Рейтинг міста Суми 2018:

69.21%

Індекс публічності

68%

Публічність міського голови

60%

Публічність виконавчих органів

80%

Публічність депутатів

Резюме міста:

За підсумками проведення вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування 2018 року Сумська міська рада посіла 11 сходинку у загальнонаціональному рейтингу з-поміж 24 муніципалітетів України.

Отриманий результат становить 69,2%, що за методологією відповідає задовільному рівню публічності. У 2017 році муніципалітет посідав 14 місце з показником у 64%, у 2016 році – 10 місце у рейтингу з показником 59%.

З-поміж трьох суб’єктів владних повноважень Сумської міської ради (міський голова, депутатський корпус та виконавчі органи) найбільший внесок до загального рейтингу зробили депутати міської ради. У 2018 році вони продемонстрували показник публічності у 79,9% (77% у 2017 р.), що класифікується як задовільний. Від статусу «публічний» депутатський корпус Сум відділяє менше ніж 2%.

Виконавчі органи Сумської міської ради та міський голова мають нижчі показники публічності: 60% та 67,5% відповідно. Проте демонструють швидшу динаміку зростання – по 6%. Водночас, як і протягом останніх трьох років моніторингу, діяльність виконавчих органів залишається найбільш закритою для громадськості та класифікується як така, що має низький рівень публічності. Міський голова Сум, як і в попередній період, демонструє задовільний рівень публічності.

Публічність міського голови

У порівнянні з 2017 роком показник публічності міського голови Сум у 2018 році зріс з 61% до 67,5%. Отже, він посів 12 місце у загальному рейтингу 24 мерів (у 2017 р. займав 16 сходинку).

Серед факторів підвищення показника публічності – збільшення кількості інформації про служби міського голови на сайті міськради, зростання кількості повідомлень про діяльність головної посадової особи місцевого самоврядування, активізація персональної сторінки міського голови Сум у соціальних мережах, попри переважно односторонній характер взаємодії. Наприклад, на сторінці очільника міста у мережі Facebook часто з’являються публікації робочого характеру, проте відповіді на коментарі та запитання жителів міста – переважно відсутні. Тому сторінка більше виконує функцію просування, аніж майданчика для спілкування й обміну інформацією.

На офіційному порталі Сумської міської ради, як порівняти з попереднім роком, розміщується більше інформації про помічників та радників міського голови. Стосовно ведення особистих прийомів громадян, то Олександр Лисенко регулярно проводить такі зустрічі, проте процедура запису досі залишається незручною. Для того, щоб записатися, необхідно особисто прийти у Сумську міську раду. Крім того, вхід в адміністративну будівлю недостатньо інклюзивний, можливість безперешкодного доступу до приміщення Сумської міської ради для людей з інвалідністю не забезпечена.

На порталі міської ради у розділі з біографічною довідкою Олександра Лисенка відсутні декларації за 2016, 2017 та 2018 роки (чи принаймні прямі посилання на них на сайті НАЗК).

Міський голова раз на рік публічно звітує про діяльність виконавчих органів Сумської міської ради. Такий захід відбувається у форматі презентації та концерту. Захід відкритий для усіх охочих.

Публічність виконавчих органів міської ради

За результатами моніторингу 2018 року показник публічності виконавчих органів Сум зріс з 54% до 60%, що в цілому покращило позицію в рейтингу, перемістивши місто з 18 на 16 позицію. Утім рівень прозорості, відкритості та підзвітності діяльності саме виконавчих органів досі залишається найнижчим з-поміж трьох об’єктів дослідження.

Одним із позитивних моментів є можливість громадян бути присутніми на засіданнях виконавчого комітету, вільно висловлювати власну думку. Проте анонси про час і місце таких засідань не завжди публікуються на муніципальному порталі. Також на сайті відсутня інформація про діяльність департаментів, відділів, управлінь та комунальних підприємств Сумської міської ради.

Кілька років поспіль критично низькими залишаються показники, що стосуються сфери відкритих даних. У Сумах досі немає окремого розділу чи порталу для публікації даних у форматі RDF, XML, JSON чи CSV. Зауважимо, що такі сайти вже кілька років функціонують у Львові, Вінниці, Чернівцях, Дніпрі, Харкові, Полтаві, Запоріжжі. Окремі набори даних структурних підрозділів Сумської міської ради публікуються на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних.

Органи місцевого самоврядування не використовують систему ProZorro для продажів комунальної власності. Проте закупівлі у межах встановлених законодавством порогів відбуваються саме через ProZorro.

На сайті сумського Центру надання адміністративних послуг можна отримати 27 послуг онлайн. У ЦНАП функціонує електронна черга, а також передбачена процедура попереднього запису. Крім того, на сайті Центру розміщена повна інформація про послуги, які надають місцеві виконавчі органи.

