Rating of (Українська) Ужгород 2018:

62.1%

Publicity Index

66%

City Mayor publicity

53%

Executive bodies publicity

68%

Publicity of council deputies

Summary:

Sorry, this entry is only available in Ukrainian.

Transparency?

CITY MAYOR64%

Information on the On City Mayor and His Activities?66%

(Українська) На вебсайті Ужгородської міськради створено окремий розділ щодо міського голови, в якому є фото очільника міста, його біографічні дані, інформація про місце знаходження, службовий телефон, електронну адресу, графік прийому громадян та процедуру запису на прийом. У цьому розділі також опубліковано інформацію про повноваження міського голови як посадової особи. Міський голова Ужгорода здійснює прийом ініціативних груп громадян та керівників установ, детальна інформація про це, на відміну від 2017 року, розміщена у розділі «Звернення громадян»

На вебсайті міськради Ужгорода не опубліковано електронної декларації мера за 2018 рік, а також нема гіперпосилань на таку, що розміщені на сайті НАЗК. Попри те, що міський голова дає короткі брифінги для журналістів після пленарних засідань ради чи засідань виконкому, практики регулярних пресконференцій чи брифінгів не зафіксовано. Інформація про діяльність міського голови досить часто висвітлюється у розділі новин вебсторінки міськради, однак – не щоденно. 

Information On the City Mayor Units and HR Policy?54%

(Українська) На офіційній сторінці міськради Ужгорода оприлюднена інформація про штатних та позаштатних радників міського голови. Щодо штатних радників, яких є два, вказана їх коротка біографічна довідка, також опубліковано фото. Разом з тим немає інформації про сферу їх відповідальності і не вказано контактні телефони, розташування робочих кабінетів. Із шести радників на громадських засадах лише щодо двох подано біографічну довідку. Щодо чотирьох радників, крім прізвища та ім’я не оприлюднено жодної інформації: відсутні фото, біографія, інфо про сферу відповідальності, контактні телефони.

На вебресурсі міськради опубліковано розділ щодо структури міської ради та підрозділів виконкому, де є інформація про керівників (розміщено фото та коротку біографічну довідку), описано структуру підрозділів, вказано посади та імена, хто ці посади займає, їх робочі телефони. Оприлюднено положення про роботу кожного із підрозділів міськради та виконкому. 

На відміну від 2017 року, на сайті вже оприлюднено Порядок проведення іспиту на заміщення вакантних посад (документ, що визначає процедуру). Ще одна новація, відмінна від попереднього року у розділі «Вакансії, конкурси, стажування» стала доступною інформація про результати конкурсів на заміщення вакансій, де, зокрема вказано про дату проведення конкурсу, кількість кандидатів і П.І.Б. переможця. Проте самі протоколи про засідання конкурсних комісій й надалі відсутні. Водночас ці документ надаються на інформаційний запит. Оголошення на заміщення вакантних посад вчасно публікуються і на офіційному вебсайті ради, і у друкованих ЗМІ.

Щодо відкритих конкурсів на посади керівників відділів, управлінь, департаментів виконкому, то їх у 2018 році не проводили, що є негативною практикою. Так вакантними були посади начальників управління освіти, відділу цивільного захисту населення, новоствореного відділу муніципальної інспекції. На ці посади були зараховані люди із кадрового резерву на підставі статті 16 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

На вебсайті міськради не оприлюднюється розпорядження міського голови щодо призначень/звільнень службовців. Наприклад, як стало відомо із відповіді на запит, у період з 1 по 30 вересня 2018 року міським головою було видано 60 розпоряджень із кадрових питань, з яких на офіційному сайті не вдалося знайти жодного.

Basic Strategic (Conceptual) Documents of Municipality?69%

(Українська) На вебсайті Ужгородської міської ради створений окремий розділ «Стратегія розвитку міста», в якому оприлюднено «Стратегію розвитку міста Ужгород-2030», яка прийнята як рішення міськради №1382 від 18 січня 2019 року. Хоча остаточно документ затверджено на початку 2019 року, його проект з’явився саме у 2018 році. У 2017 році проекту стратегії розвитку як цілісного документу міста не було. Документ щодо стратегії розвитку міста на 210 сторінках тексту складається із 8 тематичних частин.

На сайті міськради у розділі «Архітектура. Містобудівна документація» розміщено генеральний план міста, документ містить як графічну, так і текстову частини. Крім того в окремому підрозділі публікуються детальні плани територій, які де-факто є додатком до застарілого генплану, оскільки останній прийнято ще у 2004 році.

На вебсайті міськради функціонує система електронних петицій

На онлайнсторінці міської ради створено окремий розділ щодо бюджету, де опубліковано бюджет міста на 2018 рік із додатками, а також окремі рішення ради щодо змін до фінансового кошторису. Водночас єдиної зведеної актуальної редакції бюджету Ужгорода на сайті міськради немає, що створює для користувачів додаткові незручності.

На вебсайті нема окремого розділу щодо програми соціально-економічного розвитку, її за 2018 рік, так само як і зміни до неї, можна знайти лише у загальному переліку рішень міськради, що є для користувача досить часозатратним процесом.

Станом на 2018 рік в Ужгородській міській раді не прийняли програмного документу, який би визначав пріоритетні напрямки розвитку сфери відкритих даних. Також у роботі міськради та її структурних підрозділів не було запроваджено систему управління якістю (ISO). 

Regulatory Documents of Municipality?64%

(Українська) На сторінці Ужгородської міської ради в окремому розділі оприлюднено Статут територіальної громади. При цьому варто наголосити, що документ не опублікований в єдиній актуальній редакції, зокрема у ньому немає доповнень до статуту рішеннями міськради №1268 та №1269 від 11 квітня 2014 року. Також ці рішення не опубліковані у розділі щодо статуту, відтак інформація про два доповнення для користувача може бути невідомою.

В обласному центрі Закарпаття налагоджена щорічна практика проведення конкурсів в рамках бюджету громадської ініціативи, деталі висвітлено у тематичному розділі сайту. У 2018 році радою затверджене нове Положення про бюджет громадської ініціативи

Більшість розпоряджень міського голови Ужгорода у відповідному розділі оприлюднюються, час публікації, як правило, – до 5 робочих днів з моменту прийняття. Слід зазначити, що на сайті не опубліковано усі без винятку розпорядження. Наприклад, на запит було повідомлено, що у період із 1 по 30 вересня 2018 року міським головою видано 45 розпоряджень, з яких на сайті Ужгородської міської ради, за цей же період, було оприлюднено 35.

