Rating of Uzhgorod 2016:

48.8%

Publicity Index

51%

City Mayor publicity

42%

Executive bodies publicity

54%

Publicity of council deputies

Summary:

За результатами вимірювання рівень Індексу публічності Ужгородської міської ради становить 48,8%. Це кращий результат у порівнянні з 2015 роком, коли рівень досягав лише 42% й у рейтингу 22 обласних центрів Ужгород знаходився на останній позиції. У 2016 році обласний центр Закарпаття опинився на 19 місці, позаду – Запоріжжя, Черкаси, Дніпро.

Ужгород перебуває у категорії «міст із низьким рівнем публічності» – разом з ще 14 обласними центрами, де рівень публічності – від 44 до 60%.

Зафіксовано, що покращено рівень публічності міського голови – з 41% до 51% (мова йде про різних голів ради). Натомість рівень публічності виконавчих органів знизився – з 51% у 2015 до 42%. Суттєво покращився стан із публічністю депутатського корпусу Ужгородської міськради – якщо у 2015 рівень був критично низьким – 35%, то у 2016 – вже 54%.

До головних факторів підвищення рейтингу муніципалітету Ужгорода можна віднести наявність відомостей про керівництво ради; керівників структурних підрозділів; контактні дані; безпосередня зустріч міського голови й депутатів з громадою та особистий прийом людей; можливість комунікації виборців із депутатами; вчасне оприлюднення результатів поіменних голосувань; проектів рішень; нормативно-правових актів; копій протоколів засідань тощо. Водночас проблемним є питання чіткого структурування інформації на веб-сайті міськради й відтак – її зручного й швидкого пошуку.

Індекс публічності міського голови Ужгорода складає 51%. До позитивних аспектів можна віднести оприлюднення декларації; чіткий графік прийому громадян, доступність для представників ЗМІ, проведення громадських слухань, звітування перед громадськістю.

До мінусів публічності безпосереднього міського голови віднесено відсутність звітування перед депутатами про роботу виконавчих органів; відсутність звітування перед депутатами про виконання державної регуляторної політки; відсутність звітування перед населенням безпосередньо про виконання програм соціально-економічного та культурницького розвитку. Негативно вплинуло на рівень публічності голови Ужгорода й відсутність на сайті документу щодо єдиної зведеної редакції бюджету міста (з урахуванням всіх змін) та відсутність в єдиній актуальній редакції Програми соціально-економічного розвитку міста (з урахуванням всіх змін). Не додало рейтингу голови міста відсутність документу, що визначає пріоритетні напрямки розвитку сфери відкритих даних; неповне використання для закупівель системи PROZORRO.

Індекс публічності виконавчих органів міськради складає 42%. При вимірюванні рейтингу високі показники вдалося отримати завдяки тому, що у вільному доступі є більшість інформації про структуру виконавчих органів та їх керівників. Вчасно оприлюднюються анонси про засідання виконавчого комітету, без порушень термінів публікуються проекти рішень та власне рішення. Засідання виконкому є відкритими і громадяни можуть бути присутніми там без попередньої реєстрації. На веб-сайті вказана інфо про членів виконавчого комітету, зокрема – фото та біографічні довідки щодо більшості членів. Оприлюднено декларації про доходи заступників міського голови, працівників структурних підрозділів виконкому. Вчасно надаються відповіді на запити про доступ до публічної інформації. У ЦНАПі міськради запроваджена електронна черга прийому громадян.

Проблемними питаннями, що негативно вплинули при вимірюванні рейтингу публічності виконкому, стало непроведення безпосереднього звітування виконавчих органів про свою роботу перед депутатами та громадою. Нема також інформації із звітами у письмовому вигляді. На веб-сайті міськради нема інформації про перелік комунальних підприємств, їх послуги та тарифи на ці послуги; нема інформації про муніципальні установи та їх керівництво. Не оприлюднено даних щодо фінансової звітності комунальних підприємств.

Відсутня інформація із біографічними даними керівників структурних підрозділів виконкому, нема їх фотографій. На сайті міськради нема окремого розділу щодо вакансій у структурі виконкому, умови участі у конкурсі на посади, не оприлюднено протоколів таких конкурсів та нема у відкритому доступі розпоряджень міського голови щодо кадрових призначень/звільнень.

Також негативно на рівень публічності виконкому Ужгородської міськради вплинули відсутність земельних торгів; відсутність списку нерухомості, яка може бути передана в оренду; відсутність чіткого переліку ділянок, що пропонуються для забудови тощо.

Також до негативу можна віднести відсутність на веб-сайті міськради наборів інформації у форматі відкритих даних, перелік яких визначено окремою постановою Кабміну України.

Індекс публічності депутатів міської ради становить 54%. Високий бал вдалося набрати за рахунок вчасного оприлюднення проектів рішень і прийнятих рішень міськради; публікації роздруківок персонального голосування; оприлюднення протоколів сесії та засідань депутатських комісій; інформування про засідання депутатських комісій та можливості бути на них присутніми; проведення прямих відеотрансляцій засідань депутатів; оприлюднення аудіозаписів сесій. Громадяни можуть бути присутні на засіданні міськради без спеціальних перепусток чи попередньої реєстрації.

На веб-сайті оприлюднені фото депутатів, їх контактні телефони, час та місце прийому. Є інфо про склад депутатських комісій, фракцій.

Серед мінусів, які негативно вплинули на рівень публічності депутатського корпусу, є відсутність на веб-сайті декларацій депутатів (оприлюднено лише декларацію секретаря ради).

Протягом року депутати не проводили звітування перед виборцями (рішення про звітування прийнято лише наприкінці осені і проводилося у грудні – перед новорічними святами). Депутати не отримували та не реалізовували доручень виборців. Депутати не ініціювали громадських слухань. На веб-сайті не оприлюднено депутатських запитів. На веб-сайті нема даних про реєстрацію депутатів на сесійних засіданнях. На веб-сайті не архівується відео пленарних засідань депутатів. Не щодо всіх обранців на сайті міськради оприлюднено їх біографічні дані.

