Рейтинг міста Запоріжжя 2018:

60%

Індекс публічності

60%

Публічність міського голови

63%

Публічність виконавчих органів

57%

Публічність депутатів

Резюме міста:

За підсумками дослідження 2018 року Запорізька міська рада із показником 60,02% займає 21 місце у рейтингу Індексу публічності серед 24 муніципалітетів обласних центрів. У порівнянні з результатами вимірювання 2017 року, можемо констатувати зростання Індексу публічності органу місцевого самоврядування Запоріжжя на 6,95%: з 53,07% до 60,02%. Однак цієї динаміки недостатньо, щоб класифікувати муніципалітет як такий, що має задовільний рівень публічності (має сягнути від 62%). Тому Запорізька міська рада поки залишається у категорії міст із низьким рівнем публічності влади.

У розрізі окремих суб’єктів місцевого самоврядування найменш публічними у 2018 році виявилися депутати місцевої ради (57,13%). Дещо вищий показник у міського голови (60,10%). Єдиний об’єкт дослідження, який у 2018 році має задовільний, а не низький, рівень публічності – це виконавчі органи: їхній показник становить 62,85%.

Публічність міського голови

За підсумками вимірювання 2018 року Індекс публічності міського голови Запоріжжя майже не змінився: 59,6% у 2017 р. та 60,1% у 2018 р.. На незначний прогрес вплинуло оновлення офіційного сайту міської ради, де збільшився обсяг оприлюдненої інформації про діяльність головної посадової особи місцевого самоврядування. Водночас на сайті відсутня інформація про радників та помічників міського голови.

У результаті моніторингу офіційного сайту Запорізької міської ради не вдалося з’ясувати, коли саме Володимир Буряк здійснює прийом громадян. Водночас на сайті є номер телефону, за яким можна дізнатися про деталі прийому. У місті відсутня окрема процедура особистого прийому міським головою громадських об’єднань, професійних спілок, релігійних організацій. При міському голові не функціонують громадські ради чи робочі групи.

Також міський голова Запоріжжя не ініціював у 2018 році досліджень громадської думки, що стосуються питань місцевого значення.

У місті функціонує система електронних петицій, практикується бюджет участі, на сторінці ради оприлюднений Статут територіальної громади, а також Генеральний план міста.

Орган місцевого самоврядування проводить закупівлі через систему ProZorro лише за умови тендерів на суму більше ніж 200 тис. грн і не використовує систему ProZorro.Продажі для продажу та оренди майна й активів Запорізької міської ради.

У Запорізькій міській раді не запроваджена система управління якістю (ISO). На офіційному сайті ради, а також у газеті «Запорізька Січ», оприлюднюються оголошення про конкурси на заміщення вакантних посад, однак у вільному доступі немає протоколів засідання конкурсних комісій за результатами таких конкурсів.

Міський голова звітує перед депутатським корпусом про роботу виконавчих органів. Проте у місті немає практики звітування мера перед територіальною громадою на відкритій зустрічі із завчасним анонсуванням події та можливістю участі зацікавлених громадян. Формат, який існує зараз, дозволяє потрапити на звітування міського голови Запоріжжя лише тим, хто має відповідне запрошення.

Публічність виконавчих органів міської ради

Показник публічності виконавчих органів Запорізької міської ради за результатами дослідження 2018 року зріс на 6,3% та складає 62,85% (у попередній період він становив 56,5%), що відповідає задовільному рівню публічності.

Зростання показника відбулося в основному внаслідок збільшення кількості інформації про керівників структурних підрозділів Запорізької міської ради на офіційному сайті, дещо прозоріше став працювати виконавчий комітет. Зокрема, оприлюднений персональний склад виконкому, фото та біографії його членів, інформація про фізичну адресу, номери засобів зв’язку та адресу електронної пошти керуючого справами. Публікуються також рішення виконавчого комітету та проєкти рішень, хоча оприлюднення цих відомостей не завжди відбувається із дотриманням строків, передбачених законодавством.

Попри загалом належне виконання норм Закону України «Про доступ до публічної інформації», на сайті ради відсутня спеціальна форма для подання запиту онлайн.

На сайті публікується детальна інформація про структуру та обсяг видатків місцевого бюджету, оприлюднюються квартальні звіти про виконання бюджету.

Виконавчі органи Запорізької міської ради почали частково оприлюднювати інформацію у форматі відкритих даних, що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835. У розділі «Документи» на офіційному сайті є окремі блоки «Перелік набору даних» та «Відкриті дані». Останній – це гіперпосилання на сайт Єдиного державного вебпорталу відкритих даних, де Запорізька міська рада як розпорядник оприлюднила 248 наборів даних. Однак частина з них збережена у форматі, який унеможливлює автоматичну обробку чи перетворення отриманої інформації. Окремого порталу відкритих даних у місті немає.

