Rating of Khmelnytskyi 2015:

48%

Publicity Index

54%

City Mayor publicity

58%

Executive bodies publicity

34%

Publicity of council deputies

Summary:

Як і торік, найвищий рівень публічності у Хмельницькому муніципалітеті продемонстрували виконавчі органи. У місті вже кілька років як запроваджена система управління якістю (ISO). Втім, дотримуючись стандартів роботи, ці суб’єкти не додали у відкритості та підзвітності, і з лідерів рейтингу (у 2014 році були на четвертому місці) перейшли за середину – на 15-е місце.

Погіршилася ситуація з їхньою підзвітністю громаді, а саме: з оприлюдненням детальної інформації про фінансові ресурси органів місцевого самоврядування, які витрачаються на забезпечення діяльності виконавчих органів, та з публічним представленням інформації про виконання місцевого бюджету за попередній рік.

Рівень публічності керівника міської ради знизився з 63-х відсотків. Після складення повноважень хмельницьким міським головою Сергієм Мельником (у жовтні 2014 року обраний депутатом Верховної Ради України) виконувачем обов’язків міського голови став секретар міської ради Костянтин Чернилевський, який перед тим не зумів забезпечити навіть низького рівня публічності депутатського корпусу (було 33 %).

Наближення виборчої кампанії не підвищило рівнів прозорості, доступності та підзвітності виконувача обов’язків міського голови й депутатів, чия доля залежить саме від результатів виборів. Так, на офіційному веб-сайті міськради не оприлюднено декларацій депутатів та їхніх звітів за минулий рік, громада не має доступу до їхніх біографій. Міська рада не затверджувала графіка звітів депутатів, так і не зявилася інформація про приймальні переважної більшості обранців.

До речі, більшість із шістдесяти депутатів скликання 2010 – 2015 років брало участь у виборчій кампанії до місцевих рад у 2015 році. Проте обрані у Хмельницьку міську раду нового скликання лише дванадцять із них.

«Успадкувавши» недостатні показники публічності хмельницького міського голови, виконувач його обов’язків Костянтин Чернилевський додав своїх недопрацювань. На офіційному сайті муніципалітету так само не публікуються розпорядження головної посадової особи міста про призначення на посади керівників виконавчих органів. Також у вільному доступі немає детальної процедури запису на особистий прийом до міського голови, не передбачено можливості регулярних його зустрічей з ініціативними групами громадян, з іншими групами за інтересами. З «нового» – не оприлюднена на час дослідження інформація про вакансії керівних посад у департаментах, відділах та управліннях міськради.

Щоправда, дотримуючись принципів відкритості міського голови у взаємодії з членами територіальної громади, в. о. його обов’язків щомісяця здійснював прийом громадян у спеціально обладнаному приміщенні Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), практикував виїзні прийоми на базі ЖЕКів, навчальних чи медичних закладів тощо. Крім того, на веб-сайті діє функція дистанційного (електронного) звернення громадян, де можна подати пропозиції чи скарги відносно життєдіяльності міста, написати лист очільникові Хмельницького, а також звернутися у громадську приймальню міськради – функція «Подайте пропозицію чи скаргу щодо життєдіяльності міста» на головній сторінці сайту.

Виконувач обов’язків міського голови, як і сам міський голова за торішній досліджуваний період, не прозвітував про свою роботу, а також про роботу виконавчих органів на відкритій зустрічі перед територіальною громадою. Такі звіти продовжують підмінюватися коротким інформуванням на сайті ради або через ЗМІ про виконання загальноміських програм, здійснення державної регуляторної політики, відчуження майна тощо. Не розглядала цих звітів і утворена при міськвиконкомі навесні 2015 року нова Громадська рада. Звіт міського голови та виконавчих органів Хмельницької міської ради про роботу в 2014 році оприлюднено лише на сайті ради, а коментарі до нього – у міській комунальній газеті «Проскурів».

Індекс публічності виконавчих органів міської ради з показником у 58 % (торік було «задовільних» 65 %) відповідає низькому рівню публічності. Хмельничани мають можливість контактувати із заступниками міського голови. Інформація про місцезнаходження, номери засобів зв’язку подана на дошках оголошень у приміщеннях органів влади і комунальних установ. Доступна ця інформація й на веб-сайті міської ради, де також конкретизовано графік прийому громадян керівниками виконавчих органів та процедуру запису. Дуже дозовано представлені біографічні дані заступників міського голови, та навіть такої інформації немає про інших членів виконкому.

