Rating of (Українська) Хмельницький 2018:

70.7%

Publicity Index

75%

City Mayor publicity

72%

Executive bodies publicity

66%

Publicity of council deputies

Summary:

Sorry, this entry is only available in Ukrainian.

Transparency?

CITY MAYOR86%

Information on the On City Mayor and His Activities?90%

(Українська) На офіційному вебсайті Хмельницької міської ради представлена інформація про повноваження міського голови, його біографічні відомості, за винятком партійної приналежності, а також фото Олександра Симчишина. Щоб подати звернення до міського очільника, можна скористатися спеціальною формою електронного звернення. 

На вебресурсі наявні гіперпосилання на декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру міського голови з 2015 до 2018 року, які розміщені на сайті НАЗК. Для порівняння під час минулорічного моніторингу гіперпосилань на декларації міського голови та інших посадовців на сайті не було. 

Як на офіційній вебсторінці міської ради, так і на дошці оголошень в приміщенні муніципалітету оприлюднено графік прийому громадян міським головою та процедуру запису. Відповідно до графіка міський голова приймає громадян кожну третю п’ятницю місяця з 10 до 13 години. Як засвідчила особиста перевірка міський голова дотримується визначеного часу прийомів. Водночас у приміщенні, де за графіком відбувається прийом громадян (вул. Гагаріна, 18), не вистачає місця для значної кількості охочих поспілкуватися з міським головою, людям доводиться чекати в черзі на вулиці, що створює незручності, особливо в холодно пору року. Окремого порядку прийому ініціативних груп громадян немає, оскільки як повідомили у відповіді на інформаційний запит, у міській раді вважають його запровадження недоцільним, проте прийом відбувається безперешкодно. 

Новини про діяльність міського голови оперативно розміщуються на вебсайті ради. В окремі дні на офіційній сторінці муніципалітету можуть опублікувати до 10 новин. Сам очільник міста активно комунікує з представниками медіа під час брифінгів, пресконференцій, неформальних зустрічей тощо. Цю позитивну практику ОПОРА фіксувала і під час минулорічного моніторингу.

Information On the City Mayor Units and HR Policy?76%

(Українська) На відміну від попереднього року, коли на сайті Хмельницької міської ради не було жодної інформації про радників міського голови, у 2018 році ситуація покращилась: нині на вебсайті можна ознайомитися з відомостями про штатних радників міського голови, проте дані про позаштатних радників чи помічників відсутні. Їх можна отримати, надіславши відповідний запит.

Із сайту міськради можна дізнатися, де навчався та працював штатний радник міського голови Ігор Олійник. Водночас немає інформації про те, у якій сфері діяльності його залучено. З інформаційного запиту стало відомо, що Олександр Симчишин має ще 12 позаштатних радників: Олександра Абаєва, Таїсу Антонову, Богдана Власюка, Романа Гавриленка, Тараса Козюка, Руслана Лещишина, Богдана Малінського, Олега Олексієнка, Сергія Толстіхіна, Назарія Чепка, Володимира Швеця та Ангеліну Кучерук.

Контактна інформація керівників структурних підрозділів міської ради – відділів, управлінь та департаментів – наявна у відповідному підрозділі розділу «Влада». Номери телефонів усіх працівників міської ради та підпорядкованих раді структур є у телефонному довіднику ради, який також розміщено в цьому розділі.

На вебресурсі міської ради відсутній загальний порядок заміщення вакантних посад. При проведенні таких конкурсів міська рада керується документами, розробленими профільними міністерствами, наприклад, наказом Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти».

Оголошення про наявні конкурси на заміщення вакантних посад  вчасно оприлюднюють на офіційному вебсайті міської ради та в газеті «Проскурів». Окремі  розпорядження міського голови про призначення на керівні посади службовців/заміщення вакантних посад наявні у вільному доступі. 

На сторінці міської ради можна переглянути протоколи та витяги з протоколів засідань конкурсних комісій. В деяких випадках інформація вичерпна, в інших – узагальнена. Наприклад, у протоколах не подано відповідей кандидатів на заміщення вакансій на запитання від членів комісії, зазначено лише, що «дана відповідь».

Basic Strategic (Conceptual) Documents of Municipality?87%

(Українська) На сторінці міської ради оприлюднено «Стратегію розвитку міста Хмельницького до 2025 року» та «План дій з реалізації Стратегії розвитку міста Хмельницького на 2017–2020 роки». Документи зі стратегії розвитку і «Програма економічного та соціального розвитку міста Хмельницького на 2019 рік» розміщені в розділі «Розвиток міста». 

Зміст плану стратегічного розвитку відповідає формальним вимогам: є інформація про результати SWOT-аналізу та основні тенденції регіонального розвитку, вказано пріоритети розвитку регіону, оперативні та стратегічні цілі, основні завдання, етапи та механізми їх реалізації, а також подано індикатори для оцінки результативності реалізації регіональної стратегії.

З Генеральним планом міста тепер можна ознайомитись на новоствореному сайті департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради. Формальних вимог до документа також дотримано: у вільному доступі як графічна, так і описова його частини. Минулоріч на вебсайті ради було оприлюднено лише описову частину документа.

У розділі «Бюджет» на сайті міськради розміщено рішення міської ради «Про бюджет міста Хмельницького на 2019 рік» з додатками, пояснювальною запискою та презентацією бюджету в форматі pdf. Інформація про бюджет міста є також на сайті «Відкритий бюджет». Попри наявність рішень про зміни до бюджету, відсутня зведена, з усіма змінами, редакція бюджету. Така ж ситуація спостерігалась і під час минулорічного моніторингу.