Серед недоліків роботи виконавчих органів Запорізької міської ради, не усунутих у 2018 році, – відсутність рішень місцевої ради про порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради унітарних комунальних підприємств, про перевірку незалежними аудиторами річної фінансової звітності комунальних підприємств.

У вільному доступі немає розкладу руху громадського транспорту, а також відомостей про транспортні засоби, які обслуговують пасажирські автобусні, тролейбусні та трамвайні маршрути перевезення (кількість транспортних засобів на кожному маршруті, марка, модель, державний номер, пасажиромісткість).

Також неналежна практика звітування виконавчих органів Запорізької міської ради про роботу перед громадою. На офіційному сайті ради відсутні звіти виконавчих органів про роботу у 2018 році.

Публічність депутатів міської ради

Найнижчий показник публічності серед трьох об’єктів дослідження – за депутатським корпусом Запорізької міської ради: 57,13%. Однак якщо брати до уваги показник 2017 року (44%), то це найвищий приріст з-поміж трьох суб’єктів владних повноважень (майже 13%).

У вільному доступі є інформація про депутатів Запорізької міської ради, про склад фракцій та постійних депутатських комісій. Також оприлюднено межі виборчих округів у форматі переліку вулиць та номерів будинків, які до них належать, однак немає інформації про місцевих обранців, закріплених за цими округами.

Як і в попередній період, у 2018 році на офіційному сайті відсутні декларації про майно, доходи та фінансові витрати депутатів Запорізької міської ради або, принаймні, активні посилання на ці документи на сайті НАЗК, де вони оприлюднені.

Публікуються повідомлення про заплановані засідання постійних депутатських комісій.

Пленарні засідання міської ради проходять у відкритому режимі, заздалегідь оприлюднюються проєкти рішень. Створено умови доступу до приміщення міської ради для осіб з інвалідністю (є пандус та спеціальна інфраструктура).

Ведеться відеотрансляція пленарних засідань міської ради. Також до відома жителів доводяться рішення сесій Запорізької міської ради. Водночас на сайті не публікуються аудіо- та відеозаписи попередніх засідань, попри наявність відповідних розділів та блоків. Не виявлено й протоколів засідань постійних депутатських комісій.

У Статуті територіальної громади передбачена процедура проведення громадських слухань, загальних зборів громадян, подання місцевої ініціативи. Депутати розглядають на засіданнях ради електронні петиції, які набрали необхідну кількість голосів жителів територіальної громади. Водночас у 2018 році депутати не ініціювали громадських обговорень, не було врегульовано й процедури утворення та функціонування консультативно-дорадчих органів ради.

У 2018 році погіршилися показники підзвітності депутатського корпусу. Попри наявність у Статуті процедури звітування депутатів перед громадою, у 2018 році не затверджували графік проведення таких заходів. Більшість депутатів не звітують про свою роботу, на сайті відсутні актуальні звіти за 2018 рік.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ПУБЛІЧНОСТІ МІСЬКОГО ГОЛОВИ

  • Відобразити на офіційному вебсайті інформацію про партійність міського голови, повноваження, функції.
  • Передбачити окремий розділ щодо інформації про помічників, радників, позаштатних радників міського голови.
  • Вдосконалити пошукову систему на офіційному сайті ради.
  • Впровадити систему управління якістю (ISO).
  • Ініціювати зменшення кількості голосів, необхідних для розгляду електронних петицій, з 700 до 200.
  • Передбачити можливість завантажувати документи на офіційному сайті ради у різних форматах, в тому числі для автоматичної обробки.
  • Запровадити практику звітування перед територіальною громадою без системи «запрошень», відкрито та доступно для кожного.
  • Використовувати систему електронних закупівель PROZORRO.Продажі для реалізації комунального майна міста.

Принцип прозорості?

Міський голова64%

Інформація про міського голову та його діяльність?72%

Біографічна довідка міського голови, розміщена на офіційному веб-сайті Запорізької міської ради, не містить інформації про партійність головної посадової особи місцевого самоврядування, попри активну політичну діяльність. Декларація про майновий стан мера також відсутня на сайті ради, попри те, що на офіційному сайті НАЗК вона оприлюднена. Повноваження, функціональні обов’язки міського голови детально не описанні, хоча є посилання на чинне законодавство України.

Заходи, в яких приймає участь міський голова, висвітлюються в повному обсязі та детально. Міський голова веде комунікацію з мешканцями Запоріжжя через офіційну сторінку в соціальній мережі.