Крім того, попри вільний доступ до пленарних засідань, в Ужгородської міськради не визначено чіткої процедури щодо виступу мешканців на засіданнях. На практиці це залежить суто від волі головуючого.

За результатами моніторингу Індексу публічності Ужгородської міськради, Громадянська Мережа ОПОРА виробила ряд рекомендацій щодо покращення рівня публічності діяльності органу місцевого самоврядування, які опубліковані у VII розділі.

Transparency?

CITY MAYOR54%

Information on the On City Mayor and His Activities?76%

На веб-сайті Ужгородської міської ради в окремому розділі оприлюднена інформація про міського голову Богдана Андріїва. Однак у розділі про біографію наводиться інформація лише про освіту градоначальника. Не вказано від якої політичної сили обраний мер. Також у біографічній довідці відсутня інформація про те, що Богдан Андріїв дві каденції був депутатом Ужгородської міськради – у 2006-2010 році як представник “Нашої України”, у 2010-2015 – як представник Партії регіонів. Також у довідці не зазначено, де і ким працював Богдан Андріїв впродовж останніх 10-ти років перед обранням на посаду.

Декларація міського голови Ужгорода опублікована у муніципальній газеті “Ужгород” (№16 від 30 квітня 2016 року, стор.10) та містить всі дані, що передбачені для публічного доступу. Також ця декларація доступна на веб-сайті міськради.

На веб-сайті міськради наявна інформація про місцезнаходження, поштову адресу, номери службових засобів зв’язку міського голови. Водночас щодо службової електронної пошти голови ради, то вказана лише адреса міської ради – umr@rada-uzhgorod.gov.ua .

На сайті та на дошці оголошень у приміщенні міськради є інформація про графік прийому громадян міським головою та процедуру запису на прийом. Водночас не зафіксовано розміщення інформації про процедуру запису на прийом до міського голови ініціативних груп громадян.

На веб-сайті ради розміщена інформація про перелік повноважень міського голови.

У структурі виконкому Ужгородської міської ради створено прес-службу, яка, у тому числі, відповідає за висвітлення діяльності міського голови.

На веб-сайті Ужгородської міської ради регулярно з`являються новини, що стосуються діяльності безпосередньо міського голови. Середня кількість таких новин – одна на день.

Міський голова Ужгорода не проводить регулярних щотижневих брифінгів, прес-конференцій чи інших окремих спеціальних зустрічей із журналістами. Однак короткі брифінги відбуваються після закінчення засідань виконкомів; сесій чи інших подій, де бере участь міський голова. Крім того, коментар міського голови чи зустріч із ним можна оперативно організувати через прес-службу міськради.

Information On the City Mayor Units and HR Policy?67%

На веб-сайті Ужгородської міської ради у розділі “Управління та відділи” наявна інформація лише про штатного радника міського голови. Водночас відомо, що станом на листопад 2016 року у міського голови було 7 радників на громадських засадах. Про них інформації на веб-сайті міськради нема, зокрема – хто вони, їх короткі біографічні довідки та сфера відповідальності.

У розділі “Управління та відділи” оприлюднена інформація про структуру міської ради та виконавчого комітету – назви підрозділів, П.І.Б. їх керівників та працівників із робочими телефонами та, у разі наявності, електронними скриньками; номери кабінетів та графік прийому громадян.

На веб-сайті міської ради періодично з`являється інформація про актуальні вакансії структурних підрозділів міськради. Водночас окремого розділу, присвяченого вакансіям, на сайті не створено, таким чином для користувача пошук інформації про вакансії є незручним та часозатратним. Самі оголошення про конкурс щодо вакансій в офіційних джерелах міськради – веб-сайті та муніципальній газеті – публікуються вчасно, із зазначенням вимог до кандидатів та необхідних документів для участі у конкурсі. Разом з тим на офіційному веб-сайті не опубліковані розпорядження міського голови щодо призначення на посаду службовця на вакантну посаду. Також на сайті відсутня інформація щодо протоколів засідань конкурсних комісій щодо заміщення вакантних посад. Але таку інформацію можна отримати у відповіді на інформаційний запит.

Basic Strategic (Conceptual) Documents of Municipality?37%

На веб-сайті Ужгородської міської ради відсутній План стратегічного розвитку міста, оскільки такий документ станом на листопад 2016 року не прийнято. Водночас на сайті міськради оприлюднена інформація про те, що жителів запрошують долучитися до розробки та обговорення Плану стратегічного розвитку.

На сайті міськради в окремому розділі оприлюднено генеральний план міста. Документ можна вважати вичерпним, оскільки подано детальні карти, опубліковано текстовий документ основних положень. В оприлюдненому документі генерального плану нема даних щодо інформації з обмеженим доступом. Відтак доступ до інформації із генплану для громадян є необмеженим. Разом з тим – станом на листопад 2016 року, – фізично генплан Ужгорода знаходився у приміщенні управління містобудування та архітектури, яке розташоване не в адміністративній будівлі міськради. Документ розташований в одному із службових кабінетів управління – таким чином вільний доступ громадян до документу можна вважати обмеженим.

На веб-сайті Ужгородської міської ради наявний окремий розділ про бюджет міста. Однак станом на листопад 2016 року у цьому розділі оприлюднена остання редакція бюджету від 04 лютого. Це, звісно ж, неактуальна редакція, оскільки бюджет змінюється практично на кожному засіданні міськради. Єдиного, зведеного документу щодо поточної редакції бюджету міста на сайті не створено.

На веб-сайті Ужгородської міської ради нема окремого розділу, в якому оприлюднена Програма економічного і соціального розвитку міста в єдиній зведеній актуальній редакції або ж усі редакції Програми. Водночас, оскільки рішення про зміни до Програми вносяться практично на кожному засіданні міськради, інформація про Програму доступна у вигляді окремих рішень сесії. Це, у свою чергу, викликає незручності для користувачів сайту та вимагає додаткових затрат часу.

На сайті міської ради відсутній прогноз соціального і економічного розвиту міста на середньостроковий період. У редакції Програми економічного і соціального розвитку на 2016 рік йшлося про ситуацію на поточний рік.