Система управління якістю (ISO) запроваджена, проте останній сертифікаційний аудит було пройдено ще у 2012 році, тому чинного сертифікату, який підтверджував би виконання вимог стандарту ISO 9001:2015 муніципалітет не має. 

У міській раді функціонує система електронних петицій. Пріоритетні напрямки розвитку сфери відкритих даних визначено в «Положенні про відкриті дані Хмельницької міської ради», затвердженому рішенням міської ради №20 від 11.04.2018 р. 

Regulatory Documents of Municipality?92%

(Українська) На вебсайті Хмельницької міської ради оприлюднено чинний «Статут територіальної громади м. Хмельницького», а також рішення «Про затвердження Програми бюджетування за участі громадськості (Бюджет участі) міста Хмельницького на 2017-2019 роки» та «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 21.09.2016 року №3 «Про затвердження Програми бюджетування за участі громадськості (Бюджет участі) міста Хмельницького на 2017-2019 роки», які регулюють процедуру громадського бюджету.

Лише частину розпоряджень міського голови оприлюднюють на вебресурсі ради. Наприклад, у червні 2019 року, як свідчить відповідь на інформаційний запит, міський голова підписав 105 розпоряджень, проте за пошуком у документах розміщених на сторінці ради, вдалося відшукати лише п’ять. Не публікують розпорядження, що стосуються направлення працівників міської ради у відрядження, нагородження, надання відпусток, покладання виконання обов’язків тощо. Водночас ті розпорядження, які доступні до перегляду оприлюднюють вчасно. 

Для зручності користувачів на сайті існує можливість пошуку документів за різними критеріями – датою, назвою документа, словами з тексту тощо.

«Положення про відкриті дані Хмельницької міської ради», проєкт якого ОПОРА фіксувала під час попереднього моніторингу, нині затверджене (рішення міської ради №20 від 11.04.2018 р.), доступне для завантаження на сайті муніципалітету та враховується в роботі ради.

Хмельницька міська рада та її структурні підрозділи використовують систему електронних закупівель «PROZORRO» та «PROZORRO.Продажі». Хоча минулого року лише 37% закупівель міськради відбувалися через «PROZORRO». У відповідь на запит у міськраді повідомили, що у системі «PROZZORRO.Продажі» лоти виставляли управління комунального майна та управління торгівлі Хмельницької міської ради, МКП «Хмельницьктеплокомуненерго», КП «Парки і сквери міста Хмельницького», КП «Хмельницькбудзамовник», КП «Південно-Західні тепломережі», Спеціалізоване КП «Хмельницька міська ритуальна служба», МКП «Хмельницькводоканал».

EXECUTIVE BODIES73%

Information on Executive Bodies and Their Heads?77%

(Українська) У хмельницького міського голови четверо заступників. Їхні короткі біографічні відомості, фото, інформацію про освіту, контакти, графік особистого прийому, повноваження та гіперпосилання на декларації про майно та доходи оприлюднено на офіційному сайті міської ради. Треба зазначити, що під час минулорічного моніторингу міськрада не оприлюднювала декларацій посадовців. Утім, як і минулого року, не вистачає відомостей про сімейних стан посадовців та судимість.

Графік прийому заступників міського голови та інформацію про процедуру запису розміщено також у розділі «Звернення громадян».

Наявні дані майже про всіх керівників структурних підрозділів міської ради (на момент моніторингу не було фото двох посадовців; взагалі відсутні відомості про чотирьох керівників із 38). Згідно з відомостями на сторінці муніципалітету його структуру утворюють 17 відділів, 18 управлінь, 2 департаменти та служба у справах дітей. Контакти усіх працівників структурних підрозділів міської ради є також у телефонному довіднику, оприлюдненому на сайті.

Гіперпосилання на положення про відділи, управління та департаменти, у яких визначено повноваження і функції структурних підрозділів, частково розміщено на їхніх сторінках, як, наприклад, лінки на рішення про затвердження положень фінансового управління, відділу сприяння діяльності депутатам та двох департаментів. Положення про інші відділи та управління доводиться шукати в рішеннях міської ради, тож гіперпосилання на них слід додати на сторінки підрозділів.

Інформацію про підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління міської ради, розміщено в розділі «Комунальні підприємства». Так, у цьому розділі наявні відомості про 39 комунальних підприємств міста (минулого року – про 36): їхні контактні дані, графік роботи, опис основних напрямків діяльності, біографії керівників, фінансові звіти тощо. 

Єдиного переліку установ і організацій інших сфер, наприклад, освіти, культури, не створено. Таку ж ситуацію ОПОРА фіксувала і під час минулого моніторингу. Перелік таких установ та інформацію про них можна знайти на сайтах профільних управлінь та департаментів, гіперпосилання на які є на сайті міської ради.

Information on the City Council Executive Committee?82%

(Українська) На вебсайті Хмельницької міської ради оприлюднено інформацію про адресу, номери засобів зв’язку керуючої справами виконавчого комітету, відомості про персональний склад виконкому, біографічні дані та фотографії членів виконавчого комітету.

Наразі до складу виконкому міської ради входить 14 осіб, з-поміж яких сам міський голова, четверо його заступників, керуюча справами виконавчого комітету, секретар міської ради. Повноваження виконавчого комітету визначено в «Регламенті роботи виконавчих органів Хмельницької міської ради», оприлюдненому на вебсторінці муніципалітету.

Розміщені на сайті плани засідань виконавчого комітету не відповідають реальним датам. Місце та час засідань, як правило, можна дізнатися із порядку денного, який оприлюднюють за день-два до засідання або ж, в деяких випадках, у день засідання.