В результаті моніторингу офіційного веб-сайту Запорізької міської ради, не вдалося з’ясувати коли саме Володимир Буряк здійснює прийоми громадян. Водночас на сайті розміщено номер телефону, за яким можна дізнатися про деталі прийому. В стінах міської ради можливо отримати усну інформацію про графік прийому міського голови та вичерпну інформацію про процедури запису.

Інформація про служби міського голови та кадрова політика?62%

На офіційному сайті Запорізької міської ради не вдалося виявити інформацію про помічників та радників міського голови. Однак у відповідь на запит про доступ до публічної інформації такі дані вдалося отримати.

На сайті діє окремий розділ про заміщення вакантних посад, тут можна знайти перелік таких посад, порядок і умови проходження конкурсу.

На сайті публікується вичерпна інформація щодо призначення на вакантні посади.

Шляхом подання запитів на публічну інформацію можна отримати протоколи конкурсних комісій, розпорядження та інші документи про заміщення вакантних посад.

Основні програмні (концептуальні) документи муніципалітету?60%

На веб-сайті Запорізької міської ради оприлюднено Генеральний план міста. Генеральний план містить інформацію, яка становить обмежений доступ, у документі відсутня описова частина. Також Генеральний план Запоріжжя не відповідає вимогам опублікування його в електронному вигляді.

Через недосконалу пошукову систему на сайті складно знайти всі зміни та актуальну версію бюджету міста Запоріжжя. Водночас, існує окремий веб-сайт (http://budget.zp.gov.ua/), на якому можна дізнатися про видатки та доходи до бюджету.

Система управління якістю (ISO) в Запорізькій міській раді не запроваджувалася.

В Запоріжжі існує та діє система електронних петицій та бюджет участі. Для розгляду на сесії ради, електронна петиція у Запоріжжі має набрати підтримку 700 голосів мешканців. За відсутності 700 голосів, петиція розглядається в межах Закону України «Про звернення громадян».

За 2018 рік почалися проводити публічні консультації з громадою у форматі зустрічей з питань розвитку інфраструктури міста, реконструкції парку.

Нормативні документи муніципалітету?67%

Статут територіальної громади оприлюднено на офіційному веб-сайті Запорізької міської ради. Розпорядження міського голови також опубліковуються в веб-сайті, але через недосконалість пошукової системи, деякі розпорядження складно знайти.

У грудні 2018 р. було оприлюднено 38 розпоряджень міського голови, за результатами проведеного моніторингу було виявлено, що деякі розпорядження оприлюднювалися невчасно із запізненнями.

Міська рада та її структурні підрозділи використовують систему електронних закупівель PROZORRO, водночас не використовують систему PROZORRO.Продажі.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ53%

Інформація про виконавчі органи та їх керівників?76%

На офіційному вебсайті Запорізької міської ради оприлюднено Структуру запорізької міської влади. Також діє активне посилання для того щоб перейти на сторінку структурного підрозділу або посадової особи. Деталізовано інформацію про діяльність, основні завдання та обов’язки виконавчих органів.

В біографіях деяких заступників міського голови відсутня інформацію про судимість, партійність. На сайті не опублікована інформація про майно, доходи і витрати посадових осіб виконавчих органів.

Відсутня інформація на сайті про електронний запис на прийом до керівників виконавчих органів, комунальних підприємств.

Наявна інформація про комунальні установи (контактна інформація, сфера діяльності, фінансова звітність, керівник), що належать до сфери управління виконавчих органів

Інформація про виконавчий комітет міської ради?59%

На офіційному веб-сайті оприлюднений вичерпний та актуальний склад виконавчого комітету Запорізької міської ради. Інформація про засідання, номери телефонів та електронна пошта виконавчого комітету опублікована на веб-сайті. У біографічних відомостях членів виконавчого комітету не вказана інформація про судимість, партійність, сімейний стан.

Інформація про місце та час засідань виконавчого комітету не завжди оприлюднюється на вебсайті Запорізької міської ради.

Рішення та документація виконавчих органів?72%

Проекти рішень та рішення виконавчого комітету оприлюднюються на вебсайті Запорізької міської ради. Однак проекти рішень часто публікуються із порушенням норм ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Відповідно до аналізу єдиного реєстру судових рішень факт невчасного оприлюднення стає предметом позову громадян у Запорізькому окружному адміністративному судді (справа №280/5525/18).

Що стосується ведення регуляторної політики, то в окремому тематичному розділі, що на вебсайті Запорізької міської ради, розміщено лише рішення про затвердження плану підготовки регуляторних актів на 2018 рік, а також доповнення та зміни до нього. Натомість вичерпні повідомлення про оприлюднення проектів регуляторного акту, сам регуляторний акт – тут не оприлюднюються. Через неефективну пошукову систему сайту не можливо проаналізувати наявність усіх необхідних документів.

В деяких випадках не оприлюднено інформації про послуги, що надаються комунальними підприємствами.