Практика системного звітування виконавчих органів Сумської міської ради перед територіальною громадою про роботу залишається на низькому рівні. Публічних звітів для громади комунальні підприємства не проводять. Лише на вимогу депутатського корпусу керівники деяких комунальних установ звітують перед радою. Більшість комунальних підприємств міста також публікують квартальні звіти на сайті Сумської міської ради.

За звітний період проведено декілька громадських слухань, проте вони були формальні, для дотримання процедури.

Публічність депутатів міської ради

Попри те, що у 2018 році показник публічності депутатського корпусу Сумської міської ради зріс з 77% до 79,9%, його позиція у загальноукраїнському рейтингу знизилася з другого на третє місце. Цього разу вищі позиції займають депутати Львівської (83,2%) та Івано-Франківської (81,3%) міських рад.

З позитивних тенденцій слід відзначити вільний доступ громадян на сесію міськради, а також те, що проєкти рішень та рішення публікуються на сайті, хоча іноді без дотримання відповідних строків оприлюднення.

Також ведуться трансляції засідань ради та постійних депутатських комісій онлайн. На сайті Сумської міської ради є біографічні дані депутатів, контактна інформація, включно з адресами електронної пошти. На порталі можна ознайомитися із регламентом міської ради, інформацією про персональний склад постійних депутатських комісій тощо. Працює електронна система голосування, а жителі можуть безперешкодно потрапити на особистий прийом до того чи іншого депутата.

Стосовно дотримання принципу підзвітності, то не всі депутати відзвітували про діяльність за 2018 рік, відповідно – не всі звіти опубліковані на сайті міської ради. На сторінках депутатів на офіційному порталі Сумської міської ради є відмітка, якщо депутат не інформував раду та виконавчі органи про результати звітування. Окрім цього, з’явилися посилання на актуальні декларації про майновий стан депутатів.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ПУБЛІЧНОСТІ МІСЬКОГО ГОЛОВИ

 • Розпочати роботу з підготовки Стратегії розвитку міста Суми до 2030 року.
 • Проводити відкриті конкурси на заміщення керівних посад, а також оприлюднювати відповідні розпорядження міського голови на муніципальному порталі.
 • Оприлюднити протоколи конкурсних комісій про результати конкурсів на заміщення вакантних посад із зазначенням кількості кандидатів, а також список присутніх членів конкурсної комісії.
 • Отримати та оприлюднити на сайті сертифікат якості (ISO).
 • Покращити можливості пошуку по сайту, зокрема можливості пошуку по документах.
 • Ухвалити нормативний документ, який буде регулювати порядок доступу до відкритих даних.
 • Спростити процедуру запису на прийом міського голови, створити можливість дистанційно записуватись до нього на прийом.
 • Запровадити окрему процедуру прийому інших категорій осіб, представників громадських організацій, університетів, релігійних об’єднань тощо.
 • Покращити умови доступу до приміщень Сумської міської ради для осіб з інвалідністю.
 • Відновити практику консультацій з громадськістю щодо актуальних проблем місцевого самоврядування.
 • Додати форму електронного звернення через сайт ради.
 • Почати звітувати перед радою про роботу виконавчих органів.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ПУБЛІЧНОСТІ ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ

 • Доповнити інформацію про біографічні відомості про тих заступників міського голови, щодо яких така інформація відсутня.
 • Розмістити на сайті міської ради декларації про майно, доходи та витрати заступників міського голови (не враховуючи посилання на сайт НАЗК).
 • Доповнити інформацію про перелік підприємств, організацій та установ, що належать до сфери управління Сумської міської ради.
 • Оприлюднювати план-графік засідань виконавчого комітету із зазначенням їх часу проведення.
 • Вчасно оприлюднювати інформацію щодо порядку денного засідань виконкому.
 • Оприлюднювати плани закупівель всіх підрозділів та підприємств на сайті prozorro.gov.ua, а також оновити цю інформацію на сайті ради.
 • Більш детально описати на сайті ради інформацію про послуги, що надаються комунальними підприємствами та вказати їхню вартість. Зробити більш зручним пошук та огляд інформації про пільги для різних категорій населення.
 • Покращити пошукову систему на веб-сайті ради: додати можливість пошуку в базі даних нормативно-правових актів та контекстний пошук у текстовій інформації за ключовими словами та використанням фільтрів.
 • Надавати більш детальну інформацію про лоти на земельних торгах, що розміщуються на сайті ради, а також вчасно викладати інформацію про результати земельних торгів.
 • Почати розміщувати на сайті міськради інформацію у форматі відкритих даних: RDF, XML, JSON, CSV.
 • Активніше взаємодіяти з дорадчо-консультативними органами, громадськими організаціями.
 • Вчасно оприлюднювати  повідомлення про проведення громадських слухань.
 • Оприлюднити порядок оскаржень рішень розпорядників інформації.
 • Покращити інтерфейс та навігацію по сайту. Пристосувати сайт до використання людьми зі слабким зором (регулювання контрастності, масштабування шрифтів, додати звукове супроводження дій користувача).
 • Більш детально та обґрунтовано надавати відповіді на запити.
 • Запровадити практику звітування виконавчими органами про свою діяльність на відкритих зустрічах з територіальною громадою.
 • Оприлюднювати графіки звітування виконавчих органів про діяльність перед громадою.
 • Оприлюднювати більш детальні звіти про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку.
 • Подавати письмові звіти раді про хід та результати відчуження комунального майна.
 • Оприлюднювати на сайті ради вичерпні звіти щодо розгляду запитів на публічну інформацію, із зазначенням запитувача та тематики запитів.
 • Оприлюднювати всі квартальні звіти про виконання місцевого бюджету вчасно.
 • Почати оприлюднювати детальну інформацію про фінансові ресурси, які витрачаються на забезпечення діяльності органу місцевого самоврядування та виконавчі органи.
 • Почати практику публічного представлення інформації про виконання місцевого бюджету за попередній рік.
 • Почати публікувати на сайті ради звіти про результати відчуження комунального майна.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ПУБЛІЧНОСТІ ДЕПУТАТІВ