Resolutions and Documentation of Executive Bodies?88%

(Українська) На вебсторінці Хмельницької міської ради оприлюднюються майже всі рішення виконавчого комітету, окрім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом. На відміну від практики, зафіксованої під час минулорічного моніторингу, коли рішення виконкому розміщували на сайті із запізненням у 1-2 дні, тепер оприлюднення відбувається вчасно. Водночас, публікуючи проєкти порядку денного засідань виконкому, міська рада продовжує практику минулого року і робить це із запізненням, за день-два до засідання, іноді в день засідання. 

Дотримано вимог до оприлюднення плану діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів на наступний календарний рік. Публікуються повідомлення про оприлюднення проєктів регуляторних актів. Проєкти регуляторних актів із відповідним аналізом регуляторного впливу вчасно оприлюднюються в розділі «Проєкти на обговорення». Рішення про набуття чинності регуляторним актом та його зміст друкують в газеті «Проскурів». 

Річні плани закупівель і зміни до них міська рада оприлюднює в окремому розділі на вебсайті. Для пошуку та аналізу закупівель користувач може сортувати дані за типом процедури (наприклад, допорогові закупівлі, відкриті торги), кодом ЄДРПОУ чи найменуванням замовника, кодом класифікатора, очікуваною вартістю тощо, а також переглядати інформацію за конкретні роки. Відомості розміщують також на сайті prozorro.gov.ua. 

На вебсайті ради в розділі «Тарифи», є гіперпосилання на розділи на сайтах комунальних підприємств, де розміщено здебільшого актуальну інформацію про тарифи, формули для їх розрахунку. Останнє оновлення відомостей про тарифи на комунальні та транспортні послуги в місті на сайті датоване 25 вересня 2019 року. Водночас на сторінці міськради немає даних про пільги для різних категорій населення. 

Новою для Хмельницької міської ради є практика оприлюднення укладених муніципалітетом договорів на міському порталі відкритих даних «MyCity». Так віднедавна тут публікують перелік укладених договорів, інші правочини, додатки, додаткові угоди та інші матеріали до них у форматі відкритих.

На сайті ради розміщено програму соціально-економічного розвиту міста на короткостроковий період з додатками та місцеві цільові програми, які фінансуються з місцевого бюджету. Це дві програми у сфері екології та пожежної безпеки, 10 у сфері економіки та енергоменеджменту, дві стосуються електронного врядування та правової освіти, 11 – житлово-комунальної галузі, 2 – ЗМІ, 4 – культури та спорту, 2 – освіти, 5 – охорони здоров’я та соціального захисту, 6 програм підтримки, зокрема військових та силових структур. Загалом у Хмельницькому чинними є 52 міські програми.  

Система пошуку інформації на вебсайті ради потребує доопрацювання, оскільки неможливий контекстний пошук по всій базі, можна користуватися лише пошуком за документами.

Municipal Property and Land of Municipality?55%

(Українська) Інформацію про проведення земельних торгів на вебсайті Хмельницької міської ради публікують із зазначенням усіх необхідних даних (переліку земельних ділянок, стартової ціни кожного лота, умов користування земельною ділянкою, особи, уповноваженої укласти відповідний договір). Так, із вебсторінки муніципалітету та місцевих ЗМІ відомо, що в грудні 2018 року міська рада виставляла на продаж права на 4 земельні ділянки у місті Хмельницькому, а в червні 2019 року – на 8 лотів. Про результати червневих торгів повідомили на сайті, зазначивши, що було продано право оренди лише на одну земельну ділянку з восьми, а повторний аукціон планується провести наприкінці 2019 року. Загалом результати земельних торгів на вебсайті ради оприлюднюють несистематично.

У місті створено службу містобудівного кадастру, проте містобудівний кадастр не функціонує. Як повідомили в департаменті архітектури, містобудування та земельних ресурсів, положення про службу містобудівного кадастру, у повноваженнях якої – ведення кадастру, підготовлено та перебуває в процесі обговорення і затвердження.

Необхідні для оприлюднення набори даних, що їх на час попереднього моніторингу не було на сторінці міської ради, у 2018 році муніципалітет почав розміщувати на своєму сайті та на міському порталі відкритих даних «MyCity». Як свідчать дати оновлення баз, дані актуальні.

Так, наразі на сайті наявний перелік нежитлових приміщень комунальної власності (не у форматі відкритих даних), але окремий розділ, створений для розміщення переліку незадіяних земельних ділянок, на момент моніторингу був порожній. На порталі «MyCity» наповнюється перелік об’єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (з даними про умови передачі об’єктів в оренду); реєстр боргових зобов’язань суб’єктів господарювання комунальної власності територіальної громади; перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту, та маршрути перевезення; перелік розповсюджувачів реклами, що отримали дозвіл на розміщення зовнішньої реклами; наявна інформація про рекламні засоби. З розкладом руху громадського транспорту можна ознайомитися на сайті міськради.

Водночас на момент моніторингу муніципалітет не оприлюднив на порталі переліку земельних ділянок, що пропонуються для здійснення забудови; актуальних списків власників/орендарів місцевих земельних ділянок; зведених відомостей щодо транспортних засобів, які обслуговують пасажирські автобусні, тролейбусні та трамвайні маршрути.

Не змінилася з минулого року ситуація щодо створення наглядових рад унітарних комунальних підприємств. Попри запит громадськості, проведені обговорення і наявні напрацювання, відповідне рішення не прийняте. Можна припустити, що причиною є суперечності в баченні складу і повноважень таких рад у представників громади та керівництв міста. Так само не приймалося рішення про перевірку незалежними аудиторами річної фінансової звітності комунальних підприємств. Відповідних рішень досі не прийнято.