В Ужгородській міській раді не запроваджена система управління якістю ISO.

У міській раді Ужгорода розпорядники бюджетних коштів – комунальні заклади, установи та підприємства, – почали застосовувати систему PROZORRO у лютому 2016-го року. Наразі у системі, за інформацією із міськради, зареєстровано 50 розпорядників бюджетних коштів. Ними проведено 124 електронні закупівлі на загальну суму 5 492 672, 0 грн. Однак, за інформацією ЗМІ, частина розпорядників лише зареєстровані у системі PROZORRO, але на практиці не здійснюють закупівель через неї. Про це свідчить і згадана, порівняно невелика сума закупівель – лише на 5 з половиною мільйонів.

На веб-сайті Ужгородської міської ради функціонує можливість подачі та підпису електронних петицій.

В Ужгородській міській раді не прийнято нормативно-правового акту, який визначає пріоритетні напрямки розвитку сфери відкритих даних.

Regulatory Documents of Municipality?55%

На веб-сайті Ужгородської міської ради оприлюднений Статут територіальної громади міста в редакції 2005 року, а також дві зміни до документу, прийняті у 2014 – про місцеві ініціативи та громадські слухання.

За період із 1 по 30 вересня 2016 року міським головою Ужгорода підписано 31 розпорядження з основної діяльності та господарських питань, і ще 43 – з кадрових питань. Разом – 74 розпорядження. Однак на офіційному сайті міської ради оприлюднено лише трохи більше 20 розпоряджень за вказаний період. Зафіксовано окремі розпорядження, які оприлюднені на кілька днів пізніше встановленого законодавством терміну – 5 робочих днів. Наприклад, розпорядження № 426 від 03.11.2016 р. “Про встановлення режиму роботи для працівників управління освіти” оприлюднено 15 листопада, коли дедлайн оприлюднення – 11 листопада; розпорядження № 427 від 04.11.2016 р. “Про надання грошової допомоги учасникам АТО” оприлюднено 15 листопада, коли дедлайн – 14 листопада.

На веб-сайті Ужгородської міської ради відсутня можливість пошуку документів за чіткими критеріями на кшталт – номер документу, точна фраза з документу, назва документу, дата прийняття документу тощо.

Щодо доступу громадян до публічної інформації, то існує рішення виконкому №268 від 20.07.2011 року, згідно з яким затверджено “Положення про порядок забезпечення доступу до публічної інформації в Ужгородській міській раді та її виконавчих органах”. Згідно з документом, відповідальність за доступ до публічної інформації покладається на загальний відділ (стосується відповідальності за відповіді на інформаційні запити). Однак слід наголосити, що інформація у документі застаріла і не актуальна. Наприклад, у цьому документі вказано некоректне ім`я начальника загального відділу. Також у документі згадується як відповідальний за доступ до публічної інформації (стосується розміщення інформації на сайті та ЗМІ) відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю, якого станом на листопад 2016 року не існує.

Станом на листопад 2016 року, як повідомили в міськраді, за розміщення публічної інформації на веб-сайті відповідає відділ програмного та комп`ютерного забезпечення. Втім цього не вказано на сайті міськради у розділі «Доступ до публічної інформації».

Щодо доступу громадян до відкритих даних, то в Ужгородській міській раді відсутній нормативний документ, який чітко регулює порядок доступу до відкритих даних. Зокрема, у міськраді повідомили, що керуються у цьому питанні лише загальноукраїнським законодавством.

Ужгородська міська рада прийняла рішення №268 від 14 липня 2016 року, згідно з яким затверджено “Положення про громадський бюджет м. Ужгорода”. У документі врегульовано процедуру участі громадян щодо можливості виділення грошей на проекти.

EXECUTIVE BODIES34%

Information on Executive Bodies and Their Heads?47%

На веб-сайті Ужгородської міської ради у розділі “Контактна інформація” наявні дані про адресу, електронну пошту, номери телефонів міськради. Графік роботи структурних підрозділів для прийому громадян оприлюднений у розділі “Управління та відділи”. У цьому ж розділі розміщена інформація про структуру та персональний склад виконавчих органів із зазначенням П.І.Б., посад, та, при наявності, засобів зв`язку, графіку прийому громадян.

Разом з тим на веб-сайті не розміщені короткі біографічні довідки керівників структурних підрозділів виконкому, не опубліковано їх фотографій.

На веб-сайті Ужгородської міської ради наявна інформація про заступників міського голови, зокрема – біографічні відомості, досвід роботи, функціональні обов`язки, фото. Також розміщені дані про номери кабінетів, службові адреси, службові номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти.

Декларації заступників міського голови за 2015 рік оприлюднені на сайті міської ради та в газеті «Ужгород» від 30.04.2016 р. № 16 (839). Документи містять вичерпну інформацію, яка передбачена для публічного доступу.

На веб-сайті Ужгородської міської ради відсутня інформація про повноваження виконавчих органів міськради.

Також на сайті не зафіксовано інформації про графік прийому громадян безпосередньо керівниками виконавчих органів та процедуру запису. На сайті вказана лише інформація про графік прийому громадян відділом в цілому, а не його керівником.

На веб-сайті Ужгородської міської ради відсутня інформація про підприємства, установи та організації (керівники, контактна інформація, сфера діяльності), що належать до сфери управління виконавчих органів. Також не розміщено інформації про установи і заклади соціальної сфери (освітні, медичні заклади, соціальні служби, заклади культури тощо), що належать до сфери управління виконавчих органів.

Information on the City Council Executive Committee?78%

На веб-сайті Ужгородської міської ради у розділі “Керуючий справами виконкому” наявна вичерпна інформація про керуючого справами виконкому Олену Макару, зокрема – службові засоби зв`язку, графік прийому, біографічна довідка, фотографія, декларація.

На порталі у розділі “Виконком” є дані про персональний склад членів виконкому. розміщені їх фотографії. Однак не щодо всіх членів виконкому надано короткі біографічні довідки. Наприклад, щодо членів Миколи Палінчака та Мирослава Гісема – подана інфо лише про їх місце роботи та посаду.