На вебсайті муніципалітету створена можливість пошуку інформації, зокрема відповідне віконце є на стартовій сторінці міськради. При перегляді рішень міськради чи виконкому вказана можливість фільтру документів за календарним принципом – «ухвалено від і до», але на практиці вона не працює. На сайті нема можливості розширеного пошуку, зокрема за назвою, видом документу, точної фрази із тексту документу тощо.

В Ужгородській міській раді та її структурних підрозділах не використовують систему торгів «PROZORRO» при проведені допорогових закупівель (до 200 тисяч гривень для товарів та послуг та 1,5 мільйонів гривень для робіт). Натомість щодо таких закупівель застосовується процедура так званого Звіту про укладений договір (неконкурентна процедура закупівлі, яка відбувається поза системою «PROZORRO» з обов’язковою публікацією в системі основної інформації про проведену закупівлю у формі звіту). Також муніципалітет не практикує проводити конкурс на оренду чи приватизацію комунальної нерухомості з допомогою майданчика «PROZORRO.Продажі». 

У міськраді та її структурних підрозділах нема документу, що регулює порядок доступу до відкритих даних. У рішенні виконкому №44 від 08.02.2017 про «Порядок інформування громадськості про діяльність Ужгородської міської ради, її виконавчих органів через мережу Інтернет» у додатку 2 йдеться лише про те, який саме структурний підрозділ та в які терміни має оприлюднювати набори даних. 

EXECUTIVE BODIES55%

Information on Executive Bodies and Their Heads?69%

(Українська) На офіційній сторінці Ужгородської міської ради наявна інформація про структуру та персональний склад структурних підрозділів виконавчих органів, їх місцезнаходження, робочі номери телефонів та розклад роботи. Разом з тим не вказано розкладу прийому громадян керівниками та процедуру запису на прийом. Більшість важливої інформації (ПІБ, фотографії, службові номери, адреси електронної пошти) про керівників виконавчих органів оприлюднено. Проте біографічні дані щодо окремих керівників не є вичерпними, зокрема щодо їх біографії опубліковано лише кілька речень. Щодо кожного структурного підрозділу виконавчих органів на вебсайті ради у відповідному розділі оприлюднено Положення. У цьому документі, зокрема вказано основні завдання підрозділу, повноваження його працівників, їх права та обов’язки, взаємодія з іншими організаціями, відповідальність тощо. 

На вебсайті муніципалітету користувачу можна ознайомитися з даними про усіх трьох заступників міського голови, зокрема біографічні відомості, фотографії, функціональні повноваження, службові номери телефонів та електронну пошту, графік прийому та процедуру запису на прийом. А от електронних декларацій (чи посилань на них) за 2018 рік на вебсайті міськради не оприлюднено, з якими можна ознайомитися лише на сайті НАЗК (при цьому на вебсайті міськради оприлюднені декларації трьох заступників за 2017 та попередні роки).

На сторінці муніципалітету Ужгорода створено окремий розділ «Комунальні підприємства», де на момент моніторингу були відомості про 11 комунальних підприємств. Не зафіксовано жодної інформації про три КП: «Під замком»; «Агромікс», «КШЕП».

На відміну від 2017 року, у 2018-му на сайті міськради створено окремі розділи про освітні, медичні, соціальні та культурнопросвітницькі заклади. Щодо кожного вказана біографічні відомості про керівників, адресу і контактні телефони закладів.

Information on the City Council Executive Committee?100%

(Українська) На сайті міськради обласного центру Закарпаття в окремому розділі наявна вичерпна інформація про керуючу справами виконавчого комітету, зокрема робоча адреса, службові номери телефонів та електронна пошта, графік прийому громадян та процедура запису, функціональні повноваження, біографія. Як і у випадку міського голови та його заступників, електронної декларації керуючої справами виконкому Ужгорода за 2018 рік на сайті міськради (чи посилання на неї) не оприлюднено. Вказана електронна декларація лише за 2017-ий, а також попередні роки.

На вебресурсі міської ради можна ознайомитися із персональним складом виконкому, який складається із семи людей. Створено можливість, натиснувши на конкретне прізвище члена виконкому, побачити його фотографію, коротку біографічну довідку, місце роботи та посаду. На відміну від 2017 року, коли на сайті не було жодних відомостей про двох членів виконкому – Миколи Палінчака та Мирослава Гісема, – інформацію про них додано.

Оприлюднено «Регламент виконавчого комітету та виконавчих органів Ужгородської міської ради», в якому прописано про основи діяльності виконавчого комітету та організацію засідань виконкому. Щодо засідань, то як показує практика відповідні анонси з інформацією про порядок денний публікуються завчасно, як правило за 5 робочих днів до призначеної дати.

Resolutions and Documentation of Executive Bodies?72%

(Українська) На офіційній сторінці Ужгородської міської ради у відповідному розділі «Рішення виконкому», публікуються всі нормативно-правові акти, прийняті на засіданнях виконавчого комітету, як правило не пізніше 5 робочих днів із моменту прийняття. Аналогічна ситуація із публікацією проєктів рішень, які з’являються завчасно. Проєкти порядку денного засідань із посиланнями на конкретні проєкти рішень, як правило публікуються за 2-5 робочі дні до запланованого засідання.

На сайті міської ради створено окремий розділ «Регуляторні акти», в якому опубліковано річний план діяльності міської ради та виконавчого комітету з підготовки проєктів регуляторних актів на 2018 рік (затверджено рішенням міськради №889, від 14.12.2017) та подальші зміни до нього. У цьому ж розділі вчасно публікуються як повідомлення про оприлюднення проєктів регуляторних актів, так і самі проєкти. Рішення щодо регуляторних актів за 2018 рік публікувалися у газеті «Ужгород».

На вебсайті муніципалітету Ужгорода створено окремий розділ «Закупівлі», в якому структурні підрозділи виконавчих органів та комунальні установи – головні розпорядники бюджетних коштів – оприлюднили річні плани закупівель та зміни до них. Така ж інформація розміщена і на сайті prozorro.gov.ua.