DEPUTIES78%

Information on the City Council Deputies?90%

(Українська) Депутатський корпус Хмельницької міської ради не має окремого сайту. Їх перелік в алфавітному порядку розміщено на вебсайті міської ради у розділі «Влада». У профайлі кожного депутата наявні його/її біографічні відомості та фото, межі округу, номер телефону (у більшості обранців, у деяких випадках – контакти помічників). Проте у 8 з 41 депутата взагалі не вказано контактів. Крім того, у профайлах відсутні адреси електронної пошти. Цього року, на відміну від попереднього, на сторінках місцевих обранців можна побачити гіперпосилання на декларації про майно, доходи і видатки фінансового характеру депутатів.

У 2018 році з’явилася мапа виборчих округів Хмельницького, лінк на яку розміщено над переліком депутатів.

Наявна інформація про права та обов’язки депутатів міської ради (у Регламенті міської ради), з графіком прийому громадян (дні, години та місце прийому) депутатами міської ради можна ознайомитися у їхніх профайлах. Немає інформації про час прийому мешканців округу в депутата Руслана Афійчука.

Structure and Work Organization of the Representative Body of Local Self-Government?82%

(Українська) У вільному доступі на вебсайті Хмельницької міської ради є Регламент роботи міської ради і положення про роботу постійних комісій. Наразі в міськраді сформовано шість депутатських комісій: комісія з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища; з питань охорони здоров’я, соціальної політики, гуманітарних питань та розвитку громадянського суспільства, свободи слова та інформації; з питань планування, бюджету, фінансів та децентралізації; з питань регламенту, депутатської діяльності, антикорупційної політики, забезпечення правопорядку та зв’язку з військовими частинами; з питань роботи житлово-комунального господарства, приватизації та використання майна територіальної громади міста; з питань соціально-економічного розвитку, інвестиційної політики та дерегуляції. Інформація про склад постійних депутатських комісій наявна у відповідному розділі, проте немає даних про зміни у складі комісій. Посилання на графіки засідань постійних депутатських комісій розміщують при оприлюдненні порядків денних засідань сесії. Це ускладнює пошук, тож доцільним було б створення окремого підрозділу на сайті ради.

На вебсайті муніципалітету є інформація про повноваження секретаря ради, його біографічні дані, гіперпосилання на декларації про майно, доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру. Графік особистого прийому секретаря ради розміщено у розділі «Звернення громадян», а адресу електронної пошти – у телефонному довіднику на сайті ради. 

На вебсайті оприлюднена актуальна інформація про склад депутатських фракцій. Нині у міській раді наявні п’ять фракцій (ВО «Свобода», політичної партії «За конкретні справи», ВО «Батьківщина», політичної партії «Поруч», «Об’єднання «Самопоміч») та дві депутатські групи («Рівні можливості» та «Системні зміни задля сталого розвитку міста Хмельницького»). Попри зміни, які відбувалися у фракціях (наприклад, у березні 2018 року до фракції ВО «Батьківщина» перейшло п’ятеро представників фракції «Об’єднання «Самопоміч»), проте прослідкувати перехід через сайт немає можливості.

Представлені відомості про перелік та межі округів, у яких обрані депутати міської ради: як у профайлах депутатів, так і на мапі округів, лінк на яку розміщено над переліком депутатів.

Функції секретаріату ради виконує відділ сприяння діяльності депутатів. Контакти відділу, а також положення про відділ оприлюднено на сайті ради.

City Council Plenary Sessions?70%

(Українська) Розпорядження міського голови про скликання чергових сесій розміщують на вебсайті ради  не пізніше, ніж за 10 днів, а позачергових – за день до сесії. Більшість проєктів рішень оприлюднюються вчасно, однак є такі, які оприлюднюють за два тижні до засідання чи менше. Наприклад, проєкт рішення «Про визначення місця складування, збереження та використання ґрунту», який розглядали під час сесії 17 квітня, оприлюднили 3 квітня.

У Хмельницькій міській раді діє електронна система голосування. Інформацію про реєстрацію депутатів на пленарних засіданнях можна дізнатися із протоколів засідань або під час трансляції. Результати поіменних голосувань окремо по кожному питанню порядку денного публікуються на сторінці ради в день голосування.

На вебсайті ради та в електронних ЗМІ відбувається онлайн-трансляція пленарних засідань міської ради. Відеозаписи засідань доступні на YouTube-каналі міської ради.

Процедуру врегулювання конфлікту інтересів визначено в Статуті територіальної громади, де зазначено, що у разі, якщо на розгляд сесії міської ради або її виконавчих органів винесене питання, яке породжує у міського голови, депутата міської ради, члена виконавчого комітету, посадової особи місцевого самоврядування конфлікт інтересів, ці особи зобов’язані публічно заявити про такий конфлікт інтересів або письмово повідомити про це головуючому на пленарному засіданні сесії міської ради, на засіданні виконавчого комітету чи голові відповідної постійної або тимчасової контрольної комісії міської ради, який інформує про це присутніх перед розглядом проєкту рішення. В раді існує практика повідомлення депутатами про конфлікт інтересів.

Міська рада не має етичного кодексу, дія якого поширювалася б також і на депутатів ради. Посадовці керуються розпорядженням міського голови від 28.02.2011 року №72-р «Про затвердження Правил поведінки посадових осіб виконавчих органів міської ради», які не поширюються на депутатів. У Регламенті міської ради зазначено, що депутати, здійснюючи депутатські повноваження, зобов’язані дотримуватись правил етики, визначених статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та безпосередньо Регламентом.

Regulatory Legal Acts and Other Documents by the City Council?100%

(Українська) Як і попереднього року, міська рада вчасно оприлюднює всі рішення, прийняті на пленарних засіданнях, а також протоколи всіх засідань ради та усіх засідань постійних депутатських комісій. Рішення сесій можна переглянути у спеціальному підрозділі розділу «Документи» на сайті міськради, доступний пошук за номером сесії. Так само в окремих розділах публікують протоколи сесійних засідань, засідань постійних комісій.

