28 вересня – Міжнародний день права знати в Україні

Кожного року 28 вересня в усьому світі відзначають Міжнародний день Права знати*. Традиційно у цей день громадські організації проводять вуличні акції, конференції, тренінги, презентації, кінопокази та інші заходи націлені на те, щоб спонукати людей активно користуватися своїм правом на доступ до публічної інформації. Журналісти публікують тематичні статті про свободу інформації, вчителі та освітяни розповідають школярам і студентам про те, чому важливо, щоб влада була відкритою. Звичайні громадяни подають запити на отримання публічної інформації, з’ясовуючи, що зробили посадовці для популяризації прозорого й відкритого урядування.

З кожним роком все більше неурядових організацій долучається до відзначення Міжнародного дня права знати. В Україні вже другий рік поспіль в рамках національної кампанії вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування (ініційованої Львівським представництвом Громадянської мережі ОПОРА за фінансової підтримки Європейського Союзу) відбувається ряд регіональних заходів, приурочених до святкування Міжнародного дня Права знати.

Особливістю цьогорічного відзначення стане проведення Днів відкритий дверей у міських радах обласних міст. В рамках цієї ініціативи зацікавлені громадяни і всі охочі зможуть побачити як функціонує муніципалітет зсередини і дізнатися яким чином органи місцевого самоврядування щоденно взаємодіють з мешканцями.

Різноманітні публічні заходи триватимуть близько двох тижнів, а їхнім фінальним етапом стане презентація Індексу публічності місцевого самоврядування – 2014. Цього року вимірювання охопило усі міські ради в обласних центрах України. Протягом останніх чотирьох місяців представники Громадянської мережі ОПОРА та партнерських організацій надсилали запити на інформацію, ходили на прийоми до чиновників та депутатів, відвідували пленарні засідання рад, аналізували контент офіційних веб-сайтів та друкованих видань рад.

Нагадаємо, що за результатами минулорічного вимірювання, яке охопило 11 обласних центрів, в загальному рейтингу публічності місцевого самоврядування перше місце посіла Івано-франківська міська рада з сумарним показником публічності 68% (з можливих 100%). На другому місці виявися муніципалітет Луцька (65%), на третьому – Львова (61%). Рейтинг замикали Черкаська (39%) та Ужгородська (32%) міські ради.

Перелік заходів з нагоди відзначення Міжнародного дня права знати:

Вінниця:

– Тренінг про доступ до публічної інформації (3 жовтня, 10:00)

– День відкритих дверей у Вінницькій міській раді (3 жовтня, 13:00)

– Демонстрація фільму «Відкритий доступ» для студентів факультету журналістики Вінницького педагогічного університету (6 жовтня)

Дніпропетровськ:

– Тренінг «Актуальні питання доступу до публічної інформації» для слухачів Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України (дата уточнюється)

Житомир:

– День відкритих дверей у Житомирській міській раді (26 вересня)

– Тренінг «Доступ до публічної інформації: практичні поради» (3 жовтня, 10:00)

– Перегляд та обговорення тематичного фільму (3 жовтня, 18:00)

Запоріжжя:

– Круглий стіл «Публічність влади через громадський контроль» (4 жовтня 2014 року, 14.00 Центр молоді)

– День відкритих дверей у Центрі надання адміністративних послуг м. Запоріжжя для студентів 3-4 курсів напрямів «Правознавство» (1 або 2 жовтня, дата уточнюється)

Черкаси:

– Круглий стіл на тему «Офіційний сайт Черкаської міської ради як інструмент доступу до публічної інформації» (28 вересня, 12:00)

– День відкритих дверей у Черкаській міській раді (28 вересня, 15:00)

Ужгород:

– Тренінг «Доступ до публічної інформації: практика і досвід» для студентів Ужгородського національного університету (1 жовтня)

– День відкритих дверей в Ужгородській міській раді (2 жовтня, 10:00)Рівне:

– Тренінг «Реалізація принципу «публічності» під час виборчої кампанії» (30 вересня)

Вознесенськ:

– Майстер-клас з написання запитів на отримання публічної інформації (29 вересня, Малий зал виконавчого комітету міської ради)

– Презентація про Міжнародний день права знати з показом відео (29 вересня)

– День відкритих дверей у Вознесенській міській раді

Хмельницький:

– День відкритих дверей у Хмельницькій міській раді та Центрі надання адміністративних послуг (26 вересня, 15:00)

– Круглий стіл «Механізми громадського контролю за діяльністю влади». (30 вересня, 10:00, Хмельницька торгово-промислова палата)

Чернігів:

– Тренінг для молоді «Основи місцевого самоврядування» (29 вересня, 11:00)

– Екскурсія в Центр надання адміністративних послуг (01 жовтня, 12.00)

Суми:

– Тренінг «Доступ до публічної інформації для журналістів, представників громадських організацій, пересічних мешканців – відстоюємо своє право знати» (28 вересня)

– Перегляд та обговорення тематичного фільму (28 вересня)

Тернопіль:

– Семінар-тренінг для студентів-журналістів Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка – «Публічність та відкритість доступу до інформації в сучасних умовах: особливості застосування Закону України «Про доступ до публічної інформації» (30 вересня)

– День відкритих дверей в Тернопільській міській раді (3 жовтня)

– Тренінг для студентів спеціальності «видавнича справа та редагування» та «діловодство» Тернопільського коледжу Університету «Україна» – «Особливості застосування Закону України «Про доступ до публічної інформації» (8 жовтня)

Полтава:

– Екскурсія для студентів до Полтавської обласної державної адміністрації (30 вересня, 10.00 – 14.35)

– Тренінг «Доступ до публічної інформації – твоє невід’ємне право знати» (2 жовтня)

Луцьк:

– День відкритих дверей у Луцькій міській раді (7 жовтня) – Круглий стіл «Доступ до публічної інформації під час виборів» (10 жовтня, 11:00, конференц-зал «ВолиньМедіа», вул. Ковельська, 2, оф. №7, 4-й поверх). Кіровоград:

– Проведення екскурсії в Кіровоградській міській раді та Центрі надання адміністративних послуг для громадських активістів міста (3 жовтня, 11.00, Виконавчий комітет)

– Тренінг-презентація для журналістів та громадських активістів щодо дотримання органами влади закону «Про доступ до публічної інформації» (6 жовтня, 15:00, Кіровоградський прес-клуб). Харків:

– Круглий стіл «Покращення практики доступу до публічної інформації на регіональному рівні – практичні поради» за участю чиновників Харківської області (25 вересня)

– Тренінги для журналістів міста Харків «Доступ до публічної інформації» (4 та 11 жовтня). Чернівці:

– Тренінг “Доступ до публічної інформації – моє право знати” для студентів кафедри журналістики (7 жовтня) та кафедри політології (6 жовтня).

Одеса:

– Круглий стіл «Проблеми організації доступу до публічної інформації в Одеській області» (9 жовтня, 15:00, м. Одеса, вул. Грецька, 1а).

Рубіжне (Луганська область):

– Круглий стіл «Публічність влади – запорука демократичних перетворень» (11 жовтня, 11:00, м. Рубіжне, пл. Леніна, 4 конференц-зал).

Перелік міст та список заходів оновлюється. Детальну інформація шукайте на веб-сайті www.publicityindex.org та Інтернет сторінках організацій-партнерів мережі вимірювання Індексу публічності.

За коментарем звертайтеся:

Олександр Неберикут, керівник проекту

+380636286837, aberykolo@opora.org.ua

*Міжнародний день Права Знати започаткований у 2002 році на конференції, де зібралися різні громадські організації та ініціативи, які працюють у сфері доступу до публічної інформації та відстоюють право громадян «знати». Саме тоді було засновано Мережу захисників свободи інформації (The Freedom of Information Advocates Network, FOIAnet), а 28 вересня визначено як День права знати. Метою започаткування такого Дня було підвищити обізнаність людей щодо отримання ними інформації, яка є у розпорядженні влади – про те, яким чином чиновники здійснюють свої повноваження та на які потреби витрачають кошти платників податків.