На сайті міськради не розміщено інформації про повноваження виконавчого комітету міськради.

На веб-сайті регулярно публікується інформація-анонс про час та місце засідання виконавчого комітету.

Resolutions and Documentation of Executive Bodies?44%

На веб-сайті Ужгородської міської ради публікуються усі рішення виконавчого комітету вчасно – не пізніше 5 робочих днів з моменту прийняття. В муніципальній газеті «Ужгород» публікується незначна частина рішень виконкому, здебільшого – лише ті, які стосуються всієї громади міста на кшталт тарифів, початок/кінець опалювального сезону тощо.

Зафіксовано, що абсолютна більшість проектів рішень виконкому публікуються на сайті міськради напередодні засідання виконкому. Власне, інформація про плани засідання виконавчого комітету та перелік питань оприлюднюються не пізніше 5 робочих днів до засідання.

На веб-сайті міськради у розділі “Регуляторні акти” станом на листопад не було оприлюднено плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на наступний календарний рік. Водночас проект Плану опубліковано у розділі “Проекти рішень міськради” 25 жовтня 2016 року.

Також у згаданому розділі «Регуляторні акти» станом на листопад 2016 року не оприлюднено проектів нових регуляторних актів. Водночас такі проекти можна знайти серед інших проектів рішень виконкому чи міськради, однак для користувача не зручно та часозатратно шукати потрібну інформацію серед інших проектів рішень.

На веб-сайті Ужгородської міської ради публікуються вичерпні повідомлення про оприлюднення регуляторного акту. Водночас такі повідомлення з`являються у загальній стрічці новин, що, у свою чергу, може бути часозатратним та незручним для користувача під час пошуку інформації. Також в Ужгородській міській раді повідомили, що рішення регуляторних актів публікуються у муніципальній газеті “Ужгород”.

На веб-сайті Ужгородської міської ради створено розділ “Закупівлі”, де оприлюднюється інформація про річний план закупівель та зміни до нього.

На офіційному порталі міськради відсутня інформація про перелік комунальних підприємств, перелік їх послуг, вартість їх послуг. Нема даних про пільги для різних категорій населення та різних видів послуг. Не вказується інформація про формули розрахунку тарифів на комунальні послуги для населення та організацій.

На веб-сайті Ужгородської міської ради нема окремого розділу, в якому оприлюднена Програма економічного і соціального розвитку міста в єдиній актуальній редакції або ж усі редакції Програми. Водночас, оскільки рішення про зміни до Програми вносяться практично на кожному засіданні міськради, інформація про Програму доступна у вигляді окремих рішень сесії. Це, у свою чергу, викликає незручності для користувачів сайту.

Оприлюднена на веб-сайті Ужгородської міської ради Програма економічного і соціального розвитку містить усі додатки, документ опублікований повністю.

На веб-сайті Ужгородської міської ради відсутній розділ із переліком чинних місцевих цільових програм. Водночас інформацію про такі програми можна знайти у загальному переліку рішень міськради, що є для користувача сайту незручним та часозатратним.

На сайті міськради не оприлюднено переліку укладених ОМС договорів.

На веб-сайті Ужгородської міської ради функціонує система пошуку інформації, зокрема – за ключовими словами. Водночас система пошуку не передбачає пошуку нормативно-правових актів, інших документів за фільтрами дати прийняття, точними фразами, назвами структурних підрозділів тощо. Це для користувача може створювати певні незручності щодо пошуку конкретних документів.

Станом на листопад 2016 року на офіційному веб-сайті міськради не оприлюднено наборів відкритих даних.

Municipal Property and Land of Municipality?8%

В Ужгородській міській раді у період із листопада 2015 по листопад 2016 року не проводилися земельні торги, що є негативним явищем у контексті прозорого розпорядження муніципальними землями.

В Ужгороді не створено містобудівного кадастру у зв`язку із недофінансуванням Програми містобудівного кадастру. Але в місті створена та діє Служба містобудівного кадастру.

На веб-сайті Ужгородської міської ради не оприлюднено інформації про перелік незадіяних земельних ділянок і майнових об’єктів (приміщень) комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування. Також не оприлюднено переліку земельних ділянок, що пропонуються для здійснення забудови.

На сайті міськради наявний документ із переліком об`єктів комунальної власності, зокрема й тих, які передані в оренду. Однак цей документ не оприлюднений у форматі відкритих даних, що створює незручності для користувача у контексті обробки цих даних.

На порталі міськради не оприлюднено переліку суб’єктів господарювання комунальної власності, зокрема – комунальних підприємств, а також не розміщено фінансових звітів щодо діяльності цих підприємств. Крім того, на сайті не розміщено реєстру боргових зобов’язань суб’єктів господарювання комунальної власності територіальної громади.

Також на веб-сайті міськради Ужгорода нема інших наборів даних, що підлягають оприлюдненню у форматі відкритих даних. Зокрема, відсутня інформація:

перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту (існує розділ “Громадський трансопрт”, але у ньому такого списку нема, лише надається можливість онлайн-спостереження за рухом автобусів на маршрутах);

список міських маршрутів;

відомості щодо комплексних (територія всього міста) схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;

перелік розповсюджувачів реклами, що отримали дозвіл на розміщення зовнішньої реклами;

інформація про рекламні засоби.

DEPUTIES75%

Information on the City Council Deputies?56%

На веб-сайті Ужгородської міської ради у розділі “Депутати” розміщена коротка інформація щодо функції депутата.

Також тут є інфо про місцезнаходження депутата в контексті його прийому виборцями, вказано номери засобів зв’язку, розміщено онлайн-форму для електронного звернення. Оприлюднено вичерпну інформацію щодо графіку прийому депутатів виборцями, опубліковано фотографії обранців.

Разом з тим – не вказано електронної пошти обранців, їх сайту чи сторінки у соцмережі. Біографічних відомостей щодо абсолютної більшості депутатів на сайті не розміщено. Також на веб-ресурсі ради не оприлюднено декларацій депутатів.