Ані цього року, ані попереднього Хмельницька міська рада не приймала рішення, яке регулює розмір депутатських фондів на виконання повноважень та процедуру їх використання. Програми матеріальної депутатської допомоги в міськраді немає.

Депутатські запити на сайті муніципалітету не оприлюднюють.

Openness?

CITY MAYOR69%

Public Participation?69%

(Українська) Міський голова регулярно проводить особистий прийом громадян за визначеним графіком і адресою. Відповідно до графіка, розміщеного на вебсайті Хмельницької міської ради, на час моніторингу потрапити на прийом до Олександра Симчишина можна було кожної третьої п’ятниці місяці з 10:00 до 13:00 години. Постійно здійснюється прийом об’єднань громадян, зокрема організацій з громадянського сектору. Як повідомили у міській раді, виїзних прийомів у 2018 році міський голова Хмельницького не проводив.

Мешканці міста можуть здебільшого легко та без додаткових перешкод записатися на прийом до міського голови. Час очікування на прийом не перевищує 30 днів і дозволяє мешканцям оперативно комунікувати безпосередньо з міським головою. Проте доступ до приміщення міської ради осіб з інвалідністю обмежений.

Міський голова активно використовує для спілкування з мешканцями міста сучасні інформаційно-комунікаційні технології, зокрема Facebook. І хоча під дописами практично немає відповідей міського голови на коментарі, перевірка засвідчила, що очільник міста відповідає на звернення у месенджері. У міській раді створена та функціонує «гаряча лінія», яка має добру репутацію серед містян, можна оформити звернення до мера за допомогою спеціальної електронної форми.

Міський очільник впродовж року ініціював громадські обговорення та дослідження громадської думки, зокрема відкриті опитування, що стосуються питань місцевого значення, які оприлюднені на сайті міськради: «Як часто ви готові використовувати велосипед у повсякденному житті?», «Чи подобається вам нова версія вебсайту Хмельницької міської ради?», «За що хмельничани люблять своє місто?», «Яке нагальне питання життя громади міста Ви вважаєте першочерговим для вирішення?», «Наскільки оперативно комунальні служби міста реагують на виклики хмельничан?».

У відповідь на запит в міській раді повідомили, що з ініціативи міського голови в 2018 році відбулося 19 консультацій з громадськістю у формі публічного громадського обговорення. До прикладу, 7 березня у приміщенні міської ради проведено публічні консультації про доцільність створення молодіжного центру в Хмельницькому» (взяли участь 25 осіб), 28 вересня 2018 року відбулось громадське обговорення проєкту реконструкції парку ім. Чекмана (присутні 35 осіб) та інші. 

При міському голові наявні дорадчо-консультативні органи (громадська рада і спеціалізовані робочі групи), однак вони здебільшого суттєво не впливають на прийняття рішень. Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.06.2019 № 537 громадську раду на 2019-2010 роки затверджено у складі 55 осіб. Як правило, це керівники та члени різноманітних громадських об’єднань – як таких, що провадять активну діяльність, так і маловідомих.

За налагодження співпраці з організаціями громадянського суспільства у міській раді відповідає управління організаційно-інформаційної роботи та контролю, оскільки не має окремого підрозділу.

EXECUTIVE BODIES80%

Public Participation?66%

(Українська) У статті 145 Статуту територіальної громади м. Хмельницького зазначено, що мешканці міста мають право брати участь у засіданнях виконавчого комітету при розгляді питань, пов’язаних з їх конституційними правами, забезпечення яких віднесено до компетенції місцевого самоврядування. Для реалізації цього права особи, що виявили бажання взяти участь у засіданні, мають подати заяву на ім’я керуючого справами виконавчого комітету не пізніше ніж за два дні до засідання. На практиці ж існує вільний доступ як до засідань виконкому, так і до приміщень ради (кабінетів управлінь, департаментів). Як правило, попри наявність охоронця на вході до муніципалітету, потрапити до кабінетів посадовців можна безперешкодно. 

У Статуті територіальної громади також врегульовано порядок проведення громадських слухань. У статті 82 зазначено: «Громадські слухання проводяться на засадах добровільності, відкритості, прозорості, свободи висловлювань, політичної неупередженості та з обов’язковим розглядом пропозицій, поданих під час їх проведення. Ніхто не може бути примушений до участі або неучасті в громадських слуханнях. Громадські слухання мають відкритий характер. Кожен може взяти участь у громадських слуханнях. Кожен має право виступити на громадських слуханнях в порядку, встановленому на слуханнях. Під час ініціювання, підготовки, проведення, а також після проведення громадських слухань, не може чинитися перешкод для діяльності представників засобів масової інформації. Громадські слухання відбуваються у відкритому режимі, може проводитись їх вебтрансляція та аудіозапис. Кожен учасник громадських слухань має право робити аудіо-, відеозапис. Засоби масової інформації мають право вести пряму відео- чи радіотрансляцію».

Є також вичерпна інформація про інші механізми громадської участі – місцеву ініціативу, загальні збори громадян. Однак на практиці ці інструменти участі громадян у місцевому самоврядуванні використовуються в Хмельницькому значно рідше, ніж громадські слухання.

Повідомлення про проведення громадських слухань оприлюднюються здебільшого із запізненням, менш ніж за два тижні, а іноді за день до слухань. Інформація про проведені громадські слухання публікується в розділі «Взаємодія з громадськістю», але не завжди це протокол, частіше – звіти (коротка інформація про результати обговорень).