На сайті не оприлюднено місцеві цільові програми, які фінансують з місцевого бюджету поточного року.

Комунальне майно та земля муніципалітету?25%

На офіційному веб-сайті відсутня інформація у форматі відкритих даних. З моніторингу веб-сайту можливо зазначити, що діє перехід на офіційний сайт на якому розміщені набори відкритих даних.

Не створений відкритий містобудівний кадастр міста Запоріжжя. Так, відповідно до даних системи публічних закупівель, створення кадастру планувалося, але тендер не відбувся відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відсутня фінансова інформація про комунальні підприємства та комунальні заклади, установи. Також під час моніторингу веб-сайту не було знайдено реєстр боргових зобов’язань суб’єктів комунальних підприємстві, закладів та установ.

Рішення про проведення земельних торгів оприлюднюється на веб-сайті разом з іншою документацією, що ускладнює можливості її пошуку та аналізу.

Рішення про утворення наглядових рад при комунальних підприємствах не прийнято.

Рішення про перевірку незалежними аудиторами річної фінансової звітності комунальних підприємств не прийнято.

ДЕПУТАТИ І РАДА63%

Принцип відкритості?

Міський голова46%

Участь громадськості?46%

На сайті відсутня інформація щодо окремого прийому громадських об’єднань, ініціативних груп населення, виїзних засідань відсутня. Міський голова має сторінку в соціальних мережах, її наповнює прес-служба. На складні питання чи звернення громадян відповіді у соціальній мережі не надаються.

Перед приміщенням міської ради є пандус, також на першому поверсі є приймальня для громадян. Існує гаряча телефонна лінія. На офіційному веб-сайті оприлюднена процедура електронного звернення до міського голови та органів місцевого самоврядування, але тут же зазначено, що такий вид звернення не розглядається в межах Закону України «Про звернення громадян України», а є лише повідомленням щодо вдосконалення роботи органів.

У відповіді на запит щодо ініціювання міським головою громадських слухань зазначено, що у 2018 році були проведено громадські слухання з питання забудови торгово-розважального центру на місці парку.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ77%

Участь громадськості?75%

Громадяни можуть бути присутніми на засіданнях виконавчого комітету. При виконавчому комітеті функціонує громадська рада.

В статуті територіальної громади та на веб-сайті можливо дізнатися про механізми участі громадськості в місцевих справах. Функціонує окремий розділ «Консультації з громадськістю», однак у ньому не конкретизована інформація про процедуру організації та проведення консультацій.

У 2018 році були проведені громадські слухання, але існувала певна організаційна проблематика громадських слухань: не було забезпечено ідентифікацію мешканців та порядок голосування.

Доступ до публічної інформації?69%

На сайті Запорізької міської ради діє окремий розділ «Публічна інформація», де розміщена інструкція про те, як подати запит на доступ до публічної інформації, а також звіти про задоволення запитів на публічну інформацію. Спеціальна онлайн форма для подання запиту не передбачена на вебсайті Запорізької міської ради. Інформація щодо оскарження рішень розпорядників є неповною, лише нормативно-правові посилання. Відповіді на запити і звернення не оприлюднюються на веб-сайті.

Запити на доступ до публічної інформації, подані у межах моніторингу, були задоволені в межах норм чинного законодавства.

Не забезпечено можливості користування сайтом для людей з інвалідністю по зору.

Аналіз судових справ свідчить, що органи місцевого самоврядування, керуючись положеннями про відшкодування та друк матеріалів, обмежують доступ до публічної інформації. Також в реєстрі судових рішень можливо знайти декілька рішень не на користь органу місцевого самоврядування в сфері доступу до публічної інформації.

На сайті міської ради створено окремий розділ про відкриті дані, що переадресовує користувача на Єдиний державний веб-портал відкритих даних. Частина даних оприлюднена у форматі ZIP, що не є форматом відкритих даних.

Адміністративні послуги?91%

ДЕПУТАТИ І РАДА73%

Принцип підзвітності?

Міський голова69%

Фінансові ресурси муніципалітету?86%

Інформація про бюджет міста та виконання бюджету міститься на офіційному сайті. Але через велику кількість документів складно знайти актуальну інформацію. Позитивно є те, що у Запоріжжі  діє окремий  веб-сайт щодо бюджету міста: budget.zp.gov.ua.

Звіт про результати діяльності міського голови?66%

Міський голова звітує про свою діяльність перед громадою, міською радою та виконавчими органами. За роботу у 2018 році міський голова м. Запоріжжя звітував перед громадою 27 грудня 2018 року.

З відповіді на запит випливає, що тільки через систему запрошень можливо потрапити на звіт міського голови.

ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ55%

ДЕПУТАТИ І РАДА27%

Коментарі закриті.