 • Розмістити декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру секретаря ради на вебсайті ради.
 • Доповнити та покращити наявну інформацію про межі округів, у яких обираються депутати Сумської міської ради.
 • Публікувати проекти рішень ради з зазначенням дати оприлюднення.
 • Оприлюднити інформацію про реєстрацію депутатів на пленарних засіданнях.
 • Спростити процедуру відвідування громадянами засідань депутатських комісій.
 • Більш активно використовувати механізм ініціювання та проведення громадських обговорень щодо актуальних місцевих питань.
 • Запровадити практику звітування депутатськими комісіями про свою роботу перед радою.
 • Доводити до відома громадян графік звітування депутатів перед виборцями.
 • Запровадити практику звітування про роботу перед виборцями, не рідше, ніж 1 раз на рік.
 • Затвердити структуру звіту депутата Сумської міської ради та готувати річні звіти відповідно до неї.

Принцип прозорості?

Міський голова66%

Інформація про міського голову та його діяльність?68%

На офіційному веб-сайті Сумської міської ради біографічні відомості міського голови представлені в повному обсязі. Там можна знайти досить повну інформацію, а саме: дату народження, відомості про освіту, досвід роботи, сімейний стан, судимість, партійну приналежність, а також фото.

У період проведення моніторингу (червень-серпень 2019 року) інформація чи посилання на декларації 2016, 2017 та 2018 роки (остання декларація, яка розміщена тут, датується 2015 роком) були відсутні. На сайті ж НАЗК наявні всі декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру міського голови, у тому числі і за 2018 рік. Там є усі відомості, згідно до вимог законодавства,  щодо міського голови та членів його сім’ї.

На веб-сайті Сумської міської ради, як і минулого року, наявна інформація про місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв’язку, адресу електронної пошти міського голови, розміщений графік особистого прийому та порядок цього прийому.

Окремо визначеного порядку прийому сумським міським головою ініціативних груп громадян або інших груп інтересів немає.

Інформація з описом повноважень та функцій міського голови представлена  на сайті окремим розділом.

Діяльність міського голови Сум систематично висвітлюється на сайті міськради, зокрема у розділі “Новини”. Міський голова активно комунікує з працівниками ЗМІ на різноманітних заходах. Дає прес-конференції, відповідає на питання журналістів, зокрема, після сесій міськради.

Інформація про служби міського голови та кадрова політика?47%

Інформація про заступників міського голови на сайті міськради наявна в достатньому обсязі. Зазначені біографічні та контактні дані заступників, а також сфери їх відповідальності.

Інформація про працівників міської ради, а також зведена контактна інформація по підрозділам, є на сайті Сумської міської ради.

На сторінці “Вакансії” на сайті міської ради публікується інформація про склад конкурсної комісії, результати проведення конкурсів та коротку біографічну інформацію про переможців. Оголошення про вакантні посади оприлюднюються на офіційному сайті ради, в газеті “Вісник” та деяких приватних газетах. Розпорядження міського голови про призначення на керівні посади службовців за 2018 рік не публікувались. Крім того на сайті не публікуються протоколи засідань конкурсних комісій.

Основні програмні (концептуальні) документи муніципалітету?72%

Сумська міська рада не має плану стратегічного розвитку міста на довгостроковий період (або аналогічного за змістом та форматом документа), хоча у 2018 році проводився ряд сесій із розробки такого плану до 2027 року.

Генеральний план міста з описовою частиною та основними графічними матеріалами оприлюднений на офіційному веб-сайті міської ради. Матеріали генерального плану Сум містять інформацію з обмеженим доступом.