Окремі структурні підрозділи міської ради мають консультативно-дорадчі органи. До прикладу, молодіжну громадську раду було створено при управлінні молоді та спорту, художню громадську раду – при управлінні культури і туризму, функціонувала громадська рада і при департаменті освіти та науки. Однак такі ради у Хмельницькому не засвідчили своєї ефективності: вони рідко збираються та не мають впливу на ухвалення важливих рішень.

Access to Public Information?83%

(Українська) На офіційному вебсайті Хмельницької міської ради наявний окремий розділ «Публічна інформація», є реєстр публічної інформації, зразки запитів на отримання публічної  інформації від різних суб’єктів, оприлюднений порядок оскарження рішень (дій чи бездіяльності) розпорядників інформації. Проте немає рубрики із найчастіше запитуваною інформацією.

На сайті є спеціальна онлайн-форма для подання запиту. Запит на інформацію можна подати всіма можливими способами. У міській раді дотримуються термінів на надання відповіді на запит і не зловживають можливістю продовжити термін на підготовку відповіді.

Система навігації на сайті потребує доопрацювання, особливо вона незручна для недосвідчених користувачів. Пошук доступний лише в базі документів, натомість контекстний пошук відсутній. Окремі розділи невпорядковані, інформація дублюється або ж розміщена нелогічно. Наприклад, попри наявність розділу «Розвиток міста», де оприлюднено програми розвитку, місцеві цільові програми розташували підрозділом у розділі «Влада». Масштабування шрифтів на сайті на практиці недостатнє і не допоможе людям зі слабким зором ознайомитися з необхідною інформацією.

Розмір витрат на копіювання та друк відповіді на запит обсягом більше 10 сторінок не перевищує 0,1 % розміру мінімальної заробітної плати (А4) і відповідно до рішення виконавчого комітету «Про встановлення розмірів фактичних витрат на копіювання та друк документів» становить 0,33 грн. Виконавчі органи не стягують понаднормовою плати за копіювання, друк відповіді на запит. Для роботи з документами відведено спеціальні місця, надається можливість копіювати документи. 

У межах моніторингу до структурних підрозділів міської ради різними способами було направлено 23 інформаційні запити. Строк надання відповіді на один запит відтермінували, щоб оприлюднити у цей час запитувану інформацію на сайті, на всі інші запити відповідь надано вчасно і по суті. 

У 2018 році розпочав роботу міський портал відкритих даних «MyCity», де інформація оприлюднюється у відповідних форматах. Поява ресурсу суттєво вплинула на рівень відкритості місцевої влади. Станом на вересень 2019 року на порталі наявні 64 набори даних у таких категоріях: міська влада; бізнес; економіка; земля, архітектура, будівництво; житлово-комунальне господарство; транспорт, перевезення; соціальний захист, освіта; охорона здоров’я; культура, туризм, спорт; місця розташування. Однак не всі обов’язкові до оприлюднення набори даних розміщено на порталі (немає переліку земельних ділянок, що пропонуються для здійснення забудови; актуальних списків власників/орендарів місцевих земельних ділянок). Не заповнена категорія «Екологія».

Administrative Services?86%

(Українська) У Хмельницькому створено та діє Центр надання адміністративних послуг. Головне приміщення управління адміністративних послуг Хмельницької міської ради розташоване на вулиці Соборній, проте працюють ще дві філії – на вулицях Грушевського та Пилипчука. ЦНАП у Хмельницькому надає 218 видів адміністративних послуг. Доступ до Центру вільний, проте через значну кількість клієнтів, особливу на вул. Грушевського, часто можна спостерігати черги.

ЦНАП має вебсайт, що містить інформацію про порядок надання відповідних АП, режим доступу до приміщення, де здійснюється прийом суб’єктів звернень, наявність сполучення громадського транспорту. Наявне гіперпосилання на «Електронний сервіс з питань видачі витягів Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а також зазначено телефонний номер «гарячої лінії».

Розміщено інформацію про послуги, що їх надають виконавчі органи Хмельницької міської ради. На вебсайті та інформаційних стендах оприлюднені інформаційні картки про порядок отримання кожної окремої адміністративної послуги, у яких зазначено законодавче забезпечення, умови та строки отримання послуги.

Прийом громадян проводиться не менше 6 днів на тиждень та 7 годин на день, без перерви на обід; не менше двох днів на тиждень здійснюється прийом до двадцятої години. У ЦНАП існує процедура попереднього запису, організовано електронну чергу. Проте немає можливості отримувати адміністративні послуги онлайн.

У приміщенні центру безоплатно поширюються довідково-інформаційні матеріали про адміністративні послуги, облаштовані інформаційні стенди із зразками відповідних документів, наявні зразки бланків для заповнення. Інформацію про послуги можна отримати за допомогою засобів телекомунікації у інформаційно-консультаційному секторі, телефонний номер якого вказано на сайті Центру. 

У приміщенні ЦНАП розміщено скриньки для оцінювання якості надання адміністративних послуг.

У структурі виконавчих органів міської ради немає установи, яка б надавала безоплатну первинну правову допомогу. Водночас необхідність у створенні такої установи є сумнівною, оскільки в місті, неподалік ради, працює Хмельницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у повноваження якого входить також надання первинної правової допомоги.

DEPUTIES80%

Public Participation?80%

(Українська) Громадяни можуть вільно і безперешкодно (без попередньої реєстрації) бути присутніми на пленарних засіданнях Хмельницької міської ради. Процедура, яка дозволяє мешканцям виступати  на пленарних засіданнях міської ради, відносно проста: якщо громадянин має намір виступити перед депутатами з приводу окремого обговорюваного питання, то він повинен попередньо поінформувати про це головуючого на пленарному засіданні сесії ради, голову постійної чи тимчасової контрольної комісії. За умови прийняття процедурного рішення про надання слова запрошеному, головуючий надає йому слово для виступу. 

