображається некоректно або не відображається взагалі.

У 2018 році сайт міської ради розширив свій функціонал – тепер він містить версію для людей з слабким зором. Однак, перейти на неї треба за допомогою невеликого значка у лівому верхньому куті сайту, поряд з кількома іншими позначками, що може бути проблемою для осіб з слабким зором.

Залишається актуальною проблема зручності доступу до документів. На веб-сайті Полтавської міської ради наявна значна частина локальних документів, однак їх можна знайти лише за допомогою пошуку серед документів, що спричиняє складнощі у випадку, коли невідома правильна та/чи повна назва документу.

Публічність депутатського корпусу у 2018 році зросла з 49,9% до 53,6%. Звітування досі  залишається найбільш проблемним у діяльності депутатів Полтавської міської ради, інформація про звіти яких досі не доступна.

На сайті ради відсутня інформація щодо засобів зв’язку з деякими депутатами, хоча інформація про більшість представників депутатського корпусу представлена у повному обсязі: з фотографіями та біографічними відомостями. Інформація про зміни у депутатському корпусі на сайті не розміщена.

Знайти рішення постійних депутатських комісій можливо лише у пошуку серед документів ради, що є незручним для мешканців. Протоколи сесій та протоколи депутатських комісій, хоча й розміщуються на веб-сайті, однак знаходяться у розділ «Інші документи». Доцільним вважаємо створення окремого розділу для цих документів.

Доброю практикою є створення мапи виборчих округів у Google-картах, розміщеної на сайті міської ради. Тепер окрім текстової інформації (перелік вулиць та інформація про депутата) є можливість візуально бачити межі округів.

Незручною для використання та обробки є подача інформації про поіменне голосування депутатів, адже розміщується у форматі сканованого pdf-документу щодо кожного питання порядку денного.

Принцип прозорості?

Міський голова60%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ51%

ДЕПУТАТИ І РАДА69%

Принцип відкритості?

Міський голова51%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ67%

ДЕПУТАТИ І РАДА68%

Принцип підзвітності?

Міський голова13%

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ40%

ДЕПУТАТИ І РАДА6%

Коментарі закриті.