Більшість комунальних підприємств, засновником яких є Ужгородська міська рада, на відміну від 2017 року, оприлюднили на вебсайті останньої вичерпний перелік послуг, які вони надають. Втім деякі з них (наприклад, КП «Стадіон «Авангард», КП «Уж-фест», КП «Ужгородська міська друкарня») не опублікували інформацію про свої тарифи. При цьому  лише два комунальні підприємства вказали формули розрахунку своїх тарифів – це КП «Ужгородліфт» та КП «УККП».

У порівнянні із 2017 роком, коли на вебсторінці міськради не було жодної інформації про пільги для різних категорій населення, за результатами моніторингу 2018 року зафіксовано окремий розділ «Соціальні послуги. Субсидії», в якому розміщено інформацію про перелік пільг.

Програму соціально-економічного розвиту міста з усіма додатками на короткостроковий період – 2018 рік оприлюднено як рішення Ужгородської міської ради №941 від 21 грудня 2017 року. Документ щодо 2019 року з усіма додатками прийнято як рішення міськради №1383 від 18 січня 2019 року. Слід відзначити, що ці нормативно-правові акти, як і подальші зміни до них, розміщені у загальному переліку рішень міськради, що робить їх пошук для користувача незручним та часозатратним. На сайті, на відміну від 2017 року, оприлюднено перелік цільових міських програм, які передбачалося реалізовувати у 2018 році. До уваги користувача пропонується інформація про 60 цільових програм, зокрема їх основні завдання, виконавці, дата затвердження та рішення міськради. Водночас на момент моніторингу не вдалося знайти жодних відомостей про програму підтримки управління патрульної поліції Закарпатської області (прийнята як рішення міськради №1322 від 13 грудня 2018 року).

На вебсайті міськради у підрозділі «Перелік укладених договорів» за 2018 рік оприлюднено перелік договорів лише одного структурного підрозділу виконавчих органів – Департаменту фінансів. Цей документ опублікований не у форматі відкритих даних. Загалом, станом на момент моніторингу на сторінці муніципалітету Ужгорода взагалі не було оприлюднено наборів відкритих даних у форматі відкритих даних, які передбачені Постановою Кабміну №835 від 21 жовтня 2015 року. На момент моніторингу зафіксовано пряме посилання на Єдиний державний вебпортал відкритих даних щодо 5 наборів даних Ужгородської міськради (станом на кінець вересня 2019 року – там уже розміщувалося 17 наборів даних). Разом з тим посилань на інших розпорядників відкритих даних на сайті муніципалітету немає (наприклад, Відділ транспорту, державних закупівель та зв’язку, Департамент міського господарства, Департамент праці та соціального захисту населення, Управління муніципальної варти та ін.).

На вебсайті Ужгородської міськради створена можливість пошуку інформації – відповідне віконце є на стартовій сторінці. Разом з тим відсутня можливість розширеного пошуку за реквізитами, видом, точної фрази із тексту документів тощо.

Municipal Property and Land of Municipality?23%

(Українська) На сайті Ужгородської міської ради є розділ «Комунальна власність», в якому знаходиться підрозділ «Земельні ділянки». Тут оприлюднено перелік восьми земельних ділянок, що пропонуються до продажу чи оренди, однак цей список можна вважати застарілим, оскільки  рішення міськради щодо перерахованих ділянок датуються 2016 та 2017 роками. Крім того, у цьому документі не вказано жодних відомостей про умови та процедуру викупу чи отримання права оренди щодо описаних ділянок. На вебресурсі міськради не оприлюднено жодної інформації про результати проведення земельних торгів у 2018 році. Також немає даних щодо переліку земельних ділянок, які пропонуються для здійснення забудови.

На сайті міськради оприлюднено перелік комунальної нерухомості, яка не використовуються або використовуються частково. Втім у цьому документі нема жодних деталей щодо умов чи процедури отримання об’єктів в оренду (чи користування). На вебресурсі міськради є перелік комунальної нерухомості, яка передана в оренду (із зазначенням інфо про номер та дату договору, термін дії, орендаря, цільове призначення, площу, адресу розташування). Крім того, опубліковано список об’єктів нерухомості, переданих у комерційне користування (чи для роботи державних підприємств, установ), у господарське відання комунальних підприємств, у користування Ужгородському національному університету та освітнім, навчальним та іншим соціальним закладам. Усі три документи оприлюднені не у форматі відкритих даних. 

На вебсайті оприлюднено інформацію про перелік земельних ділянок, що здані в оренду (із назвою орендарів) за 2017 та за 2019 рік, переліку ділянок за 2018 немає. Обидва документи не у форматі відкритих даних. 

На відміну від 2017 року, на сайті муніципалітету оприлюднено реєстр боргових зобов’язань суб’єктів господарювання комунальної власності, а саме – дебіторська та кредиторська заборгованість 11 комунальних підприємств. Слід відзначити, що інформація стосується липня 2019 року, інформації про стан заборгованості на 2018 рік немає. Опублікований документ не у форматі відкритих даних. 

У порівнянні із 2017 роком, у розділі «Громадський транспорт» до уваги користувача наводиться перелік перевізників, що надають послуги пасажирських перевезень та перелік маршрутів. Також опубліковані відомості щодо графіку руху автобусів. Інформується про  перелік автобусів, які обслуговують міські маршрути, зокрема їх кількість, марка, модифікація, номерний знак, вид пального, пасажиромісткість та рік випуску. Усі згадані документи оприлюднені не у форматі відкритих даних.

Позитивна практика у порівнянні із 2017 роком у тому, що на вебсайті Ужгородської міськради опубліковано перелік розповсюджувачів зовнішньої реклами із зазначенням інфо про кількість дозволів та номери договорів. Наведені також відомості про рекламні засоби із вказівкою даних про назву рекламорозповсюджувача, номер дозволу, характеристика рекламного засобу, дата видачі дозволу та термін дії, місце розташування та номер договору. Негативним моментом є публікація згаданих наборів даних не у форматі відкритих даних.

В Ужгороді створена Служба містобудівного кадастру у складі управління містобудування та архітектури виконкому. Водночас у місті, як і у 2017 році, не створено містобудівного кадастру.

В обласному центрі у 2018 році, як і у попередньому, не приймалося рішень щодо утворення та діяльності наглядових рад при комунальних підприємствах. Також не прийнято рішень про перевірку незалежними аудиторами річної фінансової звітності комунальних підприємств міста.