У Регламенті міської ради зазначено, що засідання постійних комісій ведуться відкрито. Громадяни можуть відвідувати засідання усіх депутатських комісій без попередньої реєстрації. На практиці не зафіксовано перешкоджання громадянам бути присутніми на засіданнях постійних комісій.

Доступ осіб з інвалідністю до приміщень міської ради, зокрема тих, де відбуваються пленарні засідання (сесійна зала розташована на другому поверсі), прийом громадян, обмежений. Попри наявність пандуса при вході до будівлі міської ради, подальший рух осіб з інвалідністю, які користуються візками, неможливий через наявність сходів та відсутність ліфта. Непристосованість будівлі до потреб осіб з інвалідністю зумовлена її віком: будинок збудовано в 1904 році, тоді в  приміщенні працювало Олексіївське реальне училище. 

На вебсторінці ради представлено графіки прийомів 40 з 42 депутатів міської ради. Як правило, місцеві обранці проводять по два прийоми громадян на місяць (19 депутатів), один депутат приймає постійно на своєму робочому місці. Найчастіше прийоми виборців відбуваються у навчальних та позашкільних закладах: 15 хмельницьких депутатів проводять прийоми у школах, ліцеях, закладах позашкільної освіти. Більшість депутатів міської ради особисто проводять регулярний прийом виборців у визначений час та у відведеному місці, водночас у період моніторингу було зафіксовано випадки, коли прийоми не відбувалися.

Порядок проведення громадських слухань, місцевої ініціативи, загальних зборів громадян врегульовано у Статуті територіальної громади м. Хмельницького, натомість детально не визначено порядок утворення та функціонування консультативно-дорадчих органів ради. 

Так, члени територіальної громади міста Хмельницького мають право ініціювати розгляд у міській раді в порядку місцевої ініціативи будь-якого питання, віднесеного законом до відання місцевого самоврядування у порядку, встановленому цим статутом. Місцеві ініціативи є однією із форм безпосередньої участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування. Місцева ініціатива може бути ініційована та внесена безпосередньо членами територіальної громади міста Хмельницького, які досягли 16 років. Для ініціювання розгляду у міській раді питань у порядку місцевої ініціативи члени територіальної громади створюють ініціативну групу, у складі не менше 5 осіб, зареєстрованих у межах міста Хмельницького, про що подають до міської ради заяву, підписану усіма членами ініціативної групи. 

Ще однією формою безпосередньої участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування є загальні збори (конференції) громадян за місцем проживання. Рішення загальних зборів (конференції) враховуються Хмельницькою міською радою, її виконавчим комітетом та іншими виконавчими органами, їх посадовими особами у своїй діяльності. Загальні збори скликаються за місцем проживання громадян (мікрорайону, житлового комплексу/масиву, вулиці, кварталу, будинку або іншої території) для обговорення і прийняття рішень з питань місцевого значення.

Проте найпопулярнішою і найбільш дієвою в місті формою участі громадян в місцевому самоврядуванні є громадські обговорення.

Депутати розглядають на засіданнях ради електронні петиції, які набрали необхідну кількість голосів мешканців територіальної громади. Як свідчить інформація на сайті муніципалітету, в 2018 році міська рада розглянула 8 електронних петицій, 6 з яких відхилила, одну взяла до відома (щодо створення дитячого майданчика по вул. П. Скоропадського, Хутір Швейцарія, Мікрорайон Дубове) і одну підтримала («Відмова від маршруток»).

Як і в 2017, у 2018 році депутати Хмельницької міської ради не ініціювали громадських обговорень з актуальних місцевих проблем, про що повідомили у відповідях на інформаційні запити.

Accountability?

CITY MAYOR58%

Financial Resources of Municipality?100%

(Українська) На вебсайті Хмельницької міської ради можна ознайомитись із рішенням тридцятої сесії міської ради №3 від 17.04.2019 р. «Про затвердження звіту про виконання міського бюджету за 2018 рік», додатками до нього, пояснювальною запискою та презентацією. Упродовж року на сайті ради тричі оприлюднювали рішення міської ради про зміни до бюджету міста: від 12.04.2018 року, від 11.10.2018 року та від 18.12.2018 року.

Інформація про використання публічних коштів структурними підрозділами міськради розміщена на сайті ради та на порталі spending.gov.ua.

На відміну від попереднього року, на вебресурсі ради оприлюднено відомості про перелік та ставки місцевих податків і зборів. Інформацію розміщено в розділі міських новин, а також у рішеннях міської ради. Її легко знайти пошуком, хоча для зручності користувачів можна створити окремий пункт меню на сайті міськради.

Report on the City Mayor’s Performance?51%

(Українська) На вебсайті міської ради доступні для ознайомлення звіт про виконання програми економічного та соціального розвитку міста, а також звіти про виконання місцевих цільових програм (під час минулорічного моніторингу були наявні лише окремі з них). 

Звіт про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами ради за 2018 рік на сайті міськради оприлюднили лише після надходження відповідного запиту. 

У Хмельницькому не запроваджено практику звітування міського голови перед радою про роботу виконавчих органів. Звітування не відбувалося ні в 2017, ні в 2018 році, оскільки, як пояснюють у відповідях на інформаційні запити, не було такої вимоги від депутатів. 

Так само послідовно не звітує Олександр Симчишин про свою діяльність на відкритій зустрічі перед громадою. При цьому звіти міського голови постійно оприлюднюють у місцевих ЗМІ та на вебсайті муніципалітету.