Structure and Work Organization of the Representative Body of Local Self-Government?84%

На веб-сайті Ужгородської міської ради документ щодо Регламенту розміщений серед загального переліку рішень міськради, відтак для користувача незручний та часозатратний пошук документу. Втім його можливо знайти, ввівши ключове слово у пошуковій системі сайту.

Аналогічно – документ щодо Положення роботи постійних комісій ради опублікований у загальному переліку рішень міськради.

На веб-сайті Ужгородської міської ради оприлюднена інформація про біографічні дані, повноваження, графік прийому секретаря ради – Андріани Сушко. Також розміщена й декларація про доходи, яка містить усі дані, передбачені для публічного доступу.

На веб-сайті оприлюднена інформація про склад депутатських фракцій, який з часу роботи каденції не змінювався. Є й інформація про склад депутатських комісій та орієнтовний графік їх засідань.

У документі щодо графіку прийому депутатів вказаний перелік вулиць, що входять до певних виборчих округів. Втім карти округів міста не розміщено.

На веб-сайті Ужгородської міської ради у розділі “Управління та відділи” розміщена інформація про апарат ради, зокрема – адресу знаходження, структуру апарату, контакти, П.І.Б. посадовців, час прийому. Водночас на сайті відсутня інформація про обов`язки та функції апарату ради.

City Council Plenary Sessions?70%

Зазвичай, інформація про скликання сесії ради через сайт міськради Ужгорода оприлюднюється не пізніш, як за 10 днів до її проведення. Як правило, проект порядку денного сесії – конкретного пленарного засідання – оприлюднюється на веб- сторінці ради заздалегідь, безпосередньо – у тексті самого розпорядження про скликання сесії. Як показує практика, абсолютна більшість проектів рішень публікуються на веб-сайті вчасно до їх розгляду на засіданні сесії – за 20 робочих днів.

В Ужгородській міській раді діє система електронного голосування “Віче”, а результати поіменних голосувань оприлюднюються на веб-сайті не пізніше 1-3 днів після засідання. Разом з тим відсутня інформація про результати електронної реєстрації депутатів на конкретних засіданнях ради.

На веб-сайті ради не опубліковано депутатських запитів. Нема плану про реалізацію депутатами доручень виборців. Як повідомили з міськради, доручень виборців до депутатів не надходило.

В Ужгородській міській раді налагоджена практика прямих відеотрансляцій засідань на офіційному сайті. Однак відео сесій не архівуються. Також не ведеться пряма аудіотрансляція. Разом з тим в архіві доступні аудіозаписи пленарних засідань.

Regulatory Legal Acts and Other Documents by the City Council?100%

На веб-сайті Ужгородської міської ради оприлюднюються усі рішення, прийняті на пленарних засіданнях. Документи публікуються вчасно, не пізніше 10 робочих днів після засідання.

На сайті оприлюднені протоколи пленарних засідань.

Також опубліковано протоколи засідань постійних депутатських комісій. Однак слід відзначити, що ці документи на сайті доволі не структуровані – нумерація протоколів не чітко впорядкована; в одному розділі “перемішані” протоколи усіх комісій. Це, у свою чергу, може викликати складнощі при пошуку інформації.

Openness?

CITY MAYOR66%

Public Participation?66%

Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, відповідно до графіку, здійснює прийом громадян раз на місяць із 10.00 по 13.00, таким чином на цю процедуру виділяється менше, ніж 4 години на місяць. Мер Ужгорода проводить прийом у чітко визначений час та чітко визначеному місці. Налагоджена позитивна практика ведення прийому особисто міським головою, а не його помічниками чи заступниками.

На веб-сайті Ужгородської міської ради не розміщено інформації про графік прийому та процедуру запису на прийом міським головою інших категорій осіб/об’єднань (підприємства, НУО тощо). Водночас у міській раді нам надали графік прийому інших категорій осіб/об’єднань (підприємства, НУО тощо) та вказали номер телефону приймальні, за яким проводиться процедура запису.

Згідно з процедурою запису на прийом, яка оприлюднена на сайті міськради, на зустріч із міським головою громадянам можна потрапити безпосередньо у день запису. Процедури попереднього запису не існує, запис проводиться в порядку живої черги. Варто наголосити, що це може викликати для громадян додаткові незручності, зокрема – невизначений час очікування у черзі.

Згідно з інформації на офіційному веб-сайті Ужгородської міської ради, станом на листопад 2016 року прийом міським головою здійснювався у кабінеті 305, що розміщений, відповідно, на третьому поверсі приміщення міської ради. В адмінбудівлі не працюють ліфти, таким чином доступ на прийом людям з інвалідністю може бути обмеженим. Крім того, на вході до приміщення міськради станом на листопад 2016 року була відсутня спеціальна кнопка виклику для людей, що потребують допомоги у потраплянні до адмінбудівлі.

В Ужгороді протягом останнього часу не була налагоджена практика організації виїзних прийомів (зустрічей) міського голови. Водночас відомо, що перший виїзний прийом міського голови був проведений 06 грудня в одному із мікрорайонів міста.

У соціальній мережі “Фейсбук” є сторінка міського голови Ужгорода, яка регулярно оновлюється. Більшість повідомлень стосуються тематики зустрічей міського голови, його участі в офіційних заходах, коментарів відносно певних подій. Втім стилістика та зміст опублікованих текстів дають підстави припускати, що ці повідомлення перед публікацією опрацьовуються (або ж, можливо, створюються іншою людиною). Крім того, зафіксовано, що міський голова майже не вступає у дискусії під коментарями до своїх постів, не реагує на репліки “френдів”. Відтак, можна зробити висновок, пряма комунікація з виборцями з допомогою соціальної мережі у міського голови є, втім доволі слабка.

На головній сторінці веб-сайту Ужгородської міської ради на видному місці вказано гарячу лінію оперативного чергового, куди можна зателефонувати із оперативним зверненням.

В Ужгороді за період з 03.10.2015 по 30.09.2016 було проведено 26 громадських обговорень, слухань, консультацій з громадськістю. Із них безпосередньо міським головою Ужгорода ініційовано більше трьох громадських слухань. Також міський голова за період з 2015-2016 рік ініціював та провів 6 консультацій з громадськістю.