На сайті розміщено рішення ради про затвердження міського бюджету на поточний рік з усіма додатками. Також розміщенні рішення про затвердження змін до бюджету міста. Актуальна редакція бюджету міста, з інформацією про видатки і надходження розміщена на сайті в окремому розділі “Міський бюджет”.

На офіційному веб-сайті Сумської міської ради оприлюднені програми соціально-економічного розвитку міста на 2018 та 2019 роки разом з планами на 2020-2021 роки.

У місті була запроваджена система управління якістю (ISO) в окремих структурних підрозділах міської ради, однак не було проведено зовнішнього аудиту для отримання сертифікату, який підтверджує виконання вимог стандарту ISO 9001:2015.

В місті діє система електронних петицій. Програмний документ, який визначає пріоритетні напрямки розвитку сфери відкритих даних, досі не ухвалено.

Нормативні документи муніципалітету?73%

На вебсайті Сумської міської ради оприлюднений чинний Статут територіальної громади міста Суми, який також має друковану версію.

Розпорядження міського голови оприлюднюються вчасно, тобто не пізніше 5 робочих днів з дня їх підписання, на офіційній веб-сторінці ради у розділі “Документи”. На сайті є пошукова система, проте пошук окремо по документах відсутній. Зокрема відсутні пошукові фільтри: дата, назва документу, слова з тексту, вид тощо.

Нормативний документ, який регулює порядок доступу до відкритих даних у Сумах не ухвалено.

Документ, яким запроваджено та врегульовано процедуру громадського бюджету прийнятий. Щорічно проводяться  конкурси проектів.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ55%

Інформація про виконавчі органи та їх керівників?73%

На веб-сайті Сумської міської ради є інформація про місцезнаходження, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти, розклад роботи виконавчих органів міської ради.

На веб-сайті наявна повна інформація про структуру та персональний склад виконавчих органів, їхніх керівників. Зокрема там оприлюднені прізвища, ім’я та по батькові, службові номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти. Утім у деяких з них відсутні біографічні дані.

Біографічні дані (дата народження, освіта, досвід роботи, фото, частково відсутні сімейний стан та судимість) заступників міського голови та інформація про місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв’язку доступні на веб-сторінці міської ради. На веб-сторінці наявна інформація про графік прийому та процедуру запису до усіх керівників виконавчих органів.

На сайті міської ради не оприлюднені декларації про майно, доходи і витрати заступників міського голови, але є посилання на їх декларації на сайті НАЗК.

На веб-сторінці ради наявна інформація про повноваження та функції всіх департаментів та управлінь Сумської міської ради.

На веб-сторінці ради є перелік підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міської ради, але щодо деяких установ інформація представлена не в повному обсязі. Зокрема в деяких випадках відсутня інформація про керівників установ та контактна інформація.

Інформація про виконавчий комітет міської ради?82%

На офіційній вебсторінці у розділі “Міська влада”, а також на дошках оголошень наявна інформація про місце засідань, номери засобів зв’язку та електронної пошти виконавчого комітету.

На вебсторінці ради є інформація про персональний склад виконкому та повноваження виконкому. Крім того там оприлюднені біографічні відомості членів виконкому, а саме: дата народження, освіта, досвід роботи, сімейний стан, судимість, фото.

На вебсайті ради оприлюднюється орієнтовний план-графік засідань, утім часто зазначені лише потенційно можливі дати засідань виконкому.

Рішення та документація виконавчих органів?66%

На офіційній вебсторінці Сумської міської ради оприлюднюються всі рішення виконавчого комітету. Проекти рішень виконкому зазвичай оприлюднюються вчасно, але є випадки, коли оприлюднюються із запізненням у 1-2 дні. Проекти порядку денних засідань виконкому також іноді оприлюднюються невчасно. Зокрема проекти рішень можуть готувати у день засідання і, відповідно, не оприлюднювати на сайті  до початку засідання.

На вебсайті ради оприлюднений план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на наступний календарний рік.

Повідомлення про оприлюднення проектів регуляторних актів публікуються і містять інформацію про зміст проекту, а також контактні дані розробника, спосіб оприлюднення регуляторного акту, строк і спосіб розгляду зауважень та пропозицій. Усі проекти регуляторних актів із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюються вчасно на веб-сайті ради, тобто не пізніше 5 робочих днів з дня публікації повідомлення про оприлюднення відповідного проекту регуляторного акту. Рішення про набуття чинності регуляторного акту та його зміст публікуються в друкованих ЗМІ та на сайті ради.

Річний план закупівель і зміни до нього оприлюднені сайті prozorro.gov.ua, утім стосовно не всіх підрозділів і підприємств міськради. На сайті ж міськради опублікована застаріла інформація.