DEPUTIES72%

Information on the City Council Deputies?44%

(Українська) На офіційній сторінці Ужгородської міської ради є розділ, присвячений депутатському корпусу. Там розміщені фотографії обранців, контактні номери телефонів. А от біографічних відомостей обранців, а також більшості електронних адрес, посилань на їх сайти чи акаунти у соціальних мережах не оприлюднено. Так само не опубліковано і не вказано прямих лінків на електронні декларації на сайті НАЗК.

Інформація про права та обов’язки депутатів міської ради представлена у вигляді короткого витягу (одного абзацу) із Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та не є вичерпною, зокрема не вказано перелік повноважень депутата; інструменти, якими він може користуватися для своєї роботи тощо. 

Щодо графіку прийому громадян депутатами, то він опублікований в окремому розділі, де вказано дату та час прийому, а також місце прийому. Згідно з документом, абсолютна більшість депутатів прийом ведуть раз на місяць, визначивши для цього конкретний день, наприклад – перший понеділок місяця, чи друга середа місяця тощо. Втім кілька обранців задекларували й частіший графік, наприклад – кожний вівторок місяця, другий та четвертий четвер місяця, кожний четвер місяця.

Structure and Work Organization of the Representative Body of Local Self-Government?61%

(Українська) Регламент Ужгородської міської ради оприлюднено лише у загальному переліку рішень міської ради, що може ускладнити пошук цього документу для недосвідченого користувача сайту. Разом з тим у розділі щодо складу депутатських комісій окремо опубліковано документ – Положення про роботу постійних комісій. Тут же вказані і окремі рішення, згідно з якими склад комісій змінювався. Оприлюднено графік засідання комісій. Також опубліковано список депутатських фракцій, водночас не вказано позафракційних депутатів. 

На вебсайті міськради не опубліковано карти меж виборчих округів міста з інформацією про представників цих округів. Разом з тим у розділі щодо прийому громадян депутатами наявна текстова інформація щодо меж округів (список вулиць) та переможця від них, якщо такий є. 

В окремому розділі оприлюднено вичерпну інформацію про секретаря міської ради, зокрема фото, біографію, функціональні обов’язки і повноваження, графік прийому громадян, контактні дані. Разом з тим немає посилання на сайт НАЗК на останню актуальну електронну декларацію  за 2018 рік. 

На вебсайті опубліковано інформацію про структурний підрозділ Ужгородської міської ради – відділ по роботі з депутатами та постійними комісіями, який забезпечує діяльність депутатського корпусу та його функції. Є відомості про керівництво та спеціалістів, контактні номери телефонів, графік роботи, положення про роботу відділу.

City Council Plenary Sessions?78%

(Українська) Як показує практика роботи 2018 року, рішення про скликання сесії депутатів із зазначенням порядку денного Ужгородської міської ради оприлюднюється на вебсайті не пізніше, як за 10 днів до проведення пленарного засідання. Наприклад, розпорядження про скликання сесії на 26 червня та 10 липня 2018 року опубліковано на сайті 15 червня. Розпорядження щодо засідання депутатів 30 жовтня 2018 року опубліковано на сайті 01 жовтня

Вчасно оприлюднюються усі проєкти рішень депутатів (не пізніше, ніж за 20 днів до моменту розгляду).

Під час пленарних засідань у сесійній залі використовується система «Рада», яка дає можливість проводити реєстрацію депутатів та оперативно встановлювати підсумки голосувань. Інформація про реєстрацію обранців на конкретних засіданнях зафіксована у протоколах, які публікуються в розділі «Рішення сесій міської ради». Як правило, результати поіменного голосування депутатів за рішення питань порядку денного публікуються на сайті не пізніше наступного дня після проведення засідання. 

Перебіг пленарних засідань депутатів транслюється на сайті міськради у режимі онлайн, а от аудіотрансляцій не ведеться. Самі відео сесій не архівуються, натомість доступними на сайті муніципалітету у режимі офлайн є аудіозаписи із сесій.  Протоколи усіх засідань сесій публікуються, втім дуже часто пізніше, ніж після п’яти робочих днів з моменту засідання (як правило – терміном до місяця з моменту засідання).

На сайті міськради у 2018 році не публікували інформацію про депутатські запити. 

Депутати обласного центру Закарпаття не прийняли етичного кодексу, у місті нема практики діяльності депутатських фондів.

Процедура врегулювання конфлікту інтересів депутатів міста прописана у четвертому розділі Регламенту Ужгородської міської ради. Зафіксовано практику озвучувати під час пленарних засідань повідомлення депутатів про їх конфлікти інтересів щодо конкретних голосувань. При цьому головуючий, як правило – міський голова, – інформує присутніх про те, що обранці, які мають конфлікт інтересів, участі у голосуванні брати не будуть.

Regulatory Legal Acts and Other Documents by the City Council?90%

(Українська) На сайті Ужгородської міської ради оприлюднюються всі рішення, які прийняті на пленарних засіданнях. Як свідчить практика, ці нормативно-правові акти публікуються вчасно – не пізніше п’яти робочих днів після прийняття. 

Протоколи всіх засідань депутатських комісій є у вільному доступі – документи розміщені у тематичному розділі сайту. Втім варто наголосити, що порядок розміщення протоколів не структурований за певним порядком (наприклад – по комісіях, чи по номерах документів, чи по датах засідань комісій). Це у свою чергу створює труднощі для користувача у пошуку необхідного протоколу конкретної комісії.

Openness?

CITY MAYOR70%

Public Participation?70%

(Українська) На вебсторінці муніципалітету Ужгорода в окремому розділі «Звернення громадян» міститься інформація про графік прийому міським головою як громадян, так і представників підприємств, установ, організацій та об’єднань громадян. Щодо останнього, то існує окреме розпорядження №73 від 20 лютого 2018 року «Про прийом міським головою керівників підприємств, установ, організацій та об’єднань громадян», яке окремо розміщено у згаданому розділі. У цьому документі власне йдеться про графік прийому представників організацій та процедуру запису на прийом. Міський голова Ужгорода регулярно (в перший понеділок місяця) особисто проводить прийоми громадян у визначеному місці та визначений час, прийом ведеться особисто. Виборець може потрапити на прийом одразу після запису, який здійснюється за номером телефону у день прийому до 10.00. Приміщення для прийому міським головою, у порівнянні із 2017 роком, є доступним для людей з інвалідністю (після капремонту першого поверху адмінбудівлі облаштовані пандуси, двері на вході міськради відкриваються автоматично, працює ліфт).