На веб-сайті Ужгородської міської ради відсутня інформація про порядок звернення громадян. Водночас на сайті доступна функція електронного (дистанційного) звернення громадян.

При міському голові Ужгорода не функціонує окрема громадська рада. У період з вересня по листопад розпорядженням міського голови створено 8 робочих груп. Інформацію про ці групи та мету створення можна знайти на сайті міськради лише у розділі “Розпорядження міського голови” – промоніторивши окремо кожне розпорядження. Це досить незручно та часозатратно для користувача.

У структурі виконкому Ужгородської міської ради немає окремого підрозділу, який відповідає за налагодження співпраці з організаціями громадянського суспільства. Водночас, як повідомили у міськраді, такі функції покладені на відділ організаційної роботи та внутрішньої політики.

EXECUTIVE BODIES59%

Public Participation?46%

На засіданнях виконавчого комітету Ужгородської міськради може бути присутній громадянин без попередньої реєстрації чи заяви про дозвіл бути на засіданні. Станом на листопад 2016 року громадянам було забезпечено повний доступ до приміщень адмінбудівлі міськради та підрозділів виконавчого комітету.

На веб-сайті Ужгородської міської ради вчасно з`являються повідомлення про проведення громадських слухань у загальній стрічці новин. Водночас у розділі “Громадські слухання” відсутня інформація про заплановані громадські слухання. Також тут не опубліковано пояснення про можливість та процедуру організації громадських слухань в місті. Крім того, нема інформації про інші механізми громадської участі (місцева ініціатива, загальні збори громадян тощо).

За нашими спостереженнями, на веб-сайті ради у відповідному розділі не розміщено протоколів усіх 26 громадських слухань, обговорень, які були проведені у період із 01 жовтня 2015 по 30 вересня 2016 року.

При виконавчих органах Ужгородської міської ради не створено робочих груп. Також у період з жовтня 2015 року до листопаду 2016 року при виконавчих органах не функціонувало громадських рад.

На веб-сайті Ужгородської міської ради не оприлюднені протоколи (стенограми) засідань містобудівної ради.

Також на інтернет-сторінці ради відсутня інформацію про порядок оскарження рішень ОМС.

Access to Public Information?63%

На веб-сайті Ужгородської міської ради створено розділ “Публічна інформації”, в якому, зокрема, розміщено Положення про доступ до публічної інформації; типова форма запиту на інформацію; порядок оскарження дій чи бездіяльності розпорядника інформації.

Водночас у цьому розділі відсутня інформація про електронну чи поштову адресу, на яку слід відсилати інформаційний запит. Внизу сторінки вказані загальні контакти – електронна та поштова адреса міськради. Користувач, вочевидь, має сам здогадатися, що на ці адреси можна надсилати і запити на інформацію. Як показує практика, до міськради можливо надіслати запит на інформацію різними способами, зокрема – й електронною поштою. Станом на листопад 2016 року на сайті була відсутня спеціальна онлайн-форма для подачі запиту на інформацію.

Зафіксовано, що на сайті не створено системи обліку запитів на інформацію. Також тут не вказано нічого про тематику запитів, у тому числі – й про найчастіше запитувані дані.

Інтерфейс веб-сайту Ужгородської міської ради інтуїтивно зрозумілий для користувачів, розділи та рубрики логічно структуровані і впорядковані, інтерфейс сайту не перевантажений текстовою та мультимедійною інформацією. Однак на сайті відсутні будь-які функції, що роблять можливість пристосувати його для потреб користувача зі слабким зором.

Як показує практика, в Ужгородській міській раді дотримуються термінів відповідей на інформаційні запити – не пізніше 5 робочих днів. Відповіді надходять вчасно, незалежно від способу їх надсилання. Час відповіді рахується з наступного дня від моменту отримання запиту. В абсолютній більшості випадків відповіді на запити з Ужгородської міської ради є повними та по суті.

В адмінбудівлі міськради формально відведене місце для роботи з документами запитувачів інформації, а саме – кабінет 203. Водночас кабінет №203 – це робоче приміщення протокольного відділу. Із практики відомо, що у разі прохання запитувача інформації ознайомитися із певними документами, він це робить безпосередньо у приміщенні того відділу, де зберігаються ці документи. Наприклад, на запит – ознайомитися із протоколами засідань містобудівельної ради, – нам ці документи надали у приміщенні управління містобудування та архітектури, яке взагалі не розташоване в адмінбудівлі міськради. Водночас, як показує практика, у структурних підрозділах міськради для запитувача інформації надається можливість опрацьовувати документи і, у разі необхідності, робити виписки, фотокопії тощо.

Розмір витрат на копіювання та друк відповіді на запит обсягом більше 10 сторінок визначено рішенням виконкому №20 від 27 січня 2016 року. Згідно з документом, тариф не перевищує граничні норми витрат і становить за листок формату А-4 0,1% мінімальної зарплати, що станом на листопад 2016 року становило 1,45 грн.

В Ужгородської міської ради відсутній окремий портал наборів відкритих даних. Не оприлюднено набору відкритих даних і на офіційному веб-сайті ради.

Administrative Services?65%

При Ужгородській міській раді створено Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). На веб-сайті Ужгородської міської ради функціонує розділ “Центр надання адміністративних послуг”. За нашими дослідженнями, у цьому розділі присутня лише частина необхідної для оприлюднення інформації. Наприклад, станом на 21 листопада 2016 року ЦНАП функціонував не за тією адресою, яка вказана на сайті. Не оприлюднено інформації про міські маршрути, якими можна дістатися до ЦНАПу. Нема інформації про під`їзні шляхи та місця паркування. Також відсутні дані про безоплатний Реєстр адміністративних послуг, який розміщений на Урядовому порталі; нема інформації про функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки. Водночас оприлюднена інформація про більшість послуг, що надаються виконавчими органами міськради.

Згідно з графіком прийому, ЦНАП працює без перерви на обід, 6 днів на тиждень, однак лише раз на тиждень прийом здійснюється до 20.00. У ЦНАПі організовано електронну чергу. Водночас станом на листопад 2016 року у ЦНАПі не створено процедури попереднього запису на прийом.