На вебсайті міської ради частково опублікована інформація про послуги, що надаються комунальними підприємствами та їх вартість. Також там є інформація про пільги для різних категорій населення у вигляді інформаційних повідомлень.

На офіційному вебсайті ради оприлюднено програму соціально-економічного розвитку міста на короткостроковий період строком в 1 рік з усіма додатками. Також на сайті оприлюднено перелік місцевих цільових програм, які фінансуються з місцевого бюджету.

На сайті міськради відсутні документи в форматі відкритих даних, в тому числі перелік укладених ОМС договорів, укладені договори, інші правочини, додатки, додаткові угоди та інші матеріали до них.

На офіційному сайті ради функціонує система пошуку інформації, проте вона не досконала. Зокрема неможливий пошук в базі даних нормативно-правових актів, чи, наприклад, контекстний пошук по усій текстовій інформації за ключовими словами.

Комунальне майно та земля муніципалітету?33%

У місті регулярно відбуваються земельні торги, про проведення яких публікуються оголошення на веб-сайті ради. Ці оголошення не містять детальної інформації про лоти, але містять посилання на сайт Департаменту забезпечення ресурсних платежів, де розміщуються більш детальні оголошення із переліком земельних ділянок та їх стартовою ціною. Інформація про результати земельних торгів  публікується на сайті міськради із значним запізненням, зрідка – оприлюднюється вчасно.

У місті створений містобудівний кадастр. У міській раді створена служба містобудівного кадастру.

На веб-сайті відсутня інформація  у форматі відкритих даних:

 • актуальні списки власників/орендарів місцевих земельних ділянок;
 • реєстр боргових зобов’язань суб’єктів господарювання комунальної власності територіальної громади;
 • перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту;
 • відомості щодо транспортних засобів, які обслуговують пасажирські автобусні, тролейбусні та трамвайні маршрути перевезення (кількість транспортних засобів на кожному маршруті, марка, модель, державний номер, пасажиромісткість);
 • перелік розповсюджувачів реклами, що отримали дозвіл на розміщення зовнішньої реклами;
 • інформацію про рекламні засоби.

Сумською міською радою не ухвалене рішення про порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради унітарних комунальних підприємствах. Утім ухвалене рішення про перевірку незалежними аудиторами річної фінансової звітності комунальних підприємств.

ДЕПУТАТИ І РАДА88%

Інформація про депутатів міської ради?100%

На вебсайті ради опублікована інформація з зазначенням контактних даних, а саме номерів телефонів та електронної пошти, не всіх депутатів ради. У 2 із 43 депутатів відсутня електронна адреса.

На веб-сторінці ради наявні біографічні відомості про всіх депутатів (дата народження, освіта, досвід роботи, сімейний стан, судимість, фото, партійна приналежність). Оприлюднені актуальні декларації про майно, доходи і видатки фінансового характеру депутатів (посилання на сайт НАЗК).

На веб-сторінці ради є інформація про графік прийому громадян (дні, години та місце прийому) депутатами міської ради.

Структура та організація роботи представницького органу місцевого самоврядування?80%

Регламент роботи міської ради і положення про роботу постійних комісій є публічно доступними на вебсторінці ради. На вебсайті наявна актуальна інформація про графіки засідань усіх постійних депутатських комісій. А також інформація про актуальний склад постійних депутатських комісій.

На вебсайті ради є інформація  про повноваження, графік прийому секретаря ради та його біографічні дані. Декларація про майно, доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру секретаря ради не розміщена на вебсайті ради, але є посилання  на декларацію, розміщену на сайті НАЗК.

На вебсайті є актуальна інформація про склад депутатських фракцій та його зміни. На вебсайті ради представлена інформація про перелік та межі округів, в яких обрані депутати міської ради, але вона є неповною та не дуже зручна для використання.

На веб-сайті є інформація про секретаріат ради.

Пленарні засідання міської ради?85%

Рішення про скликання сесії ради вчасно, тобто не пізніше як за 10 днів до її проведення, оприлюднюється на веб-сайті ради та друкованих ЗМІ. Проект порядку денного оприлюднюється заздалегідь на веб-сторінці ради відповідно до регламенту. Всі проекти рішень ради оприлюднюються на веб-сторінці ради.

У міській раді діє електронна система голосування. Інформація про реєстрацію депутатів на пленарних засідань окремо не оприлюднюється на веб-сторінці ради. Результати поіменних голосувань, по кожному питанню порядку денного, вчасно, тобто через 1-3 робочі дні після засідання, оприлюднюються на веб-сторінці ради у вигляді протоколів сесій.

На веб-сайті міської ради та на офіційному Youtube-каналі ради проводяться он-лайн трансляції всіх засідань Сумської міської ради. Архів записів усіх пленарних засідань міської ради доступний на веб-сайті ради та на її Youtube-каналі.