Міський голова Ужгорода практикує проведення виїзних прийомів у різних мікрорайонах міста, графік яких та процедуру запису розміщено на сайті міськради. Негативним моментом є те, що виїзні прийоми відбуваються не щомісяця, а раз у квартал. Оскільки прийоми мера у приміщенні міськради відбуваються лише раз на місяць із 10.00 до 13.00, то, відповідно, у робочому графіку голови міськради для цієї процедури виділено менше 4 годин, що може бути недостатньо для мешканців міста. Така ж ситуація прослідковувалася і у 2017 році.

Міський голова Ужгорода має акаунт у мережі «Фейсбук», його сторінка досить часто оновлюється. Втім слід відзначити, що більшість повідомлень стосуються питань життєдіяльності міста: поточні комунальні роботи; опис подій, в яких міський голова бере участь як посадова особа. Розміщуються також фотографії, які робить пресслужба міськради. Міський голова на своїй сторінці не часто вступає у дискусію із іншими коментаторами. Доволі часто повідомлення інших користувачі про комунальні чи інші питання міста лишається без реакції мера у соціальній мережі.

На стартовій сторінці вебсайту Ужгородської міської ради вказано номер служби оперативного реагування, а також номери служби для довідок, відділу роботи із зверненнями громадян, загального відділу. Також на сайті у розділі «Звернення громадян» наведено відомості про порядок звернення громадян. Звернення до муніципалітету можна подати письмово, усно, а також за допомогою онлайнформи. Після заповнення останньої на електронну пошту користувача приходить лист із реєстраційним номером електронного звернення.

У 2018 році в обласному центрі з ініціативи міського голови було проведено 20 громадських слухань. Втім варто зауважити, абсолютна більшість з них стосувалася проєктів містобудівної документації, отже факт їх проведення є радше вимогою законодавства, ніж ініціативою міського голови. Водночас слухання щодо теми найменування вулиць та площ міста (3 слухань) та щодо теми Стратегії розвитку Ужгорода (2 слухання) є такими, що скоріше виходять з ініціативи міського голови.

Не зафіксовано інформації про ініціативи мера Ужгорода у 2018 році щодо проведення дослідження громадської думки (опитування, фокус групи тощо), що стосуються питань місцевого значення. При голові міста не створено окремих громадських рад або робочих груп. Водночас при міському голові діє координаційна рада з питань розвитку підприємництва та рада голів ОСББ, коооперативів та органів самоорганізації населення. Інформації про склад цих рад на вебсайті відсутня.

У cтpyктypi виконкому Ужгородської мicькoї ради, як і у 2017 році, не було окремого підрозділу, який безпосередньо відповідає за налагодження співпраці з організаціями громадянського суспільства. Цю функцію у 2018 році виконував відділ документального та організаційного забезпечення.

EXECUTIVE BODIES67%

Public Participation?62%

(Українська) Доступ громадян до засідань виконавчого комітету Ужгородської міської ради є вільним. Для того, аби потрапити на відкрите засідання колегіального органу не потрібно отримувати дозволу, інформувати заздалегідь чи проходити якісь інші спеціальні процедури. Громадяни до приміщення Ужгородської міської ради можуть безперешкодно заходити на перший поверх, де, зокрема, розташовано загальний відділ, відділ звернень громадян, ЦНАП. Доступ на верхні поверхи, де решта структурних підрозділів виконавчих органів, обмежений турнікетом, пропуск через який контролює охорона. При цьому доступ громадян до засідань сесій чи виконкому, що проходять на верхніх поверхах, забезпечений – контроль охорони на час засідань знімається.

На сайті Ужгородської міської ради в окремому підрозділі опубліковано вичерпну інформацію про процедуру проведення громадських слухань, яка регулюється «Положенням про громадські слухання в місті Ужгород». Налагоджена практика публікації протоколів проведених слухань. В міській раді анонсують проведення громадських слухань, в анонсах, зазвичай, оприлюднюється необхідна інформація щодо процедури. Водночас за період моніторингу зафіксовано, що не завжди анонси щодо слухань з’являються заздалегідь – принаймні за 2 тижні до проведення заходу. Наприклад, інформація щодо слухань з обговорення детального плану території, яке мало відбутися 23 жовтня 2018 року, з’явилася на сайті за 5 днів (18 жовтня 2018 року). А оголошення про слухання з приводу перейменування однієї з вулиць, яке було анонсоване на 26 вересня 2018 року, з’явилося на сайті лише за 2 дні (24 вересня 2018 року).

На вебресурсі муніципалітету у підрозділі «Інформація щодо участі громадян у життєдіяльності міста» наявна інформація щодо місцевих ініціатив. Цей документ прийнято як доповнення до Статуту громади міста рішенням міської ради № 1268 від 11 квітня 2014 року. Крім того, у статті 11 Статуті територіальної громади прописана процедура загальних зборів мешканців.

У 2018 році при виконавчих органах Ужгородської міської ради працювали робочі групи щодо різних сфер життєдіяльності міста. А от громадських рад при виконавчих органах міськради у 2018 році створено не було. 

Не зафіксовано практики публікацій на офіційному сайті мерії Ужгорода протоколів засідань містобудівної ради. Також немає інформації про її склад та графік засідань, переліку питань, що розглядаються. 

На сайті муніципалітету не знайдено інформації щодо порядку оскарження рішень органу місцевого самоврядування.

Access to Public Information?70%

(Українська) На офіційному онлайнресурсі міської ради Ужгорода функціонує окремий розділ «Про доступ до публічної інформації». У 2017 році та станом на 2018 рік у цьому розділі не розміщувалася система обліку публічної інформації, втім у 2019 році її вже запущено. Інформаційний запит на адресу Ужгородської міської ради та її виконавчих органів можна подати різними способами: усно, письмово особисто, електронною поштою, поштою, а також із сайту міськради за допомогою онлайнформи. У тематичному розділі опубліковано  лише одну типову форму для подання запиту на доступ до публічної інформації. Як показує практика, в Ужгородській міській раді дотримуються встановлених Законом термінів на відповіді (незалежно від способу подачі запитів); відповіді, як правило, надаються вичерпні та по суті. Вони залежно від бажання запитувача надходять або на поштову адресу, або на електронну скриньку.