У приміщенні ЦНАП Ужгородської міськради зафіксовано наявність безкоштовних довідково-інформаційних матеріалів. Розташовані інформаційні стенди із зразками відповідних документів та інформації. Наявні бланки для заповнення з метою отримання адмінпослуг, які надаються у центрі. Є скриньки для звернень, зауважень і пропозицій щодо якості надання адмінпослуг. Забезпечено можливість зателефонувати до ЦНАПу для уточнення інформації. На сайті ЦНАПу вказано контактні телефони та адресу електронної пошти. На веб-сайті та інформаційних стендах ЦНАП розміщені інформаційні картки адміністративної послуги (по кожній адміністративні послузі).

Станом на листопад 2016 року сервісу, який дозволяє мешканцям Ужгорода отримувати адміністративні послуги онлайн, не створено. Разом з тим у міськраді зазначили, що невдовзі буде реалізовано проект впровадження єдиної платформи сервісів для громади “Кабінет Ужгородця”.

В Ужгородській міській раді повідомили, що у місті не створено спеціалізованих установ щодо надання первинної безоплатної допомоги. Водночас міськрада, як орган місцевого самоврядування, надає безоплатну первинну правову допомогу.

DEPUTIES59%

Public Participation?59%

Мешканці мають вільний доступ до засідань сесій Ужгородської міської ради, спеціальних процедур попереднього запису чи отримання спеціального дозволу не передбачено. Варто відзначити, що доступ до сесійної зали людям з інвалідністю ускладнений, оскільки вона знаходиться на другому поверсі, а ліфти у приміщенні не функціонують.

У Регламенті Ужгородської міської ради не прописано чіткої і зрозумілої процедури щодо можливості виступу на засіданнях мешканців міста. Втім гіпотетична можливість виступу передбачена, про це йдеться у статті 22.8 документу – “Головуючий може також надати слово для виступу з обговорюваного питання особам, що присутні на засіданні”.

Також у Регламенті не прописано процедури щодо присутності мешканців на засіданнях депутатських комісій. У статі 3 Регламенту, де йдеться про відкритість та гласність роботи постійних комісій, про можливість особистої присутності мешканців на засіданнях депутатських комісій не згадується. Втім з практики проведення засідань депутатських комісій відомо, що усі охочі можуть бути там присутніми; про час та місце засідань комісій додатково інформується на веб-сайті міськради.

Окремі депутати міськради проводять прийом у визначеному місці і у визначений час. Водночас нами зафіксовано, що не усі депутати здійснюють прийом згідно із графіком, що оприлюднений на сайті. В апараті ради поінформували, що здебільшого депутати практикують у разі необхідності зустрічатися з виборцями поза графіком свого прийому. Для цього виборець може звернутися до відділу по роботі депутатами та постійними комісіями. Депутати, які проводять прийом, роблять це особисто, а не через помічників.

У Статуті територіальної громади Ужгорода врегульовано процедуру проведення громадських слухань, процедуру подання місцевої ініціативи, процедуру проведення загальних зборів громадян. Водночас у Статуті не врегульовано процедуру утворення та функціонування консультативно-дорадчих органів ради. Також веб-сайті нема відомостей про інші нормативно-правові документи, згідно з якими регулюються питання функціонування консультативно-дорадчих органів місцевої влади.

З початку каденції поточного скликання депутати Ужгорода не ініціювали жодного громадського обговорення.

Accountability?

CITY MAYOR28%

Financial Resources of Municipality?79%

На веб-сайті Ужгородської міської ради є окремий розділ “Бюджет“, де доступний документ щодо звіту про бюджет міста за 2015 рік.

На веб-порталі використання публічних коштів станом на листопад 2016 року було оприлюднено лише 7 договорів щодо закупівель в Ужгороді за бюджетні гроші. Очевидно – це не усі договори, які були здійснені протягом повних 10 місяців 2016 року.

На веб-сайті Ужгородської міської ради є окремий розділ, присвячений місцевим податкам і зборам. Тут розміщений перелік рішень міськради, якими регулюються розміри місцевих податків і зборів. Однак єдиної актуальної зведеної редакції документу немає. Наприклад, опубліковано рішення №1747 від 09.07.2015 “Про справляння в м. Ужгород місцевих податків і зборів”, а також ще три рішення-редакції цього документу, підсумковим з яких є, очевидно, рішення № 267 від 14.08.2016 “Про зміни до рішень міської ради 16.01.2015 №1618, 09.07.2015 №1747”. Це створює відчутні незручності для користувачів сайту та може спотворити достовірність інформації для користувача.

Report on the City Mayor’s Performance?20%

Даних щодо інформування міським головою Ужгорода населення безпосередньо про виконання програм соціально-економічного та культурницького розвитку не зафіксовано. У відповідь на інформаційний запит у міськраді повідомили, що звіти про виконання програм оприлюднені на веб-сайті міськради.

Також, згідно із відповіді з Ужгородської міської ради, питання звіту про виконання програм соціально-економічного та культурницького розвитку звучало у контексті відкритих зустрічей міського голови з громадськістю, зокрема:

– 27 лютого 2016 року – з нагоди перших 100 днів перебування на посаді;

– 03 березня 2016 року – з нагоди звіту про перші 100 днів перебування на посаді;

– 24 вересня 2016 року – з нагоди Дня міста під час Всенародного Віче.

Також у міськраді інформують про спілкування по телефонній лінії 01 березня 2016 року у редакції газети “Неділя”; а також згадують факти участі міського голови в телеефірах та публікації у друкованих й електронних ЗМІ про діяльність міського голови чи публічні заходи, в яких брав участь міський голова.

Втім ці заходи ми не можемо вважати власне звітуванням міського голови конкретно про виконання програм соціально-економічного та культурницького розвитку, яке передбачено вимогами частини 1 статті 75 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Зокрема, за підсумками згаданих вище заходів, на веб-сайті міськради не оприлюднено письмового варіанту звіту міського голови про виконання програм соціально-економічного та культурницького розвитку. Також нема даних щодо інформування міським головою Ужгорода безпосередньо населення про виконання місцевих цільових програм.