У Статуті територіальної громади міста визначено процедуру врегулювання конфлікту інтересів, але лише в вигляді “рекомендації” з посиланням на “Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції”. Депутати міської ради, у разі необхідності, мають повідомити про конфлікт інтересів.

На веб-сайті Сумської міської ради оприлюднено “Загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування”, дія якого поширюється також і на депутатів міської ради.

Нормативно-правові акти та інша документація міської ради?100%

На вебсайті ради вчасно (не пізніше 10 робочих днів після засідання) оприлюднюються всі рішення, ухвалені на пленарних засіданнях міської ради. Крім того протоколи всіх засідань ради оприлюднюються на сайті. Оприлюднюються усі запити депутатів міської ради.

На вебсайті ради публікуються протоколи всіх засідань постійних депутатських комісій.

Опубліковано рішення, яке регулює розмір депутатських фондів на виконання повноважень та процедуру їх використання.

Принцип відкритості?

Міський голова55%

Участь громадськості?55%

Міський голова проводить регулярний прийом громадян у визначений час та за визначеною адресою. На це виділяється щонайменше 8 годин щомісяця. Процедура запису на прийом до міського голови складна, але час очікування на прийом, в цілому, не перевищує 30 днів. Міський голова особисто проводить прийоми і не делегує цей обов’язок своїм підлеглим.

Умови для доступу до приміщення міської ради для людей з інвалідністю створені частково, зокрема є підйомники, рельєфна доріжка для людей з вадами зору. Проте вхід до ліфтів залишається занадто вузьким для людей, які пересуваються за допомогою інвалідного візка.

Міський голова міста Суми не проводить окремий систематичний прийом так званих інших категорій осіб чи об’єднань, зокрема, організацій громадянського суспільства – представників профспілок, громадських організацій, релігійних об’єднань, університетів тощо. Міський голова рідше, ніж 1 раз на місяць, проводить виїзні зустрічі чи прийоми громадян.

Міський голова використовує у своїй комунікації з мешканцями сучасні інформаційно-комунікаційні технології, зокрема, соціальні мережі (Facebook). Там часто він проводить он-лайн трансляції з масових заходів чи інспектувань об’єктів інфраструктури. Утім на коментарі сумчан та на особисті повідомлення у соцмережах зазвичай не відповідає.

У міській раді створена і функціонує “гаряча лінія” для оперативного звернення громадян, але вона не є засобом зв’язку з міським головою.

Міський голова за 2018 рік не ініціював громадські обговорення щодо актуальних проблем місцевого самоврядування. Консультації з громадськістю також не було ініційовано у 2018 році.

На офіційному веб-сайті Сумської міської ради мешканці можуть ознайомитися з процедурою звернення громадян і надіслати звернення міському голові паперовою поштою та електронною, але форма для електронного звернення саме через сайт відсутня.

У Сумах в якості дорадчо-консультативних органів при міському голові функціонують громадська рада і спеціалізовані робочі групи такі як “Колегія з питань соціального захисту та профілактики правопорушень серед дітей при службі у справах дітей Сумської міської ради”, “Робоча група з питань розроблення проекту Програми економічного та соціального розвитку”, “Робоча група проекту “Підвищення енергоефективності в освітніх закладах міста Суми”, тощо.

За налагодження співпраці з організаціями громадянського суспільства у структурі міської ради відповідає підрозділ з назвою “Департамент комунікацій та інформаційної політики”.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ69%

Участь громадськості?69%

Громадяни можуть вільно бути присутніми на засіданнях виконкому без попередньої реєстрації або іншої формальної процедури. Проте часто засідання виконкому проводяться в досить малому за площею приміщенні, що не дозволяє всім охочим потрапити на засідання.

На практиці існує вільний доступу до приміщень ради, у тому числі кабінетів управлінь та департаментів.

На вебсайті ради оприлюднена інформація про порядок проведення громадських слухань. Також наявна у вільному доступі інформація про інші механізми громадської участі, такі як публічні електронні консультації. У 2018 році проводились громадські слухання  щодо проектів міського бюджету, а також слухання на тему «Кризова ситуація на містоутворюючих підприємствах м. Суми, ризики для територіальної громади м. Суми та шляхи їх вирішення».

Повідомлення про проведення громадських слухань не завжди оприлюднюються з дотриманням строків, тобто не менше, ніж за 2 тижні, і далеко не завжди містять вичерпну інформацію про предмет обговорення, а саме: порядок денний та проекти документів. На вебсайті оприлюднюються протоколи або стенограми про результати усіх проведених громадських слухань, інформація про проведені громадські слухання розміщується у форматі інформаційного повідомлення.

При виконавчих органах створені дорадчо-консультативні органи – робочі групи та громадські ради. Про ефективність робочих груп судити важко, свою діяльність вони активізують досить рідко.