У розділі «Доступ до публічної інформації» щодо порядку оскарження рішень (дій чи бездіяльності) розпорядників інформації описано досить коротко – лише зазначено, що відповідно до статті 23 Закону «Про доступ до публічної інформації», рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України. Детальнішої процедури щодо порядку оскарження не прописано. Також на сайті є розділ «Питання-відповіді», в якому розписано відповіді на питання щодо заяв, звернень, запитів громадян, можливості бути прийнятим посадовими особами тощо. 

Щодо відведення спеціальних місць для роботи із документами, з якими запитувач має право ознайомитися у приміщення муніципалітету, то про це згадується у пункті 8.7 розділу 8 Положення «Про порядок забезпечення доступу до публічної інформації»: якщо у запиті заявлено клопотання про можливість ознайомлення з документами, то заявнику надається така можливість у відділі документального і організаційного забезпечення або безпосередньо в структурному підрозділі, який є розпорядником інформації. У цьому документі не згадується нічого про можливість запитувача робити фотографії, сканування чи копіювання. Як свідчить практика, запитувачем надаються документи для ознайомлення безпосередньо у кабінетах підрозділів, що є розпорядниками інформації. При такому ознайомленні користувач не може оперативно робити скани чи ксерокопії документів. Така форма роботи з документами без відведення окремого спеціального місця із можливістю фотографувати, сканувати, ксерокопіювати носії інформації є не зовсім зручною для запитувача.

У виконавчому комітеті міськради визначили розмір витрат на копіювання та друк відповіді на запит обсягом більше 10 сторінок. Ця ціна не перевищує граничних норм витрат та становить за аркуш формату А4 тариф – 0,1% мінімальної зарплати.

Загалом система навігації офіційного сайту Ужгородської міської ради є зручною та інтуїтивно зрозумілою, однак для того, щоб користувач міг повноцінно знати, де і яку точно шукати інформацію, потрібен певний час для вивчення контенту. На відміну від 2017 року позитивом є версія сайту для людей зі слабким зором. Після її відкриття з’являються опції, з допомогою яких можна збільшити або зменшити шрифт, обрати колір сайту чи зробити його чорно-білим, вимкнути чи увімкнути зображення. 

З-поміж негативних моментів онлайн висвітлення діяльності міськради Ужгорода та її виконкому є відсутність окремого порталу із наборами відкритих даних; оприлюднення наборів даних на основному вебсайті не у форматі відкритих даних, а також відсутність можливості навігації для роботи із наборами відкритих даних. 

Administrative Services?65%

(Українська) Станом на серпень 2019 року у Центрі адміністративних послуг Ужгородської міської ради (ЦНАП) надавалося 266 видів послуг, що на 52 більше у порівнянні із 2017 роком. Центр проводить прийом громадян загалом 44 години на тиждень, проте лише один день із шести робочих прийом відвідувачів проводиться до 20.00. У ЦНАПі є бланки, необхідні громадянам для заповнення, аби отримати адмінпослугу. ЦНАП Ужгорода немає доступу до всіх державних реєстрів, наприклад, тут не можна виготовити закордонного паспорту. У приміщенні ЦНАПу облаштовані скриньки для висловлення зауважень, побажань чи пропозицій відвідувачів. Не зафіксовано практики видання довідково інформаційних матеріалів про адміністративні послуги і, відповідно, їх безоплатне поширення у приміщенні ЦНАПу. Як з’ясувалося на момент візиту, друкована інформація у вигляді флаєрів була лише на дві послуги із 266. Також у приміщенні ЦНАПу міськради не зафіксовано інформаційних стендів із зразками документів та інформаційними картками (останні – є на сайті Центру).

У ЦНАПі Ужгорода забезпечено можливість отримати інформацію про адмінпослуги у телефонному режимі, при відвідуванні ЦНАПу практикується електронна черга (реєстрація з допомогою терміналу та підхід до столика, про який інформується на екрані). А от процедури попереднього запису на прийом (до моменту особистого візиту до Центру) наразі не передбачено. 

На відміну від 2017 року наразі ЦНАП Ужгородської міськради має окремий вебпортал, посилання на який є із офіційного сайту муніципалітету. На сайті ЦНАПу розміщено всю необхідну інформацію про порядок надання адміністративних послуг, режим доступу до приміщення. Вся система навігації інтуїтивно зрозуміла. Тут можна ознайомитися з інформацією, які конкретно структурні підрозділи виконкому (чи інші державні установи) надають ті чи інші адмінпослуги. У порівнянні з 2017 роком, на сайті ЦНАПу створено сервіс, через який адмінпослуги можна отримувати у режимі онлайн. 

Серед негативних особливостей роботи сайту ЦНАПу можна відзначити відсутність відомостей щодо сполучення громадського транспорту, під’їзних шляхів та місць паркування для відвідувачів установи. Також відсутні відомості про безоплатний Реєстр адміністративних послуг, який розміщений на Урядовому порталі та про функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки. 

При Ужгородській міській раді створена громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги, робота якої у 2018 році регулювалася розпорядженням міського голови №436 від 18.10.2017 року, а із 2019 року – розпорядженням №204 від 02.05.2019 року. В опублікованих документах є інформація про склад громадської приймальні та графік її прийому, водночас нема даних про послуги приймальні. Також не зафіксовано жодної інформації про роботу цієї приймальні в окремому розділі вебсайту міськради, що є проблемним моментом, адже користувач може просто не дізнатися про сам факт роботи такої приймальні. 

DEPUTIES67%

Public Participation?67%

(Українська) Будь-який громадянин може бути присутній на пленарному засіданні сесії Ужгородської міської ради без попереднього запису чи спеціальної процедури реєстрації. Доступ до приміщень міської ради, у тому числі і до сесійної зали, у порівнянні із 2017 роком, забезпечений для людей з інвалідністю. 