Станом на листопад 2016 року міський голова не звітував перед міськрадою про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами ради. Також голова ради не звітував депутатам про роботу виконавчих органів ради за 2015 рік. Відповідно – звіту про роботу виконавчих органів міськради на її офіційному сайті не оприлюднено.

У лютому 2016 року міський голова Богдан Андріїв провів звіт перед громадою на відкритій зустрічі про результати своєї роботи.

У статті 27 Статуту територіальної громади Ужгорода зазначено про обов`язок міського голови не рідше разу на рік звітувати перед громадою на відкритій зустрічі. Однак процедури організації звітування не описано. Окремого Положення щодо процедури звітування міського голови перед громадою наразі не існує.

EXECUTIVE BODIES26%

Reporting on Performance of the Council Executive Bodies?15%

Виконавчі органи Ужгородської міської ради проводили звітування про свою діяльність тільки під час засідань виконкому, звітування перед громадою міста не здійснювалося. Письмові звіти виконавчих органів на веб-сайті ради відсутні.

На Інтернет-сторінці Ужгородської міської ради оприлюднено звіт про виконання Програми соціально-економічного розвитку, зокрема – за 9 місяців 2016 року, Звіт містить вичерпну інформацію про виконання показників. Водночас варто зауважити, що документ – як рішення виконкому і рішення сесії – знаходиться у загальному переліку рішень. Відтак пошук цього документу у загальному переліку рішень виконкому та ради для користувача є незручним та доволі часозатратним.

Звітів про хід та результати відчуження комунального майна на веб-сайті Ужгородської міської ради не зафіксовано. Згідно відповіді із міськради, департамент міського господарства подав два звіти про виконання Програми приватизації об’єктів комунальної власності в м. Ужгород та 21 звіт форми N1-приватизація «Інформація про приватизацію державного майна підприємства, установи, організації». Однак ці звіти на веб-сайті відсутні.

На веб-сайті міськради створено розділ “Звіти про виконання програм”, в якому оприлюднені проміжні звіти про виконання програм. Так, станом на листопад 2016 року у цьому розділі було оприлюднено 9 проміжних звітів про виконання діючих програм. Водночас таких програм є більше – 21, отже, можемо зробити висновок, інформація у розділі неповна.

У період 2015 року в Ужгороді діяло 48 місцевих цільових Програм. Звіти про їх виконання можна знайти у загальному переліку рішень міської ради, які затверджені як рішення депутатів. Слід наголосити, що для користувача незручно та часозатратно знайти у загальному переліку рішень міськради інформацію про усі 48 цільових програм.

На веб-сайті Ужгородської міської ради у розділі “Публічна інформація” публікуються звіти щодо розгляду запитів на інформацію, однак вони не деталізовані. Зокрема, вказується статистична інформація щодо кількості запитів; місце надходження запитів; загальна тематика запитів тощо. Водночас конкретної інформації – запитувачі інформації, перелік питань – не вказано.

Financial resources of Municipality?23%

На веб-сайті Ужгородської міської ради у документі першої редакції бюджету-2016 вказано деталізовану інформацію про структуру та обсяг видатків місцевого бюджету. Також із листопада 2016 року на веб-сайті міськради працює електронний сервіс “Відкритий бюджет”, де з допомогою інфографіки продемонстровано поточні видатки бюджету.

Разом з тим на сайті відсутня детальна інформація про фінансові ресурси ОМС (структура та обсяг видатків місцевого бюджету, порядок та механізми їх витрачання), які витрачаються на забезпечення діяльності виконавчих органів.

На веб-сайті міської ради створено розділ “Звіт про виконання бюджету міста”, але в ньому станом на листопад 2016 року оприлюднена інформація лише про виконання бюджету за 2015 рік, натомість не зафіксовано даних про виконання бюджету за 3 квартали 2016 року.

В Ужгороді не відбувалося публічного представлення інформації про виконання бюджету за 2015 рік – на відкритій зустрічі із громадою. У міській раді повідомили, що під поняттям “Публічне представлення інформації про виконання бюджету” розуміють розміщення рішення на офіційному веб-сайті рішення депутатів, яким звіт про виконання бюджету затверджено.

На веб-сайті Ужгородської міської ради не оприлюднено фінансової звітності суб’єктів господарювання комунальної власності, зокрема – комунальних підприємств. Нема конкретної інформації про дохід від реалізації об’єктів комунального майна.

Regulatory Policy?100%

На веб-сайті Ужгородської міської ради у розділі “Регуляторні акти” за 2016 рік зафіксовано лише один звіт про відстеження результативності регуляторного акту. У міській раді Ужгорода пояснили, що станом на листопад 2016 року існує лише один звіт про результативність відстеження регуляторного акту. Таким чином можна вважати, що 100% звітів щодо результативності регуляторних актів на сайті оприлюднено.

DEPUTIES13%

Reporting on Performance Results?13%

В Ужгородській міській раді розпочато практику звітування депутатських комісій. Першою перед депутатами звітувала 29 листопада комісія з питань соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та оподаткування. Втім текст цього звіту не був оприлюднений на веб-сайті міськради.

У Статуті територіальної громади міста Ужгород не врегульовано процедуру звітування депутатів перед громадою.

Ужгородська міська рада на засіданні 29 листопада затвердила рішення, згідно з яким передбачено терміни проведення звітування депутатів перед виборцями, а саме – з 09 грудня по 01 січня. Відтак, констатуємо, звітів про роботу депутатів у 2016 році в період із січня по листопад не проводилося.

Щодо визначеного у рішенні періоду звітування – із 09 грудня по 01 січня, – то варто зауважити, що це – час напередодні новорічних свят, відтак виборці та журналісти можуть бути не надто активними в участі на заходах звітування.

На веб-сайті Ужгородської міської ради відсутня інформація (звіт) про кількість коштів, виділених з депутатських фондів. Це стосуються попередньої каденції міськради, оскільки на 2016 рік, повідомили у міськраді, коштів на Програму «Фонд на виконання депутатських повноважень» не було передбачено.

Leave a Reply