Анонси засідань виконавчого комітету оприлюднюються у щотижневих планах заходів управлінь, департаментів і відділів міської ради. Виконуються формальні вимоги до оприлюднення проектів регуляторних актів із відповідним аналізом регуляторного впливу. Річний план закупівель і зміни до нього оприлюднюються в розділі «Державні закупівлі».

Рішення про проведення земельних аукціонів містять інформацію про перелік земельних ділянок із зазначенням їхньої площі. Проте у таких повідомленнях бракує інформації про стартову ціну кожного лота, про умови користування земельною ділянкою і про особу, уповноважену укласти відповідний договір про користування.

Що стосується звітування виконавчих органів про свою роботу, то частково виконуються вимоги щодо інформування про виконання місцевого бюджету. Інформацію про виконання міського бюджету за 2014 рік із детальною структурою та обсягом видатків оприлюднено на веб-сайті ради поряд із рішеннями сесій про зміни та доповнення бюджету на 2015 рік. Проте немає інформації про виконання поточного бюджету за попередні квартали. Потребують серйознішого підходу звіти виконавчих органів про хід і результати відчуження комунального майна.

Судячи з публікацій комунальної газети «Проскурів», ряд виконавчих органів Хмельницької міської ради інформують про свою діяльність. Та дуже мало поточних звітів управлінь та відділів про результати роботи у 2014 році на сайті ради.

У Хмельницькому успішно діє Центр надання адміністративних послуг.

Депутатський корпус Хмельницької міської ради шостого скликання за рівнем публічності (34 %) суттєво поступається своєму керівникові та виконавчим органам. За 2015 рік депутати просунулися у напрямку публічності своєї діяльності лише на один відсоток. На веб-сайті ради про них можна було дізнатися мало: прізвища, імена й по-батькові, адреси місць їхньої роботи, номери стаціонарних телефонів (не всіх). У вільному доступі немає біографічних довідок про депутатів (дата народження, освіта, досвід роботи, сімейний стан, судимість), їхніх фотографій. Також не оприлюднено інформації про майновий стан представників міської громади, витрачання ними коштів на здійснення депутатської діяльності й виконання доручень виборців.

Також була наявна інформація про їхню партійність і належність до фракцій, але тільки станом на їх обрання. Інформація ж про зміни у складі фракцій розпорошена в інформаційних повідомленнях у стрічці новин.

Графік прийому виборців депутатами поширювався лише на три виборчих округи, де протягом досліджуваного року прийом вели восьмеро депутатів (на два більше, ніж у 2014 році).

Не зважаючи на те, що законодавством України передбачено, а Регламентом міської ради конкретизовано, що всі депутати не рідше одного разу на рік мають звітувати про свою роботу перед виборцями, на 2015 рік не був затверджений та оприлюднений графік такого звітування. На сайті ради вдалося виявити звіт за 2014 рік лише одного депутата – Словяна Воронецького (ВО «Батьківщина»).

Відсутній актуальний графік засідань усіх постійних депутатських комісій. Про засідання комісій ідеться в інформаційних повідомленнях у період підготовки до сесій. Протоколи засідань комісій публікуються як виняток із негативного правила тримати обговорення на них у таємниці.

В міській раді діє електронна система голосування, але інформація про реєстрацію депутатів на пленарних засіданнях і результати поіменних голосувань не оприлюднюються. Крім того, сайт не підтримує мультимедійності, і через нього не ведеться онлайн-трансляція засідань. А щоб громадянинові потрапити на пленарне засідання безпосередньо, він мусить не пізніше як за три дні до відкриття сесії подати заяву на ім’я секретаря ради.

На веб-ресурсі міської ради не систематизовано даних про підготовку та проведення громадських слухань. Інформація про винесені на них питання та про їх розгляд оприлюднюється у стрічці новин, яка швидко оновлюється. Немає окремих документів, які б регулювали та визначали процедуру проведення слухань, місцевої ініціативи тощо. Загальними рисами про них ідеться у Статуті територіальної громади, розробленому і прийнятому одним із перших в Україні – ще у 1997 році. Однак він суттєво застарів та не відповідає сучасним запитам. І в планах роботи Громадської ради при виконкомі міської ради лише напрацювання змін до цього документа.

Transparency?

CITY MAYOR60%

EXECUTIVE BODIES67%

DEPUTIES46%

Openness?

CITY MAYOR63%

EXECUTIVE BODIES71%

DEPUTIES44%

Accountability?

CITY MAYOR33%

EXECUTIVE BODIES39%

DEPUTIES0%

Leave a Reply