Як показує практика, мешканці міста мають вільний доступ до засідань постійних депутатських комісій. Водночас у Положенні про роботу постійних комісій не прописано чіткої процедури щодо можливості присутності громадян на засіданнях депутатських комісій. Варто згадати, що у пункті 9.1 Положення йдеться, що на засідання комісії можуть бути запрошені представники засобів масової інформації за попереднім узгодженням з головою комісії. Така норма може суперечити принципу публічності і гласності роботи, оскільки працівники ЗМІ, згідно із чинним законодавством, можуть відвідувати публічні заходи органів влади, у тому числі й місцевої без будь-яких запрошень чи попередніх узгоджень. Крім того, негативним моментом є те, що у Регламенті Ужгородської міської ради нема чітко прописаної процедури можливості запису на виступ громадян під час пленарних засідань. У пункті 22.8 Регламенту лише зазначено, що головуючий може надати слово для виступу з обговорюваного питання особам, що присутні на засіданні. З пункту 22.9 Регламенту зрозуміло, що слово для виступу може надати рада, попередньо проголосувавши за таку можливість. Також згадується перелік осіб, яким надається слово без попереднього голосування депутатів за таку можливість. 

Як показує практика, не всі депутати міськради проводять прийом громадян згідно із чітко визначеними графіками, які опубліковані на сайті міськради. На сайті не оприлюднено процедуру запису на прийом. Проте громадяни, які бажають потрапити на прийом до обранців, мають можливість через відділ роботи з депутатами домовитися про особистий прийом у зручний для сторін час. Депутати, які ведуть прийом, особисто присутні на зустрічі із виборцями. 

Обранці Ужгорода у 2018 році не були ініціаторами жодного громадського обговорення. 

У Статуті територіальної громади міста у статті 13 йдеться про проведення громадських слухань в місті, а у пункті 13.2 – прописано Положення щодо проведення слухань, у тому числі – процедуру ініціативи слухань. Статут територіальної громади Ужгорода доповнено статтею  13.1, в якій детально йдеться про процедуру подання місцевих ініціатив. Процедура проведення загальних зборів громадян в обласному центрі Закарпаття врегульована статтею 11 Статуту. Водночас у Статуті територіальної громади жодним чином не врегульовано питання процедури утворення та функціонування консультативно дорадчих органів при міській раді.

В Ужгороді не налагоджена практика розгляду депутатами усіх електронних петицій громадян, які набрали на вебсайті достатню кількість голосів. Наприклад, у 2018 році було 19 петицій, з яких лише одна була позитивно розглянута депутатським корпусом.

Accountability?

CITY MAYOR63%

Financial resources of Municipality?100%

(Українська) На вебсайті Ужгородської міської ради створено окремий розділ «Бюджет», в якому наявна інформація щодо головного кошторису міста, зокрема початкова редакція, зміни до неї, звіт про виконання бюджету міста на 2018 рік. Також у цьому розділі публікується інформація про виконання бюджету за певні періоди року. Лишається актуальним питання розміщення на сайті єдиного зведеного документу щодо бюджету обласного центру.

На Єдиному вебпорталі використання публічних коштів можна знайти відомості щодо використання бюджетних гривень усіх 13 головних розпорядників коштів, які окремо вказані на сайті міської ради.

На вебресурсі муніципалітету Ужгорода створено окремий розділ під назвою «Місцеві податки та збори», в якому опубліковано рішення міськради щодо видів та розміру місцевих податків і зборів (а також зміни, що вносилися до таких рішень). Лишається актуальним питання розміщення на сайті єдиного зведеного документу щодо діючих податків та зборів на території міста.

Report on the City Mayor’s Performance?57%

(Українська) У статті 27 Статуту територіальної громади міста прописано обов’язок міського голови звітувати не рідше разу на рік про свою роботу на відкритій зустрічі із громадянами. При цьому детальної процедури організації такого звітування перед громадою не вказано. Також у Статуті зазначено, що на вимогу не менше половини депутатів міської ради її голова повинен прозвітувати про роботу виконавчих органів влади у будь-який визначений термін.

На відміну від 2017 року, коли міський голова Ужгород не звітував перед громадянами про свою роботу у форматі відкритої зустрічі, у 2018 році такий звіт відбувся. Мер Ужгорода прозвітував перед громадою про свою роботу за попередній рік 24 січня 2019 року у сесійній залі міськради. Інформація про подію попередньо анонсувалася на сайті муніципалітету. У грудні 2018 року міський голова звітував перед депутатами про роботу виконавчих органів за рік. Водночас такого звіту у письмовому вигляді на сайті міськради знайти не вдалося, сам звіт рішенням міськради (про затвердження чи відхилення) не приймався.

Також у грудні 2018 року міський голова підготував звіт для депутатів про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами ради. Цей звіт аналогічно не затверджувався рішенням міської ради, а також його не було зачитано у міськраді, а роздано депутатам у письмовому вигляді. Водночас звіт про здійснення державної регуляторної політики опублікований на сайті міськради у письмовому вигляді у тематичному розділі щодо регуляторних актів, а також у газеті «Ужгород» (№49 (972) від 22.12.2018). 

Не зафіксовано інформації про окреме звітування міського голови про виконання місцевих цільових програм, а також про програму соціально-економічного та культурного розвитку. Щодо останньої існує звіт, затверджений як рішення міськради №1502 від 18 квітня 2019 року. Варто відзначити, що цей документ є лише у загальному переліку рішень міськради, що може зробити пошук документу для користувача незручним та часозатратним. Частина інформації про програму соціально-економічного та культурного розвитку була озвучена та розміщена на сайті міськради в межах загального звіту міського голови, яка як згадано, відбулася у січні 2019 року.

EXECUTIVE BODIES31%

Reporting on Performance of the Council Executive Bodies?4%

(Українська) За 2018 рік не зафіксовано інформації щодо звітування структурних підрозділів  виконавчих органів Ужгородської міської ради безпосередньо перед територіальною громадою міста. На вебсайті муніципалітету немає письмових текстових звітів виконавчих органів про роботу у 2018 році у вигляді окремих документів, а також нема письмових текстових звітів про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку. За підсумками моніторингу вебресурсу міськради не вдалося знайти й письмові текстові звіти про хід та результати відчуження комунального майна. 