Доступ до публічної інформації?54%

Оцінка і коментар: 54%

На офіційному веб-сайті ради є розділ “Доступ до публічної інформації”. Його можна знайти в розділі “Зворотній зв’язок”. Там міститься інформація про порядок оформлення та подання запиту на інформацію. Система обліку публічної інформації не опублікована. Також на сайті розміщена форма запитів на отримання публічної інформації різними способами та від різних суб’єктів. На веб-сайті ради не оприлюднений порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації.

Запит на інформацію можна подати всіма можливими способами: поштою, електронним листом, факсом, через телефон, усно. Утім на сайті відсутня спеціальна онлайн-форма для подання запиту на інформацію.

Виконавчі органи дотримуються термінів надання відповідей на запити – 5 робочих днів або 20 робочих днів, якщо впродовж 5 днів надійшло повідомлення про продовження термінів розгляду запиту. Відповіді на запити подані різними способами надаються однаково вчасно. Відповіді на запити не завжди є повними та обґрунтованими, зокрема, у випадках, коли строки розгляду запитів подовжуються до 20 робочих днів.

У міській раді відведені спеціальні місця  для роботи з документами.

Радою визначений розмір витрат на копіювання та друк відповіді на запит обсягом більше 10 сторінок і він не перевищує 0,1 % розміру мінімальної заробітної плати. Виконавчі органи не стягують понаднормової оплати за копіювання та друк відповіді на запит.

Система навігації по сайту досить незручна, зокрема, інтерфейс сайту інтуїтивно незрозумілий для користувачів, розділи та рубрики структуровані і впорядковані, але буває важко знайти необхідну інформацію навіть через пошук. Сайт непристосований до використання людьми зі слабким зором, зокрема не існує регулювання контрастності, масштабування шрифтів, відсутнє звукове супроводження дій користувача та клавіатурний доступ.

На веб-сайті міської ради відсутній окремий розділ щодо відкритих даних, так само немає окремого порталу відкритих даних. Для оприлюднення наборів даних не використовуються відповідні формати: RDF, XML, JSON, CSV.

Адміністративні послуги?92%

У місті створено та діє Центр надання адміністративних послуг. ЦНАП має функціонуючий веб-сайт, який містить інформацію про порядок надання відповідних послуг, режим доступу до приміщення, де здійснюється прийом суб’єктів звернень. Проте відсутня інформація про наявність сполучення громадського транспорту, під’їзних шляхів та місць паркування. Сайт ЦНАПу містить інформацію про безоплатний Реєстр адміністративних послуг, який розміщений на Урядовому порталі, про функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки та інформування суб’єктів звернення через засоби масової інформації. На веб-сайті ЦНАПу наявна вичерпна інформація про усі послуги, що надаються виконавчими органами. На веб-сайті та інформаційних стендах ЦНАПу оприлюднені інформаційні картки про порядок отримання кожної окремої адміністративної послуги.

У Центрі проводиться прийом громадян не менше 6 днів на тиждень та 7 годин на день, без перерви на обід, а також не менше двох днів на тиждень здійснюється прийом до двадцятої години. У ЦНАПі організовано електронну чергу.

У приміщенні ЦНАПу безоплатно поширюються довідково-інформаційні матеріали про адміністративні послуги. Існує можливість отримати інформацію про послуги за допомогою засобів телекомунікації: телефону або он-лайн звернення. У приміщенні ЦНАПу облаштовані інформаційні стенди із зразками відповідних документів та інформація в обсязі, достатньому для отримання адміністративної послуги без сторонньої допомоги. Наявні бланки для заповнення (зразки) для отримання адмінпослуг.

У місті є сервіс, який дозволяє мешканцям отримувати адміністративні послуги онлайн. У такий спосіб можна отримати 27 послуг.

У приміщенні ЦНАПу облаштовані скриньки для висловлення суб’єктами звернень зауважень і пропозицій щодо якості надання адміністративних послуг.

У місті функціонує установа з надання безоплатної первинної правової допомоги громадянам.

ДЕПУТАТИ І РАДА86%

Участь громадськості?86%

Громадяни можуть вільно і безперешкодно бути присутніми на пленарних засіданнях міської ради. Утім у будівлі не створені інклюзивні умови. Зазвичай мешканці безперешкодно можуть виступати на пленарних засіданнях міської ради.

На вебсайті наявна вичерпна інформація про процедуру, яка регулює доступ громадян до засідань депутатських комісій. Громадяни не можуть вільно відвідувати засідання усі депутатських комісії без попередньої реєстрації.

Не всі депутати міської ради особисто проводять регулярний прийом виборців у визначений час та у відведеному місці.

Порядок проведення громадських слухань, місцевої ініціативи, загальних зборів громадян врегульовано у Статуті територіальної громади міста Суми. Порядок утворення та функціонування консультативно-дорадчих органів ради врегульовано у Статуті територіальної громади.