Процедуру звітування врегульовано в Регламенті Хмельницької міської ради де зазначено, що «міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. Інформація про проведення зустрічі розміщується на офіційному сайті міської ради, у засобах масової інформації не пізніше ніж за 7 днів до проведення заходу».

EXECUTIVE BODIES59%

Reporting on Performance of the Council Executive Bodies?40%

(Українська) У Статуті міста визначено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування, які підзвітні, підконтрольні та відповідальні перед територіальною громадою, періодично, але не менш як два рази на рік інформують населення міста про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення та звітують перед територіальною громадою про свою діяльність. 

Однак не всі виконавчі органи Хмельницької міської ради звітують про свою діяльність безпосередньо перед територіальною громадою. Поширена практика звітування один раз на рік перед визначеною аудиторією та оприлюднення текстових звітів на сайтах самих структурних підрозділів. Так, наприклад, переглянути звіти управлінь молоді та спорту, культури і туризму, архітектури та містобудування можна саме на їхніх сайтах. Управління з питань реєстрації розмістило звіт за 9 місяців 2018 року на сайті муніципалітету, водночас управління праці і соціального захисту населення звітує на своєму сайті двічі на рік. Звітів інших управлінь немає у відкритому доступі.

На вебсторінці міськради можна ознайомитися з фінансовими звітами управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів і управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста. Крім того, про діяльність структурних підрозділів міської ради звітує міський голова у своєму річному звіті, який оприлюднюють на сайті муніципалітету.

На вебсайті ради публікують звіти про виконання програм економічного та соціального розвитку міста, звіти про хід виконання цільових програм. При цьому оприлюднюються як заключні, так і проміжні (за півріччя, рік) звіти. 

Звіти про хід та результати відчуження комунального майна на сайті відсутні. Як повідомили в управлінні комунального майна Хмельницької міської ради, інформація про стан виконання рішень сесій Хмельницької міської ради з питань приватизації надається до відділу сприяння діяльності депутатам, а відомості про результати продажу об’єктів приватизації міської комунальної власності розміщуються на сайті Хмельницької міської ради (в розділі «Конкурси. Аукціони. Оренда»). 

Попри наявність відповідного розділу, на сайті ради не розміщують вичерпних звітів щодо розгляду запитів на публічну інформацію. Можна припустити, що це пов’язано з тим, що ресурс міської ради ще відносно новий, тож з часом відповідна інформація з’явиться.

Financial Resources of Municipality?100%

(Українська) На вебсайті Хмельницької міської ради оприлюднено детальну інформацію про структуру та обсяг видатків місцевого бюджету, зокрема щомісячне виконання видаткової та дохідної частини бюджету з вказівкою розпорядників. Публікуються квартальні звіти про виконання місцевого бюджету (на момент моніторингу був відсутній звіт за третій квартал 2018 року). Як додаток до рішення «Про бюджет міста Хмельницького на 2019 рік» розміщено кошторис доходів та видатків цільового фонду Хмельницької міської ради.

У 2019 році в місті запровадили практику публічного представлення інформації про виконання місцевого бюджету за попередній рік (представлення звіту за 2018 рік відбулось 22 лютого 2019 року). Звітування у такому форматі пройшло вперше і є однією з вимог бюджетного регламенту, який було ухвалено Хмельницькою міською радою.

Як і в попередній рік, на сайті міської ради наявний звіт про виконання фінансових планів комунальних підприємств, є гіперпосилання на сайти комунальних підприємств, де можна ознайомитись з їхніми фінзвітами, проте немає звітів виконавчих органів про хід та результати відчуження комунального майна, інформації про використання публічних коштів під час будівництва, ремонту та реконструкції об’єктів дорожньої інфраструктури та хід виконання проєктів. 

На вебсторінці міської ради наявні фінансові звіти за 2018 рік управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, а також управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста.

Regulatory Policy?100%

(Українська) Звіти про відстеження результативності регуляторних актів публікуються на вебсайті Хмельницької міської рад текстовому форматі у розділі «Регуляторна політика». Така ж практика була зафіксована і під час минулорічного моніторингу.

DEPUTIES24%

Reporting on Performance Results?24%

(Українська) Питання звітування постійних депутатських комісій Хмельницької міської ради не врегульовано ані в Статуті територіальної громади, ані в регламенті міської ради. Однак у «Положенні про постійні комісії Хмельницької міської ради» зазначено, що постійні комісії «мають право періодично звітувати перед міською радою про свою роботу», «щорічно звітують перед міською радою про свою діяльність», «звіт постійної комісії повинен бути опублікований на офіційному сайті Хмельницької міської ради». Однак ці норми не виконуються, звітів про роботу комісій на сайті ради немає. Практики звітування постійних депутатських комісій перед радою не впроваджено.

Порядок звітування депутатів перед територіальною громадою врегульовано у Регламенті Хмельницької міської ради, де зазначено, що депутат міської ради періодично, але не рідше одного разу на рік, звітує про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, територіальною громадою, об’єднаннями громадян, а також в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення. 

Міська рада не приймала рішення про затвердження строків звітування депутатів перед виборцями, графік звітування відсутній на вебсайті муніципалітету. Про результати звітування за 2018 рік міськраду та виконавчі органи поінформували лише 25 депутатів.

На сайті ради наявний 21 депутатський звіт про роботу в 2018 році. Ці звіти переважно не є вичерпними, оскільки, як правило, не містять інформації про роботу депутатів у міській раді, а лише стислі відомості про роботу в окрузі. Так, тільки у восьми звітах наявні дані про роботу депутата в раді, і тільки окремі депутати згадали про свої передвиборчі обіцянки.

Оскільки міська рада не приймала рішення про створення депутатських фондів, кошти з депутатських фондів на потреби громадян не виділялися.

Comments are closed.