На вебсайті Ужгородської міської ради створено розділ «Звіти про виконання програм», втім у цьому розділі не опубліковано усіх проміжних звітів про хід виконання програм. Більшість документів містять не текстові пояснення виконання програми, а таблиці, які є малозрозумілими для широкого кола користувачів. Також у розділі є звіти про виконання цільових програм у вигляді паспортів програм, однак ці дані знову ж таки є малозрозумілими не для спеціалістів. У  розділі переліку чинних програм 2018 року на момент моніторингу з-поміж 60 опублікованих був заключний звіт лише щодо однієї – «Програми фінансової підтримки комунальних підприємств міста Ужгород на 2018-2020 роки». Втім станом на кінець вересня 2019 року таких заключних звітів щодо виконання програм побільшало.

На інтернет сторінці муніципалітету Ужгорода у відповідному розділі оприлюднюються щомісячно звіти про надходження інформаційних запитів, зокрема їх кількості, з яких регіонів надходять, яким способом надходять, тематика запитуваних відомостей. Втім інформації про конкретні питання та запитувачів у цих звітах не вказано.

Станом на 2018 рік при жодному комунальному підприємстві обласного центру Закарпаття не створено наглядових рад.

Financial resources of Municipality?65%

(Українська) На вебсайті Ужгородської міської ради створено розділ «Відкритий бюджет», в якому з допомогою інтерактивної інфографіки оприлюднено структуру доходів та видатків бюджету, у тому числі і на забезпечення діяльності виконавчих органів та структур муніципальної власності. Також є сервіс «Бюджет на мапі», де можна ознайомитися з відомостями щодо використання бюджетних коштів на конкретних об’єктах міста. Публікуються квартальні звіти про виконання бюджету міста. 

На відміну від 2017 року у муніципалітеті налагоджено практику публічного  представлення інформації про виконання бюджету міста, зокрема таке представлення щодо показників кошторису 2018 року відбулося 12 березня 2019 року у сесійній залі міськради.

У порівнянні із 2017 роком не вебресурсі муніципалітету у розділі «Комунальна власність» опубліковано перелік об’єктів нерухомості, які було відчужено у 2018 році. Зокрема вказується інформація про об’єкт (адреса, площа, вид нерухомості), ім’я (назва) покупця та суму викупу. Водночас немає відомостей щодо способу викупу; підстав, з яких об’єкти викупили орендарі, у тому числі умов договору оренди.

У розділі «Комунальні підприємства» інформація про виконання фінансових планів за повний 2018 рік на момент проведення моніторингу була оприлюднена лише щодо трьох комунальних підприємств із 11 (КП «Ужгородська міська друкарня», КП «Лікарняна аптека», КП «КАТП-072801»). Ці документи розміщені не у форматі відкритих даних. Щодо усіх КП не оприлюднено фінансової звітності за підсумками 2018 року.

Також на вебсайті не зафіксовано відомостей про використання публічних коштів під час будівництва, ремонту та реконструкції об’єктів дорожньої інфраструктури та хід виконання проектів; нема бази даних щодо ремонту доріг (точне зазначення ділянки відремонтованої дороги (від кілометра до кілометра), ширина та довжина дороги, довжина ділянки, товщина дорожнього покриття, матеріали, види робіт, вартість робіт, гарантійний строк, виконавці робіт); відсутні відомості про лікарські засоби (препарати), придбані за бюджетні кошти, інформації про розподілення таких ліків між закладами охорони здоров’я та їх залишки в кожному з них.

На сайті міської ради Ужгорода є інформація про виконання паспортів бюджетних програм місцевого бюджету, однак ці документи не у форматі відкритих даних.

Regulatory Policy?0%

(Українська) На вебсайті муніципалітету обласного центру Закарпаття створено окремий розділ, присвячений питанню регуляторних актів.  У ньому інформується про те, що у 2018 році в місті прийнято 8 нових регуляторних актів. А саме «Про місця для платного паркування» (№1002 від 22.02.2018); «Про тарифи на міські пасажирські перевезення» (№97 від 28.03.2018); «Про затвердження Положення про паркування транспортних засобів в місті Ужгороді» (№103 від 25.04.2018); «Про місцеві податки та збори» (№1151 від 10.07.2018); «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Ужгород» (№270 від 12.09.2018); «Про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду у місті Ужгород» (№271 від 12.09.2018); «Про зміни до рішення міської ради від 07.11.2014 № 1505 «Про Порядок отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у м. Ужгороді (№1346 від 12.12.2018); «Про впорядкування розміщення об’єктів зовнішньої реклами» (№ 371 від 27.12.2018). 

З-поміж цих документів звіт щодо відстеження результативності оприлюднено лише щодо одного із восьми, а саме «Про місце податки і збори»

DEPUTIES60%

Reporting on Performance Results?60%

(Українська) Процедура звітування депутатів перед громадою врегульована у статті 54 Регламенту Ужгородської міської ради, в якій детально вказано про порядок звітування перед виборцями. Рішенням міськради №944 від 21 грудня 2017 року визначено процедуру звітування, зокрема вказано місяць лютий поточного року як час звітування за минулий рік роботи. На сайті у лютому 2019 року було оприлюднено графік звітування обранців за 2018 рік.

Звіти у письмовому вигляді оприлюднені на сайті, більшість із них виконані за формою, встановлену міською радою. Втім недоліком є те, що окремі депутати надали фракційний звіт, а не індивідуальний звіт про свою роботу. Аналогічно їх звітування пройшло в рамках звіту фракції. Загалом про свою роботу за 2018 рік прозвітувало перед виборцями 34 із 36 депутатів.

На вебсторінці Ужгородської міської ради не опубліковано звітів про роботу 4 депутатських комісій, які звітували про свою роботу у 2018 році, а саме: комісія з питань соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та оподаткування; комісія з питань регулювання земельних відносин, містобудування та архітектури; комісія з питань законності, Регламенту, депутатської етики та регуляторної політики; комісія з питань освіти, культури, охорони здоров’я, спорту та соціального захисту населення, міжнародних, міжконфесійних відносин та туризму. Ще одна комісія – з питань благоустрою, житлово-комунального господарства та приватизації майна комунальної власності про свою роботу за 2018 рік не прозвітувала взагалі. Не зафіксовано звіту і комісії з питань комунальної власності, ремонту житлового фонду, благоустрою міських шляхів та внутрішньо-квартальних територій, однак це природно, оскільки її лише було створено в останній місяць 2018 року.

Comments are closed.