Депутати рідко ініціюють проведення громадських обговорень з актуальних місцевих проблем.

Принцип підзвітності?

Міський голова85%

Фінансові ресурси муніципалітету?91%

Затверджений Сумською міською радою річний звіт про виконання бюджету, де міститься вичерпна інформація щодо стану виконання основного фінансового документу міста, оприлюднений на офіційному вебсайті.

Інформація про використання публічних коштів відсутня на сайті ради, утім розміщена на порталі spending.gov.ua. Там вона  рубрикована по структурних підрозділах.

На вебсайті Сумської міської ради у розділі “Відкриття бізнесу в Україна та оподаткування” опублікований перелік місцевих податків та зборів.

Звіт про результати діяльності міського голови?84%

Під час сесій Сумської міської ради міський голова ініціював звіти щодо виконання місцевих цільових програм, а також про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку міста.

Міський голова, як і у минулих роках, у 2018 році також звітував перед міською радою про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами ради. Такий щорічний звіт оприлюднено на сайті Сумської міської ради.

Міський голова не звітував перед радою про роботу виконавчих органів. Утім він, як і щороку публічно звітував про свою роботу на відкритій зустрічі перед територіальною громадою. Такий звіт відбувається щороку навесні в Сумській обласній філармонії, потрапити на подію може кожен бажаючий. На сайті ж Сумської міської ради проводиться он-лайн трансляція заходу. Процедуру звітування міського голови врегульовано в Статуті територіальної громади.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ53%

Звітування про результати діяльності виконавчих органів ради?35%

Лише окремі виконавчі органи Сумської міської ради звітують про свою діяльність  перед територіальною громадою раз на рік, наприклад, Відділ охорони здоров’я. Територіальна громада не інформується про місце та час звітування виконавчих органів. Не оприлюднено на офіційному сайті ради і звіти виконавчих органів про роботу у 2018 році.

На веб-сайті ради оприлюднений звіт про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, але він має лише загальні показники. Також оприлюднені проміжні та заключні звіти про хід виконання цільових програм у 2018 році, але їх важко знайти на сайті оскільки звіти розміщено по у різних розділах на сайті.

Виконавчі органи не подають раді письмові звіти про хід та результати відчуження комунального майна.

На веб-сайті ради не оприлюднюються вичерпні звіти щодо розгляду запитів на публічну інформацію, де був би вказаний запитувач та тематика запитів.

Фінансові ресурси муніципалітету?62%

На веб-сайті ради оприлюднено детальну, із зазначенням розпорядників бюджетних коштів, інформацію про структуру та обсяг видатків місцевого бюджету. Також на веб-сайті оприлюднюються квартальні звіти про виконання місцевого бюджету, але не всі квартальні звіти за 2018 рік були опубліковані на сайті міськради.

На веб-сайті ради не оприлюднено детальну інформацію про фінансові ресурси, тобто з зазначенням структури та обсягу видатків місцевого бюджету, порядку та механізмів їх витрачання, які витрачаються на забезпечення діяльності органу місцевого самоврядування і, зокрема, на виконавчі органи.

В місті відсутня практика публічного представлення інформації про виконання місцевого бюджету за попередній рік.

Звіти виконавчих органів про хід та результати відчуження комунального майна не публікуються на сайті ради.

Регуляторна політика?100%

Усі звіти про відстеження результативності регуляторних актів публікуються на вебсайті Сумської міської ради.

ДЕПУТАТИ І РАДА56%

Звіти про результати діяльності?56%

Постійні депутатські комісії не звітували перед радою про свою роботу, однак на вебсторінці ради оприлюднено звіти про роботу усіх постійних депутатських комісій міської ради.

Порядок звітування депутатів перед територіальною громадою врегульовано у Статуті територіальної громади. Рішенням міської ради затверджено строки проведення звітів депутатів перед виборцями, проте графік звітування депутатів не оприлюднений на веб-сайті.

Не всі депутати звітують про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу не рідше 1 разу на рік. Інформації про публічні звіти не вдалося виявити. Звіти про роботу депутатів міської ради розміщені на веб-сайті ради із запізненням – звітів частини депутатів немає, лише окремі депутати  (16 з 42) станом на кінець серпня 2019 року подали звіт за роботу у 2018 році. Не всі депутати поінформували міську раду та виконавчі органи про результати звітування.

Не всі депутати, з тих, хто подав звіти про свою діяльність, зазначили детальну та вичерпну інформацію про свою  діяльність у раді та її органах, а також щодо виконання передвиборчої програми, роботу з виборцями, участь в обговореннях, реалізацію доручень виборців.

Депутати не подали інформацію про кількість коштів, виділених з депутатських фондів на потреби громадян, так само і немає окремого повідомлення про кількість коштів, виділених з міського бюджету на ці потреби.

Коментарі закриті.